Reklama

Mini LED TV nie je microLED TV, je medzi nimi obrovský rozdiel

Zdroj | Sony
Števo Porubský
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

V poslednej dobe a s príchodom nových televízorov sa rozšírili dve nové skratky vo svete televízorov – microLED a Mini LED. Okrem toho, že obe skratky sú z TV sveta nemajú nič spoločné a nie je dobré si ich zamieňať. Aký je medzi nimi rozdiel?

Zdroj | Samsung

Mini LED a microLED sú si asi tak príbuzné ako OLED a QLED. Rozdiel medzi nimi sme pritom riešili už pred vyše 3 rokmi. Od tej doby sa technológie vo svete televízorov posunuli a hoci stále sa bežne (a aj dlho ešte budeme) stretávame s pojmami OLED a QLED, k tejto dvojici pribudne ďalšie duo – Mini LED a microLED.

Pozrite si

Televízor s QLED panelom nie je OLED telka

Aký je rozdiel?

Zásadným rozdielom medzi Mini LED a microLED je ich technológia.

Mini LED je technológia podsvietenia klasického LCD displeja. Túto skratku budeme „spájať“ s Edge LED či Direct LED typmi podsvietenia, hoci výrobcovia budú veľmi radi hovoriť o Mini LED displeji.

MicroLED je technológia samotného displeja. K známej trojici – plazma, LCD, OLED tak pribúda štvrtý súrodenec – microLED.

Zdroj | Samsung

Mini LED

Mini LED je nová technológia podsvietenia, vďaka ktorej sú LCD displeje kontrastnejšie, jasnejšie, ale aj čierna je černejšia ako pri klasickom edge LED či direct LED podsvietení.

Mini v názve vlastne označuje veľkosť LED diód, ktorými je LCD panel podsvietený. Kým v bežných televízoroch dosahujú LEDky veľkosť aj dnes známych LED diód napríklad z LED pásikov, v prípade Mini LED podsvietenia sú výrazne menšie.

Pozrite si

Vyskúšali sme prvú mini LED telku TCL 65X10 s Onkyo soundbarom

Práve vďaka tomu je ich za LCD panelom obrovské množstvo, môžu ich byť tisícky. Zároveň si vie obrazový procesor televízora lepšie nastavovať jas v určitých zónach, v ktorých potrebuje svetlo na podsvietenie LCD panelu.

Výsledkom je jasnejší displej s lepším kontrastom a černejšou čiernou. Kvalitu čiernej OLED displeja síce nedosahuje, no oproti klasickým LCD panelom je rozdiel badateľný.

Zdroj | TCL

MicroLED

MicroLED je vlastne anorganický LED panel. OLED, zo skratky Organic LED, je jeho blízkym príbuzným. Rozdiel je v tom, že kým v OLED paneli sú jednotlivé pixle tvorené organickými LED diódami, v prípade microLED displeja sú z mikroskopických anorganických LED diód, prevažne z nitridu india a gália (InGaN).

Pozrite si

Bude technológia microLED pokoriteľom OLED?

O microLED, jeho veľmi mladej histórii a veľkej budúcnosti sme písali takmer presne pred dvomi rokmi. Neskôr tému z iného uhla spracoval kolega v článku o pokoriteľovi OLEDu. S microLED sa však určite budeme stretávať v najbližšej dobe v top-end modeloch svetových výrobcov, o niekoľko rokov neskôr určite aj v cenovo dostupných televízoroch a obrích paneloch.

Zdroj | Sony

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.