- #Umelá inteligencia
- 4 min.
- 26.5.2023
Míľnik na ceste ku kyborgom: Neuralink ide testovať mozgové implantáty u ľudí
Elon Musk, šéf Tesly, SpaceX a Boring Company umelú inteligenciu prirovnal k démonovi medzi prvými a varoval pred jej rizikami. Zároveň však použil stratégiu „spojiť sa s nepriateľom“, keď založil spoločnosť Neuralink, ktorá pracuje na fyzickom prepojení mozgu s počítačom.
Tá svoje ciele napĺňa „salámovou metódou“. Na začiatku sú humanistické pohnútky, keď má pomocou čipov implantovaných do mozgu liečiť duševné choroby a neuralgické poruchy. Chce takto aj vrátiť slepým zrak, alebo pacientov s epilepsiou zbaviť záchvatov. Na konci vízie Neuralinku je však transhumanizmus, človek vylepšený strojom (počítačom s umelou inteligenciou), čiže starý dobrý kyborg. A tu sa už začíname pohybovať na tenkom ľade.
Experimenty zatiaľ prebiehali len na zvieratách, v posledných rokoch na opiciach. Sedem rokov po svojom založení však spoločnosť Neuralink konečne získala súhlas amerického Úradu pre potraviny a liečivá (FDA) na implantáciu čipov do ľudského mozgu. (Poznámka pre konšpirátorov: Ani náhodou sa tak nebude diať pri vakcinácii. Bude potrebný neurochirurgický zákrok.)
„Sme nadšení, že môžeme oznámiť, že sme získali súhlas FDA na spustenie našej prvej klinickej štúdie na ľuďoch,“ napísal Neuralink vo štvrtok na Twitteri.
Načasovanie schválenia korešponduje s Muskovým oznámením, v ktorom v novembri 2022 oznámil, že Neuralink požiadal FDA o schválenie implantátov pre ľudí, pričom očakával, že regulátorovi bude trvať asi šesť mesiacov, kým dospeje k rozhodnutiu. Otázkou je, ako Neuralink vyberie účastníkov pokusu z prihlásených záujemcov.
Neuralink pracuje na technológii, ktorá spája ľudský mozog s počítačovým rozhraním pre systém, ktorý by mohol pomôcť ľuďom s neurologickými problémami komunikovať a ovládať rôzne zariadenia. Podľa Muska je však dlhodobou ambíciou Neuralinku vybaviť ľudí „nadľudským poznaním“.
Iste, takto vylepšení ľudia môžu získať určité „superschopnosti“, a isto sa nájde veľa nadšencov, ktorí by si radi dali urobiť takýto „piercing“ do mozgu. Ale mali by sme byť, minimálne pri zdravých ľuďoch, opatrní. Taká titánová protéza nohy tiež vydrží viac, ako predkolenie zo svalov a kostí, ale asi nikoho nenapadne dobrovoľne si zvoliť takéto „vylepšenie“.
FDA už skôr podľa agentúry Reuters upozornila na potenciálne problémy, ktoré mal Neuralink riešiť predtým, ako pristúpi k pokusom na ľuďoch. Týkali sa napríklad lítiovej batérie zariadenia, rizika migrácie drôtikov implantátu v mozgu a spôsobu ako zabezpečiť bezpečnú extrakciu zariadenia bez poškodenia mozgového tkaniva.
Výskum, ktorý Neuralink vykonával na zvieratách, nebol bez problémov. Spoločnosť sa dostala pod paľbu kritiky za používanie zvierat na testovanie, ale Musk vždy tvrdil, že so zvieratami sa zaobchádza humánne. Neuralink reagoval na tvrdenia o neľudskom zaobchádzaní počas fáz testovania rôznych produktov na zvieratách tvrdiac, že dobré životné podmienky zvierat sú prioritou.
Spoločnosť Neuralink včera (25.5.2023) uviedla, že nábor na klinické testy ešte nie je otvorený, ale prisľúbila, že čoskoro o ňom zverejní viac informácií.
Elon Musk minulý rok povedal, že plánuje implantáciu čipu aj do vlastného mozgu, ale sotva bude medzi prvými účastníkmi štúdie.