Reklama
  • #Veda
  • 3 min.
  • 28.10.2018

Mikrodrony už dokážu zdvihnúť 40-násobok vlastnej hmotnosti!

Zdroj | Stanford
Richard Pliešovský
Zdroj | Stanford
Zdroj | Stanford

Mikrodrony sú rýchle a aktívne zariadenia, ktoré sa doteraz nevyznačovali príliš veľkou silou. Vedcom zo Stanfordskej univerzity a EPFL vo Švajčiarsku sa podarilo vyrobiť mikrodron, ktorý dokáže zdvihnúť až 40-násobok svojej hmotnosti.

Výskumníci zo Stanfordskej univerzity a EPFL (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne) vyvinuli mikrodrony, ktoré dokážu lietať, pristávať, presúvať objekty, ktoré majú až 40-násobok ich hmotnosti pomocou navijakov, špeciálneho lepidla a upevňovacích mechanizmov. Tento robot nazvali FlyCroTug. Vedci demonštrovali ich výkonnosť napríklad tak, že dva FlyCroTugy stlačia kľučku na dverách a potom ich otvoria, alebo vytiahnu fľašu s vodou na stôl.

FlyCroTugs (lietajúci mikro-ťahací robot) pochádza z laboratórií vedených Markom Cutkoskym zo Stanford University a Dariom Floreanom z EPFL School of Engineering.

Zdroj | Stanford/EPFL

Ako sa dá dokázať niečo také? Kľúčom k riešeniu je používanie dvoch druhov „nelepivých“ lepidiel, ktoré má dron na spodnej časti a vďaka ním sa ukotví na rôznych povrchoch. Pre drsné povrchy (napríklad koberec, zem alebo hlinu) sú tieto roboty vybavené sériou 32 mikroháčikov s kovovými hrotmi, ktoré sa môžu individuálne zasunúť do malých škár na ich povrchu.

Na hladké povrchy (sklo, doska stola a podobne) používajú drony tzv. gekonové grippery, nelepivé lepidlo, ktoré napodobňuje zložité štruktúry gekónov. Vyznačujú sa tým, že medzi lepidlom a povrchom vytvárajú intermolekulárne sily. Obe lepidlá sa prilepia k povrchu len z jedného smeru, dajú sa teda opäť ľahko oddeliť.

Vedci sa nechali inšpirovať prírodou, konkrétne osami a gekónom. Pozorovali ako dokážu osy odtiahnuť svoju korisť, ktorá je ťažšia ako ony samé. Keďže nemajú silu na to, aby ju dokázali presúvať, musia ju zachytiť malými pazúrmi. Druhú inšpiráciu poskytol gekón. Jašter, vďaka ktorému vzniklo nové superlepidlo GeckSkin, je založené na mechanických vlastnostiach jeho nôh.

„Osy lietajú a hľadajú kúsok jedla, no ak je príliš ťažké na to, aby s ním odleteli, odtiahnu ho po zemi. Toto pozorovanie bolo genézou nášho prístupu,“ povedal Cutkosky.

Zdroj | Stanford / EPFL

„Keď ste malý robot, svet je plný veľkých prekážok,“ hovorí Matthew Estrada, postgraduálny študent v Stanforde. „Spojením aerodynamických síl nášho dronu a interaktívnych síl generovaných mechanizmami ukotvenia sme dokázali nájsť niečo, čo je veľmi mobilné, veľmi silné a veľmi malé.“

Zatiaľ ide len o myšlienku, ktorej koncept demonštrovali na dronoch FlyCroTug. V prípade úspešného realizovania môžu tieto maličké drony dokázať množstvo užitočných vecí. Stačí si len predstaviť ich synchronizované nasadenie v prípade katastrôf.

Estrada hovorí: „Ak sa pozriete na väčšinu malého lietajúceho hmyzu, po celý čas integrujú so svojim prostredím pomocou mechanizmov ako je vyliezť, ťahať a tlačiť.”

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.