Reklama

Microsoft upozorňuje na hrozby na internete a vyzýva k digitálnej zdvorilosti

Zdroj | Microsoft
Imrich Maťo
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Spoločnosť Microsoft dnes v rámci Medzinárodného dňa bezpečného internetu vyzýva ľudí po celom svete k „digitálnej zdvorilosti“ a správaniu sa k druhým v online svete s rešpektom a dôstojnosťou.

Zdroj | Microsoft

Nedávno uskutočnený prieskum Microsoftu odhalil, že ľudí trápia následky ich online interakcií, ktoré zahŕňajú zvýšenú hladinu stresu, poruchy spánku, depresie či samovražedné myšlienky. Špeciálna výzva smeruje aj k rodičom, učiteľom a expertom pracujúcim s deťmi.

Pozrite si

Kyberšikana môže viesť k nočným morám, depresiám či anorexii!

Deň bezpečného internetu je každoročne venovaný podpore bezpečnejšieho a zodpovednejšieho využívania online technológií, a to najmä u detí a mladých ľudí na celom svete. Ústrednou témou tohto ročníka je „Buď zmenou ty sám: Všetci spolu za lepší internet“.

Zdroj | Microsoft

Microsoft zverejnil výsledky prieskumu medzi dospelými a tínedžermi v 14 krajinách sveta, v ktorom zisťoval, čo si myslia o bezpečnosti v online prostredí. Zameral sa na 17 rôznych hrozieb v rámci štyroch kategórií: správanie, reputácia, sexualita a narušenie súkromia.

Výsledky ukázali, že najčastejšie sa ľudia stretli v online svete s piatimi hrozbami:

  1. Neželaný kontakt
  2. Nadávky
  3. Trolling
  4. Nevyžiadaný sexting
  5. Online obťažovanie.

Dvaja z troch respondentov boli obeťou minimálne jedného z uvedených rizík, pričom toto percento narástlo na 78 %, keď započítali aj skúsenosť svojich priateľov alebo rodinných príslušníkov. Najčastejšie išlo o neželaný kontakt (43 %) a obťažovanie (41 %). Až 51 % ľudí sa stretlo s páchateľmi z internetu aj tvárou v tvár (58 % medzi mladými ľuďmi).

Zdroj | Microsoft

Prieskum priniesol aj porovnanie vnímania hrozieb medzi dospelými a mladými ľuďmi, z ktorého vyplynulo, že mladí sú viac vystavení trollingu a šikanovaniu, je u nich väčšia pravdepodobnosť, že sa stretli s útočníkom aj v reálnom svete. Zároveň je u nich väčšia pravdepodobnosť, že konfrontujú páchateľa alebo proti nemu podniknú opatrenia bez toho, aby sa obrátili na rodičov.

Pozrite si

Hodina kódu umožnuje komukoľvek sa naučiť základy programovania

Zaujímavosťou, ktorá vyplynula z prieskumu je aj porovnanie medzi mužmi a ženami. Muži reportovali vyššiu mieru vystavenia voči online rizikám, no ohľadom bezpečnosti v budúcnosti sú väčší optimisti.

Prejavuje sa u nich aj vyššia tendencia mstiť sa osobám, ktoré ich ohrozili. Na druhej strane, ženy majú väčšie obavy z online rizík, väčší sklon k strate dôvery v ľudí online, aj offline, čo často vyústi do problémov so spánkom a celkovým zvýšením stresu.

Zdroj | Microsoft

V rámci globálnej výzvy Microsoft zároveň apeluje na ľudí, aby sa stali lídrami vo vytváraní lepšieho a bezpečnejšieho internetu, čo možno dosiahnuť dodržiavaním jednoduchých pravidiel:

  • Žiť podľa zlatého pravidla. Ku každej interakcii v online svete pristupovať s empatiou a dobrosrdečnosťou a správať sa k iným s úctou a rešpektom.
  • Rešpektovať rozdiely. Či už kultúrne alebo názorové. Nesúhlas s názormi iných možno vyjadriť aj bez urážok či osobných invektív.
  • Odpovedať s odstupom času. Dopriať si pauzu na premyslenie odpovede, ak s niečím nesúhlasíme. Vyhneme sa tým ublíženiu iným či poškodeniu vlastnej reputácie alebo ohrozeniu vlastnej bezpečnosti či bezpečnosti iných.
  • Zastať sa seba a iných. Poprosiť o pomoc blízkych, ak sa cítime ohrozený, ponúknuť podporu tým, ktorí sú cieľom online šikany, nahlasovať aktivity, ktoré ohrozujú bezpečnosti iných a uchovávať dôkazy o neprimeranom či nebezpečnom správaní.

Každý, kto sa chce zapojiť do výzvy, tak môže urobiť aj použitím #challenge4civility alebo #Im4digitalcivility na sociálnych sieťach.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.