Výhody
- plnohodnotný Windows 10
- rozmery a hmotnosť
- kvalitný displej a spracovanie
Nevýhody
- Type Cover nie je súčasťou balenia
- hrubší rámček obrazovky
Keď sa pred pár rokmi rozbehol tabletový ošiaľ, najviac sa v ňom darilo operačným systémom iOS a Android, ktoré boli na takúto formu zariadenia vhodnejšie nielen z pohľadu používateľského prostredia, ale aj z pohľadu hardvérovej architektúry. Tieto operačné systémy síce neboli vhodné na prácu, ale väčšina ľudí ich aj tak využívala iba prehliadanie internetu, sledovanie filmov alebo hranie hier. Hoci to Microsoft nikdy nevzdal, v oblasti tabletov s klasickým Windowsom nikdy poriadne neprerazil.
Dnes, keď je na trhu tabletov s operačným systémom Android ako šafránu a Apple sa nás márne snaží presvedčiť o tom, že operačný systém iOS dokáže nahradiť plnohodnotný počítačový operačný systém, má Microsoft druhú šancu zažiariť.
Procesory sú dostatočne výkonné a zároveň energeticky šetrné, aby boli spolu s operačným systémom Windows 10 vhodné aj pre tablety. Microsoft medzitým dokázal vybudovať silnú produktovú značku Surface.
Microsoft Surface Go je najmenšie zariadenie z tejto rodiny a navonok zrejme nikoho neohúri. Ide o celkom obyčajný tablet s pomerne hrubým rámom okolo 10-palcového PixelSense displeju s rozlíšením 1 800 x 1 200 pixelov a pomerom strán 3:2. Celý tablet má rozmery 245 x 175 x 8,3 milimetrov a bez príslušenstva váži niečo málo cez pol kilogramu.
Na tak malom tele sa nachádza niekoľko zaujímavých prvkov, ako napríklad výklopný stojan s ľubovoľným sklonom, ktorý v spojení s pripojiteľnou klávesnicou Type Cover premieňa Surface Go na notebook, alebo skôr netbook. V ponuke portov sa nachádza proprietárny nabíjací konektor Surface Connect, USB-C port (ktorý je taktiež možné použiť na nabíjanie), 3,5-mm jack a čítačka MicroSDXC kariet.
Na prednej strane nad obrazovkou je umiestnený 5-megapixelový fotoaparát s infračerveným snímačom, ktorý podporuje Windows Hello. Microsoft teda úplne vynechal snímač odtlačkov a do systému sa môžete prihlasovať rovno pomocou skenovania tváre. Fotoaparát nájdeme aj na opačnej strane, kde ponúka rozlíšenie 8 megapixelov.
Zadný fotoaparát môžete využívať napríklad na rýchle zosnímanie dokumentov, či dokladov. Vpredu po stranách sú umiestnené stereo reproduktory, ktoré sú na tak malé zariadenie prekvapivo hlasné. Kvalitou však už tak neprekvapia a pri najmä pri hudbe a vyššej hlasitosti je už možné počuť značné skreslenie.
Nami testovaný Surface Go mal v útrobách procesor Intel Pentium 4415Y s taktom 1,60 GHz a 8 GB RAM. Neviem ako vy, no ja si pri názve Pentium automaticky vybavím pomerne pomalé procesory, ktoré nestíhajú modernému softvéru. O to viac som bol prekvapený plynulosťou Surface Go, ktorý v spojení s plnohodnotným systémom Windows 10 Home pri bežnej kancelárskej práci a prehliadaní internetu ani raz nezaváhal.
Po rozbalení síce systém beží v režime S, ktorý vám umožní inštalovať iba aplikácie z oficiálneho obchodu Windows Store, no v priebehu chvíle sa môžete bezplatne prepnúť z tohto režimu do plnohodnotného Windowsu.
Práve na takéto účely je osadený hardvér ako stvorený a netreba od neho čakať nič viac. Surface Go v benchmarkoch určite neporazí najnovší iPad, no na druhej strane ponúka plnohodnotný operačný systém, v ktorom môžete na rozdiel od iOS slobodne pracovať bez softvérových obmedzení. Bez kľúčového príslušenstva Type Cover to však nie je plnohodnotný pracovný nástroj.
Klávesnica Type Cover je potiahnutá umelou textíliou Alcantara a samotné klávesy ponúkajú príjemný soft-touch povrch, po ktorom sa perfektne kĺžu prsty. Keďže aj samotný Surface Go nie je veľmi veľký, na menšiu klávesnicu si treba chvíľu zvykať. Po nejakom čase a mnohých preklepoch sa však na nej dá písať rovnako rýchlo, ako na plnohodnotnej desktopovej klávesnici.
Na čo si však okrem toho treba zvyknúť, je menší hluk pri písaní. Samotné klávesy sú tiché, no ak si klávesnicu pomocou zalomenia a magnetov nastavíte do mierneho sklonu, pod klávesnicou zostáva prázdny priestor a nárazy tak nemá čo tlmiť. V spodnej časti sa nachádza touchpad s matným skleneným povrchom, ktorý sa rozhodne radí medzi najlepšie touchpady spomedzi všetkých Windowsových počítačov.
Najväčším mínusom klávesnice Type Cover je to, že nie je súčasťou bežného balenia. Ak pritom chcete na Surface Go urobiť akúkoľvek serióznu prácu, bez fyzickej klávesnice ďaleko nezájdete. Pokiaľ teda nechcete Surface Go využívať iba na zábavu, k cene zariadenia si musíte pripočítať aj cenu za externú klávesnicu, či už pôjde o originálny Type Cover, alebo nie.
Microsoft Surface Go okrem tohto príslušenstva podporuje aj Microsoft Surface Pen, ktoré sme si podrobnejšie priblížili v recenzii Microsoft Surface Book 2. Na pracovné a umelecké účely sú samozrejme väčšie zariadenia z rodiny Surface vhodnejšie, no Surface Go je na druhej strane ako stvorený na kreslenie rýchlych náčrtov a písanie poznámok aj za pochodu. Vďaka jeho hmotnosti a veľkosti s ním môžete pohodlne pracovať ako s digitálnym zápisníkom.
Hodnotenie výdrže batérie je pri zariadeniach s OS Windows vždy problémové, pretože výdrž ovplyvňuje nespočetné množstvo faktorov od jasu, Wi-Fi pripojenia, používaných programov vrátane rôznych prehliadačov, spustených procesov na pozadí atď. Pri strednom jase, prehliadaní internetu cez Wi-Fi môžete počítať zhruba s 5-6 hodinami, pri sledovaní filmov to môže byť aj viac než 7 hodín.
Microsoft Surface Go sa na nič nehrá a prekvapuje svojou jednoduchosťou. Pre väčšinu ľudí nie je vhodný ako primárne zariadenie, ale skôr ako sekundárny počítač na cesty, no potešiť môže aj mladšie publikum a študentov, ktorí si na ňom môžu písať a kresliť rovnako pohodlne, ako si na ňom pozrú Netflix či YouTube. Pri kúpe Type Cover je v podstate okamžite po rozbalení je pripravený na prácu bez obmedzení, čím necháva konkurenciu s prehľadom za sebou.