Reklama

Microsoft prináša novú technológiu na boj proti hoaxom

Zdroj | Microsoft
Richard Pliešovský
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Microsoft nedávno ohlásil dva nové systémy, ktorých nástroje dokážu odlíšiť reálne obrázky a videá od tých upravených. Majú pomôcť širšej verejnosti rozlíšiť falošné súbory, ktoré veľmi radi používajú v hlásaní svojich bludov napríklad konšpirátori.

Prvá technológia, Microsoft Video Authenticator, analyzuje fotografie a videá na vďaka strojovému vie poskytnúť výsledok v percentách, či sa so zdrojom manipulovalo, alebo mu môžeme dôverovať. V prípade videa vie poskytnúť toto percento v reálnom čase na každej snímke počas prehrávania videa.

Tento užitočný nástroj funguje tak, že deteguje zmiešané prvky obrazu, ktoré naše oči nemusia zachytiť – napríklad jemné blednutie, cudzie prvky v odtieňoch sivej a hranice objektov.

Zdroj | Microsoft

Druhý nástroj bude k dispozícii ako súčasť cloudovej služby Microsoft Azure. Ten bude k dispozícii tvorcom obsahu – umožní pridávať k svojim fotografiám a videám digitálne odtlačky a certifikáty. Tie budú umiestnené v metadátach a čitatelia by mali dokázať, aj pomocou rozšírenia v prehliadači, zistiť, kto pôvodne vytvoril daný súbor.

Pozrite si

Google bojuje proti deepfake sprístupnením tisícok falošných videí

Dezinformácie sú v súčasnosti mimoriadne rozšírené. Výskum profesora Jacoba Shapira z Princetonu preskúmal 96 kampaní zameraných na zahraničný vplyv v 30-tich krajinách v rokoch 2013 až 2019. Boli realizované na sociálnych sieťach, kde sa snažili očierňovať oponentov či zaujímavých ľudí, polarizovali diskusie a vnucovali verejnosti vlastný názor.

Najnovšie správy ukazujú, že k dezinformáciám tento rok pribudli informácie o pandémii nového koronavírusu, ktorá vedie k úmrtiam a hospitalizáciám ľudí po užití domnelých liekov na COVID-19.

Zdroj | engin akyurt

Microsoft sám uznáva, že technológie deepfake sú čoraz viac sofistikovanejšie a bude treba neustále zlepšovať algoritmy AI ako aj nástroje strojového učenia. My dodávame, že Microsoft nie je jediný v boji proti hoaxom, dá sa povedať, že každá relevantná spoločnosť v tomto odvetví vyvíja vlastné nástroje.

Pozrite si

6 deepfake videí, ktoré vám ukážu silu trendu výmieňania tvárí

Čo však žiaden technologický gigant (zatiaľ) nedokáže je, zmeniť myslenie ľudí. Ak sa totiž niekto rozhodne, že všetci klamú a pravda je niekde uprostred, nepomôže upozornenie, že číta a veselo zdieľa totálny nezmysel.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.