Reklama

Microsoft má 50 rokov! Je to už úplne iná firma

Zdroj | Microsoft
Richard Pliešovský
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Práve dnes, 4. apríla 1975, vznikla firma, ktorej produkty aj dnes využívajú milióny ľudí. Spoločnosť za ten čas prešla obrovským vývojom. Začínala ako firma s dvomi zamestnancami v Novom Mexiku. Microsoft teraz zamestnáva viac ako 250 000 ľudí na celom svete.

Zmenilo, resp. rozšírilo sa aj je podnikateľské zameranie – od tvorby operačných systémov cez holografické videohry, až po umelú inteligenciu a vlastné počítače i tablety.

Spoločnosť založil 19-ročný Bill Gates s 22-ročným Paulom Allenom, ktorá fungovala čiastočne v garáži a čiastočne na internáte. Spočiatku využívala nastupujúcu éru osobných počítačov poskytnutím softvéru pre Altair 8800, čo viedlo k vývoju MS-DOS.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Pred 40 rokmi Bill Gates predstavil operačný systém Windows 1.0

Kľúčovým momentom v Microsofte bolo jej partnerstvo s IBM, to sa udialo v roku 1980. Táto spolupráca nielenže vyniesla Microsoft do popredia vývoja softvéru, ale určila MS-DOS ako štandard v rýchlo rozvíjajúcom priemysle s osobnými počítačmi (PC). Mimochodom, viete, čo znamená skratka MS-DOS? Je to Microsoft Disk Operating System.

V roku 1985 sa toho udialo veľa, no v technologickom svete prišlo k malej revolúcii, vedenie systému Windows 1.0 na trh. Znamenalo významný posun smerom ku grafickému používateľskému rozhraniu, ktoré pripravilo pôdu pre budúce verzie systému Windows, ktoré ovládli trh.

Zdroj | Microsoft

V roku 1988 sa Microsoft stal najväčšou spoločnosťou na svete zaoberajúcou sa vývojom a predajom počítačového softvéru. V roku 1990 Bill Gates predstavil Microsoft Office 1.0 pre Windows, ktorého súčasťou bol vtedy Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint. Aspoň jeden z týchto programov je nainštalovaný aj dnes v drvivej väčšine počítačov.

V roku 1990 bol predstavený Windows 3.0 a o rok neskôr bol vydaný Windows 3.1. Za dva roky bolo predaných približne 10 miliónov kópii systému. Microsoft Windows sa v tej dobe stal najpoužívanejším systémom.

Uvedenie Windowsu 95 znamenalo kultúrny a technologický skok a predznamenalo novú éru užívateľsky prívetivých počítačových rozhraní, ktoré upevnili prvenstvo spoločnosti Microsoft na trhu.

Vydanie Windows 95 bolo veľkým hitom a najmä zlomom. Koncom roka 1987 vydáva Microsoft Windows 2.0. Ďalším vydaním systému nastalo zdokonalenie grafického rozhrania. Na pracovnej ploche systému sa objavili ikony, jednotlivé okná sa dali prekrývať.

Zdroj | Microsoft

Rok 1995 bol významným rokom, v tom čase bolo totiž vynájdené sieťové pripojenie, internet. V roku 1995 sa Bill Gates vyjadril o internete ako o najdôležitejšej veci, aká bola vyvinutá od vynájdenia počítača. Ešte v tom istom roku bol totiž predstavený aj legendárny internetový prehliadač, Internet Explorer. Ten je už dnes na cintoríne aplikácií a služieb, spoločnosť ho nahradila moderným a výkonným prehliadačom Edge.

Aj v ďalších rokoch držal Microsoft prst na tepe doby a rozšíril oblasť podnikania. Už v roku 1998 začal pracovať na hernej konzole, ktorá bola založená na grafickej technológii DirectX. Jej názov sa počas vývoja zmenil na DirectXbox, aby sa nakoniec skrátil na známy Xbox. Herná konzola bola odpoveďou na populárnu konzolu PlayStation 2, ktorá sa začala predávať v roku 2000. Xbox bol prvýkrát prezentovaný na verejnosti v roku 2001 Billom Gatesom na svetovom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES.

Microsoft začal vyvíjať a predávať i vlastné zariadenia. Napríklad tablet s názvom Surface bol predstavený ešte v roku 2012 a fungoval na OS Windows 8. Kontroverznou bola kúpa Nokie o rok neskôr (za 7,2 miliardy dolárov). Microsoft tiež kúpil Skype (8,5 miliardy dolárov), Mojang (Minecraft, 2,5 miliardy dolárov), LinkedIn (26,2 miliardy dolárov), GitHub (7,5 miliardy dolárov), či Activision Blizzard (68,7 miliardy dolárov). Do OpenAI investoval viac ako miliardu dolárov.

Pozrite si

Legendárny Skype definitívne končí, nahradí ho Microsoft Teams

Vedeli ste, že…?

Obsah pokračuje pod reklamou
  • V roku 1981 spoločnosť IBM spustila revolúciu v oblasti osobných počítačov uvedením svojho trháku IBM PC?
  • Microsoft bol poverený vývojom operačného systému v rámci neexkluzívnej zmluvy, ktorá spoločnosť okamžite katapultovala na vedúcu pozíciu na trhu v oblasti softvéru?
  • V roku 1986 Microsoft vstúpila na burzu s trhovou kapitalizáciou rovnajúcou sa 1 % spoločnosti IBM, ktorá bola v tom čase najväčšou spoločnosťou na svete.
  • Trhová kapitalizácia IBM sa nedávno rovná zhruba 5 % spoločnosti Microsoft, ktorá je teraz jednou z najväčších firiem na svete s trhovou kapitalizáciou presahujúcou 3 bilióny dolárov?

V priebehu desaťročí sa Microsoft dokázal prispôsobovať technologickým zmenám a rozširoval svoje podnikanie do nových oblastí, ako sú cloud computing, umelá inteligencia, alebo hry.

Pozrite si

Zázračný Recall konečne prichádza do Windows s Copilot+

Do spomínaného cloud computingu prišiel Microsoft s platformou Windows Azure, ktorú predstavil ešte v roku 2008. Umožňuje firmám a inštitúciám budovať výpočtovú infraštruktúru priamo vo výkonnom cloude a ponúkať ju vlastným používateľom. Platforma dnes využíva umelú inteligenciu, napríklad na programovanie bez toho, aby ste museli vedieť programovať. Slúži na to nástroj Azure AI studio.

„Azure AI Studio je súbor služieb, ktoré podporujú rôzne úrovne používateľov. Azure AI je spojujúcim prvkom pre vývojárov, ktorý zjednodušuje prístup k jednotlivým funkcionalitám a umožňuje vývoj end-to-end riešení,“ povedal v rozhovore pre TECHBOX o tomto riešení Michal Marušan z Microsoftu.

Zdroj | Microsoft

V roku 2011 bola vydaná cloudová verzia kancelárskeho balíka Office 365, ktorá obsahovala aplikácie ako Word a Excel. Office 365 v roku 2022 nahradil Microsoft 365, ktorý poznáme (a využívame) dodnes. Funguje len ako predplatné s rôznymi plánmi pre domáce i osobné použitie, ako aj pre malé a stredné podniky, veľké podniky, školy či neziskovky.

Microsoft zostáva ústrednou postavou v globálnych technológiách. Vďaka OpenAI a rýchlej implementácii umelej inteligencie aj naďalej ovplyvňuje životy a podnikania na celom svete.

Pozrite si

Toto je 5 najhorších zariadení Microsoft v histórii

The Information minulý týždeň informoval, že generálny riaditeľ Microsofu, Mustafa Suleyman, stojí za vývojom vlastných modelov AI od Microsoftu, nazývaných MAI. Tieto modely by mohli potenciálne konkurovať OpenAI a dokonca nahradiť modely OpenAI v Copilot.

Ako vidíte, ani dnes neuvažujú šéfovia z Microsoftu o tom, že by spomalili svoj tempo a prenechali biznis mladším firmám.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.