Miliardová investícia Microsoftu do projektu OpenAI je tak trochu prekvapením, no zároveň má vytvoriť supersilné partnerstvo, ktoré má ambíciu ponúknuť funkčnú všeobecnú umelú inteligenciu (AGI).
OpenAI je výskumný projekt založený v Silicino Valley, za ktorým stoja aj Elon Musk alebo Sam Altman. Cieľom projektu je všeobecná umelá inteligencia (AGI). V úspešnom finále by stroje mali vedieť vyriešiť akúkoľvek intelektuálnu úlohu, ktorú momentálne zvládne len človek. K tomuto cieľu je však ešte pomerne dlhá cesta.
Projekt orientovaný na umelú inteligenciu vznikol pôvodne ako neziskový v roku 2015, no pomerne rýchlo sa transformoval na projekt s možnosťou čiastočného zisku. Táto reštrukturalizácia sa realizovala s tým, že peniaze síce treba, no OpenAI sa nechceli stať nástrojom konkrétneho subjektu. Návratnosť pre investorov je preto limitovaná na 100-násobok investície.
Prvotná miliardová investícia od zakladateľov a donorov sa minula pomerne rýchlo. Avšak efektívne, nakoľko to, čo sa podarilo od vzniku projektu dosiahnuť sa rozhodne dá považovať za úspech.
OpenAI Five, inteligencia vyvinutá projektom, dokázala dvakrát poraziť 99,4% profesionálnych hráčov počas verejného hrania streamovaných hier, napísať pútavé poviedky, ktoré ocenila aj literárna obec, alebo písať uveriteľné recenzie k produktom na online obchode Amazon. Zo skorších úspechov sa patrí tiež spomenúť vytvorenie funkčných cvičebných plánov presne na mieru alebo štvorminútové skladby komponované v rôznych žánroch.
Výsledky znejú skutočne ohromne, avšak má to celé jeden zásadný háčik. Ako povedal Yann LeCun šéf umelej inteligencie vo Facebooku: „Ak ide o všeobecnú umelú inteligenciu, človek dnes nedokáže postaviť stoj, ktorého AGI by sa približovala aspoň k potkanovi.“ Problém je totiž v tom, že umelá inteligencia síce dokáže takmer excelentne riešiť jednu konkrétnu úlohu, no v momente ak má riešiť komplexný problém tak, že rôzne úlohy na seba nadväzujú, je v koncoch.
Vrámci odborných diskusií sa nedávno dospelo k záveru, že pre rok 2099 je tu 50% šanca, že by sme mohli mať superpočítač, ktorý by dokázal riešiť na seba nadväzujúce úlohy.
Tento odhad by sa mohol zmeniť po miliardovej investícií, ktorú OpenAI získala od Microsoftu. Investícia zároveň vytvára silné partnerstvo. Microsoft vrámci spolupráce poskytne OpeanAI Azure cloud, OpeanAI bude licencovať niektoré svoje technológie Micsrosoftu na komerčné účely a v pláne sú aj ďalšie vzájomne spolupráce. Jedným z hlavných benefitov je pre OpenAI najmä výpočtová sila, ktorú dokáže teraz už spoločnému cieľu Microsoft priniesť.
Pri otázke umelej inteligencie sa prirodzene vynárajú bezpečnostné a etické otázky. Microsoft vo svojom oficiálnom blogu k spolupráci s OpenAI uviedol, že je ambíciou spoločnosti demokratizácia AGI s dôsledným prihliadaním na bezpečnosť.