Mnohí z nás majú vo svojom počítači nainštalovaný systém Windows od nadnárodnej spoločnosti Microsoft. Podnik s charakterom monopolu je známy najmä operačným systémom Windows a kancelárskym balíkom Office. Akou históriou si táto spoločnosť prešla počas štyridsiatich rokov svojej existencie?
V skratke:
Názov spoločnosti: Microsoft Corporation
Sídlo (hlavné sídlo): Redmond, Washington, USA
Pobočka: Microsoft Slovakia s.r.o., Apollo Business Center II, Blok E, Prievozská 4D, 821 09 Bratislava, Slovenská republika
Vznik spoločnosti: 4.apríl 1975
Zakladatelia: Bill Gates, Paul Allen
Predstavitelia: Bill Gates, Paul Allen, Satya Nadella – generálny riaditeľ
Forma spoločnosti: akciová spoločnosť
Akciové trhy: NASDAQ
Počet zamestnancov: 92 000+
Pôsobenie: medzinárodné
Web: www.microsoft.com/slovakia
Microsoft je globálne pôsobiacou spoločnosťou v oblasti produkcie softvéru, služieb a internetových technológii pre osobné aj obchodné využitie. Na trhu pôsobí od roku 1975 – v tomto roku oslavuje už 40. výročie svojho vzniku. Microsoft prevádzkuje pobočky viac než v 100 krajinách sveta a zamestnáva viac ako 92 000 ľudí.
Spoločnosť má svoju pobočku aj na Slovensku. Vznikla v roku 1995 a v súčasnosti ju riadi Markus Breyer. Tento rok oslávila 20 rokov.
Viete, že „Bill“ nie je skutočné meno jedného zo zakladateľov Microsoftu? Jedná sa len o jeho prezývku. Jeho celé meno znie William Henry Gates III.
Bill Gates sa narodil v roku 1955 v Seattle, Washington, USA. Študoval na prestížnej súkromnej strednej škole Lakeside School. Práve tam sa Gates učil programovať. Niekoľko študentov tejto školy dostalo k dispozícii možnosť využívať minipočítač PDP-10 od miestnej počítačovej firmy. Medzi týmito študentmi sa zhodou okolností nachádzal aj Paul Allen.
V roku 1973 nastúpil na Harvard, ktorý však po dvoch rokoch opustil. S manželkou Melindou Gatesovou majú tri deti. V súčasnosti je predsedom predstavenstva spoločnosti Microsoft a spolupredsedom Nadácie Billa a Melindy Gates.
Bill Gates sa podľa Forbes dlhodobo vyskytuje v rebríčku najbohatších ľudí sveta. V roku 1994 vlastnil majetok v hodnote 9,4 miliárd dolárov. V minulom roku hodnota jeho majetku presiahla 80 miliárd dolárov. V roku 1999 sa suma vyšplhala až nad 90 miliárd dolárov.
Paul Gardner Allen sa narodil v roku 1953, taktiež vo washingtonskom Seattle. Je americkým podnikateľom a spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft. Taktiež navštevoval strednú školu Lakeside School rovnako ako Bill Gates. Taktiež sa umiestňuje v rebríčku najbohatších ľudí sveta.
V 70-tych rokoch vznikalo viacero spoločností s ideou priniesť počítač do rúk jednotlivcov, či už v iných firmách alebo v domácnostiach. Microsoft vznikol 4. apríla 1975 za účelom vývoju a predaja interpretov BASIC pre prvé modely osobných počítačov Altair 8800.
Nová „spoločnosť“ vznikla v Albuquerque, Nové Mexiko neďaleko partnerskej spoločnosti MITS, pre ktorú Gates s Allenom pracovali. V roku 1976 mal Microsoft 7 zamestnancov. V štvrtom roku ich existencie spoločnosť Microsoft zamestnávala 13 pracovníkov a príjem stúpol nad 1 milión dolárov.
Až v polovici roku 1980 sa Gates a Allen rozhodli požiadať o pomoc Billovho bývalého spolužiaka z Harvardu – Steva Ballmera. Steve sa stal zamestnancom Microsoftu s poradovým číslom 30.
O mesiac neskôr oslovili spoločnosť IBM s projektom, ktorý niesol krycie meno Šach, angl. Chess. Pod týmto názvom sa skrýval vývoj nového operačného systému MS DOS – v tej dobe podobný druh softvéru znamenal preklenutie bariéry medzi hardvérom a inými programami.
V roku 1981 IBM začal nový operačný systém MS DOS inštalovať do svojich počítačov. Systém sa javil medzi používateľmi ako účinný nástroj, pre mnohých ľudí bol však stále náročný.
Viete, čo znamená legendárna skratka MS-DOS? Pod týmito písmenami sa skrýva Microsoft Disk Operating System.
V roku 1982 začal Microsoft vyvíjať nový systém, ktorého krycí názov je Interface Manager. Nakoniec sa však ujal názov Windows. Základom nového systému sa totiž stali „okná“.
Microsoft spolupracoval so spoločnosťou IBM. Z tohto dôvodu Federálna obchodná komisia začala zameriavať na Microsoft kvôli možným tajným dohodám.
V roku 1983 bol Microsoft Windows už verejnosti predstavený. Predtým, ako sa však stal súčasťou počítačov musel prejsť ďalším vývojom. Až dva roky po prvom predstavení, 20. novembra 1985 začal Microsoft dodávať operačný systém Windows 1.0 do počítačov.
Namiesto písania príkazov, ako to bolo pri MS DOS, stačilo pracovať medzi jednotlivými oknami pomocou počítačovej myši. S Microsoft Windows 1.0 bolo oveľa jednoduchšie pracovať – okná vám umožnili mať spustených viacero programov naraz, jednotlivé programy obsahovali rozbaľovacie ponuky, posúvače i dialógové okná. Windows 1.0 sa dodával aj s ďalšími programami ako napr. Paint, Writer, Notepad, alebo Calculator.
V roku 1986 sa novým sídlom spoločnosti Microsoft stal Redmond, kde spoločnosť funguje doteraz.
9. decembra 1987 vydáva spoločnosť Microsoft ďalšiu verziu systému – Windows 2.0. Ďalším vydaním systému nastalo zdokonalenie grafického rozhrania. Na pracovnej ploche systému sa objavili ikony, jednotlivé okná sa dali prekrývať.
Procesor Intel 286, ktoré využívali počítače so systémom Windows 2.0, zabezpečil vyššiu rýchlosť a spoľahlivosť zariadení. Vývoj softvéru pre tento druh operačných systémov rozširoval možnosti použitia počítača v rôznych odvetviach.
V roku 1988 sa Microsoft stala najväčšou spoločnosťou na svete zaoberajúcou sa vývojom a predajom počítačového softvéru. V roku 1990 Bill Gates predstavil Microsoft Office 1.0 pre Windows, ktorého súčasťou bol vtedy Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint.
Jednotlivé verzie samostatných programov boli známe už predtým. Microsoft Word bol napríklad na trhu už v roku 1983, Microsoft Excel až v roku 1987.
22. mája 1990 bol verejnosti predstavený Windows 3.0. O rok neskôr bol vydaný Windows 3.1. Za dva roky bolo predaných približne 10 miliónov kópii systému. Microsoft Windows sa v tej dobe stal najpoužívanejším systémom.
Osvojilo si ho taktiež množstvo administratívnych pracovníkov. Windows 3.0 sa taktiež čoraz častejšie začal objavovať aj v domácnostiach. V tomto zlomovom roku pracovalo pre firmu Microsoft až 5 635 zamestnancov.
Výkon aj grafické rozhranie systému sa zvyšovalo. Prispeli k tomu aj počítače, v ktorých bol zabudovaný procesor Intel 386. Softvér pre systém Windows sa inštaloval pomocou diskiet, ktoré sa predávali vo väčších baleniach.
Vo Windows sa objavili programy ako napr. Program Manager, File Manager alebo Print Manager. V domácnostiach alebo počas pracovnej prestávky ste mohli oceniť populárne počítačové hry – Solitaire, Srdcia, Míny.
Viete, ako znel inzerát na populárny operačný systém? „Vďaka neuveriteľnému výkonu systému Windows 3.0 sa môžete ulievať.“
27. júla 1993 predstavila spoločnosť Microsoft projekt Windows NT, ktorý sa stal v jeho histórii významným medzníkom. Microsoft Windows NT je 32-bitový operačný systém.
V tomto roku sa Office taktiež stal aj najpredávanejším softvérom na trhu.
24. augusta 1995 sa na trhu objavil Microsoft Windows 95, ktorý priniesol množstvo zmien. V tomto roku bola aj založená slovenská pobočka Microsoft v Bratislave.
Krycím názvom vyvíjaného operačného systému Windows 95 bol pri jeho predstavení v septembri 1994 kódové označenie Chicago.
Azda najviditeľnejšou z nich je tlačidlo Štart a najmä ponuky, ktoré sa v nej ukrývajú. V rámci grafického prostredia je významnou zmenou napr. aj práca s oknami – v hornej lište sa objavili tlačidlá na minimalizáciu, maximalizáciu a uzatvorenie okna. Počas prvých piatich týždňov sa predalo až 7 miliónov kópií.
Windows 95 obsahuje vstavanú podporu pre internet, telefonické pripojenie pre siete. Taktiež sa objavila aj nová možnosť pripojenia pomocou Plug and Play. Z tohto dôvodu je inštalácia hardvéru aj softvéru jednoduchšia. Windows 95 predstavuje inováciu pre staršie verzie systému a MS-DOS.
Systémové požiadavky na inštaláciu Microsoft Windows 95 boli však oveľa vyššie. K jeho inštalácii ste potrebovali počítač s procesorom 386DX, najideálnejší je však Windows 486. Operačný systém požaduje 4 – 8 MB RAM. Nové verzie systému boli dostupné na disketách aj na diskoch CD-ROM. Sú dostupné v 12 jazykoch.
Spolu s Windows 95 sa taktiež objavil aj Microsoft Office 95 v 32-bitovej verzii.
Rok 1995 bol významným rokom. V tomto čase bolo totiž vynájdené sieťové pripojenie – internet. V roku 1995 sa Bill Gates vyjadril o internete ako o najdôležitejšej veci, aká bola vyvinutý od vynájdenia počítača. V lete tohto roku bol totiž predstavený aj legendárny internetový prehliadač – Internet Explorer.
Začiatkom leta roku 1998 bol vydaný operačný systém Microsoft Windows 98. Je to posledná verzia systému, ktorá vychádza z MS-DOS. Windows 98 bol taktiež verziou, ktorá bola špecificky upravená pre osobné použitie.
Počítače s Windows 98 dokážu čítať DVD disky a podporujú USB – univerzálnu sériovú zbernicu. Táto verzia bola prvým operačným systémom Windows, ktorý bol preložený do slovenského jazyka.
Windows Me bol vytvorený najmä pre použitie v domácnostiach. V porovnaní so staršími verziami, má Microsoft Windows Me vyvinutejší spôsob práce s hudbou a videami, taktiež sa objavila aj možnosť práce s domácou sieťou.
V práci s videami bol predstavený program s názvom Windows Movie Maker, ktorý vám umožnil digitálne upravovať, ukladať a zdieľať domáce videá. Hudbu ste mohli vyhľadávať, organizovať a prehrávať v programe Windows Media Player.
V tomto systéme sa prvýkrát objavila funkcia Obnovenia systému, pomocou ktorej je možné vrátiť zmeny v konfigurácii softvéru počítača až pred dátum, kedy sa vyskytol problém znemožňujúci ďalšie používanie systému.
Na prelome tisícročí, v roku 2000, Bill Gates odstúpil zo svojej funkcie generálneho riaditeľa spoločnosti a prenechal ju Stevovi Ballmerovi. Ballmer pracoval pre Microsoft približne od roku 1980.
Pre profesionálne firemné použitie bol vytvorený operačný systém Microsoft Windows 2000 Professional. Cieľom vytvorenia tohto systému bola náhrada starších systémov Windows 95, Windows 98 a Windows NT Workstation 4.0 vo všetkých firemných počítačoch.
Zariadenie s Windows 2000 Professional má širšie možnosti inštalácie nového hardvéru – Plug and Play, sieťové a bezdrôtové pripojenie a taktiež aj pripojenie pomocou USB, zariadení IEEE 1394 a infračervených zariadení.
V roku 2001 prichádza na trh operačný systém Windows XP, ktorého najviditeľnejšou zmenou je prepracované grafické rozhranie.
Od polovice 70-tych rokov až do vydania systému Windows XP bolo do sveta distribuovaných viac než miliarda počítačov. Systém Windows XP bol vo svojich začiatkoch prístupný v 25 jazykoch.
V nasledujúcich rokoch sa tento operačný systém stane jedným z najpredávanejších produktov spoločnosti Microsoft. Verejnosť ho pokladala za rýchly, spoľahlivý a intuitívny systém. V tomto čase sa však zvyšovala hrozba rôznych útokov zo strany hakerov, taktiež aj riziko napadnutia počítačovými vírusmi.
Dôležitú úlohu začalo zohrávať Centrum pomoci a technickej podpory. K dôkladnému zabezpečeniu systému pomáhali taktiež aj pravidelné aktualizácie softvéru.
Microsoft Windows XP bol navrhnutý aj na domáce použitie v podobe variantu s názvom Microsoft Windows XP Home Edition. Funkcie, ktoré boli často používané, mali oveľa ľahší prístup.
Už v roku 1998 začal Microsoft pracovať na hernej konzole, ktorá bola založená na grafickej technológii DirectX, ktorej počas vývoja prirástol názov DirectXbox. Ten sa nakoniec skrátil na súčasné pomenovanie Xbox. Vytvorenie hernej konzoly spoločnosťou Microsoft bol odpoveďou na populárnu konzolu PlayStation 2, ktorá sa začala predávať už v roku 2000. Xbox bol prvýkrát prezentovaný na verejnosti v roku 2001 Billom Gatesom na svetovom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES.
Počas životného cyklu Xbox sa predalo približne 24 miliónov kusov konzoly. Rok po štarte predaja samotnej konzoly bola spustená aj služba Xbox Live, ktorá funguje dodnes. Vývoj Xbox pokračoval aj ďalej v podobe Xbox 360 a Xbox One. Vďaka tejto konzole taktiež vzniklo aj niekoľko úspešných herných značiek, ktoré nám môžu byť známe aj dnes, napr. Halo, Fable alebo Forza.
V nasledujúcich rokoch bol Windows vydaný vo viacerých variantoch – Windows XP v 64-bitovej verzii bola prvým operačným systémom, ktorý umožňoval prácu s 64-bitovými procesormi.
Táto verzia systému umožňovala prácu s väčšími objemami pamäte a rozsiahlejšími projektmi, ktoré si vyžadovali vyšší výkon – pokročilá práca s filmom a filmovými efektmi, priestorovou animáciou, zložitejšou grafikou ale taktiež umožnil aj prácu s inžinierskymi projektmi a vedeckými programami.
V roku 2004, deväť rokov po založení slovenskej pobočky, navštívil Bill Gates po prvýkrát Slovenskú republiku.
Windows XP Media Center Edition bol určený hlavne na osobné a domáce použitie s cieľom sprostredkovať rôznorodý mediálny obsah – umožňuje prehľadávať internet, pozerať živé televízne vysielanie, počúvať digitálne kolekcie hudby a videa, sledovať DVD disky.
Windows XP Tablet PC Edition umožnil naplniť víziu práce s počítačom pomocou pera. Počítače s Windows XP Tablet PC umožňujú používať digitálne pero na rozpoznávanie rukopisu, umožňujú však aj použitie myši a klávesnice.
Najbezpečnejším systémom, aký sa dovtedy objavil na trhu bol Windows Vista, ktorý prišiel na trh v roku 2006. V systéme Windows Vista Ultimate sa taktiež objavilo aj šifrovanie jednotiek BitLocker.
S rastúcim predajom prenosných počítačov narastá aj potreba zabezpečenia. V tejto verzii systému sa objavilo aj zlepšenie digitálneho prehrávača Windows Media Player, pretože čoraz viac ľudí používa počítač ako centrálne umiestnenie mediálneho obsahu.
Oproti predošlým verziám Windows XP došlo vo Viste opäť k výraznej zmene vzhľadu. Bolo taktiež prepracované aj tlačidlo Štart.
Windows 7, ktorý sa na trhu objavil v roku 2009, bol prispôsobený pre bezdrôtový svet, ktorý sa v poslednom desaťročí formoval. V predošle dekáde ľudia pristupovali k sieti v internetových kaviarňach prostredníctvom stolných počítačov.
V roku 2009 už bol medzi ľuďmi relatívne rozšírený trend kupovania prenosných počítačov a možnosť pripojenia k internetu v rámci verejných bezdrôtových sieti. S Windows Vista prichádza aj sprístupnenie používania technológie Windows Touch. Používateľom umožňuje plnohodnotnú prácu v systéme pomocou dotykovej technológie.
V tomto roku taktiež spoločnosť prestala vyvíjať Microsoft Works, ktorý existoval už od roku 1988 pre MS DOS. Works pracoval so svojimi vlastnými formátmi, ale podporoval aj .doc a .xls typické pre Microsoft Word. V 2009 ho nahradil Microsoft Office 2010 Starter Edition.
V roku 2012 prichádza na trh prelomový Microsoft Windows 8.
Microsoft Windows 8 prináša kompletnú zmenu v operačnom systéme – z technologickej aj vizuálnej stránky. Používateľom ponúka novú skúsenosť s prácou v operačnom systéme. Windows 8 spoznáte na prvý pohľad, kvôli špecifickej pracovnej ploche.
V novom rozhraní môžete plynule ovládať softvér aj dotykovo, ale taktiež aj pomocou klávesnice a myši. V grafickom rozhraní môžete nájsť nový panel úloh a taktiež aj zjednodušenú správu súborov. Prístup k novým aplikáciám do vášho systému máte k dispozícii priamo na pracovnej ploche v podobe Windows Obchod.
S Windows 8 je na trh uvádzaný aj Windows RT, ktorý sa používa na niektorých typoch počítačov, ale najmä na tabletoch. Windows RT je však pôvodne navrhnutý pre zariadenia vyššej kategórie a prispôsobený pre dlhšiu výdrž batérie.
Na Windows RT môžete spustiť len aplikácie, ktoré ste zakúpili z Windows Obchod. Dodávaný je aj s balíkom Office, ktorý je optimalizovaný pre dotykové obrazovky.
18.6. 2012 predstavil Microsoft svoj model tabletu s názvom Surface, ktorý funguje na operačnom systéme Windows 8. Surface je vlastne počítač a tablet v jednom. Predstavili aj lacnejší variant so spomínaným Windows RT, ale aj drahší variant s Windows 8 Pro a procesorom Core i5.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=63&v=dpzu3HM2CIo
V roku 2012 sme sa zo Softpedie mohli dozvedieť, že Office je používaný viac ako miliardou ľudí po celom svete.
Microsoft stojí taktiež aj za vydaním niekoľkých hier. Medzi počítačové hry od Microsoft Studios patrí napr. Zoo Tycoon, Age of Empires, Rise of Nations, Flight Simulator atď. Počítačové hry nie sú prioritným zameraním spoločnosti, ale väčšinou figuruje ako vydavateľ spomínaných hier.
Divíziu Devices and Services Microsoft odkúpil od spoločnosti Nokia v roku 2013. Asi jedným z najznámejších mobilných zariadení je Lumia, ktorá však nesie už logo Microsoft. Telefóny Lumia pracujú s operačným systémom Windows Phone.
https://www.youtube.com/watch?v=snEIjWR4lQw
V nasledujúcich rokoch spoločnosť Microsoft rozvíjala potenciál Windows 8. Pokroky boli viditeľné v nasledujúcej verzii systému Windows 8.1. Svoju úlohu tam zohrali najmä pripomienky zákazníkov.
Domovskú stránku si môžete prispôsobiť viacerými spôsobmi, možnosť priameho spustenia systému do pracovnej plochy, inteligentné vyhľadávanie Bing ale napr. aj zlepšené aplikácie, ktoré boli prístupné aj v systéme Windows 8.
V roku 2013 sa objavil aj Microsoft Office 365, ktorý funguje na báze predplatného.
Od roku 2014 si môžeme zakúpiť aj inteligentný náramok Microsoft Band, ktorý je postavená na cloudovej platforme Microsoft Health. Z hľadiska monitorovacích schopností obsahuje podobné funkcie ako obdobné zariadenia, napr. Apple Watch alebo FitBit. Avšak Microsoft Band je výnimočný napr. tým, že ho môžete ovládať pomocou hlasovej asistentky Cortana. Jeho veľkou výhodou je aj možnosť prepojenia s inými platformami. Spolupracuje nielen s Windows Phone ale aj s iOS a Android.
V tomto roku ste určite neprehliadli Windows 10, ktorý je vraj najlepším Windows v dejinách. Začiatkom roka sprístupnil Microsoft Windows 10 prostredníctvom programu Windows Insider.
K novému operačnému systému dostali prístup tí, ktorí boli ochotní pomáhať s vylaďovaním systému. Vďaka pripomienkam testujúcich používateľov mohol Microsoft priamo reagovať na ich pripomienky a operačný systém zdokonaľovať.
Microsoft „preskočil“ verziu s poradovým číslom 9. Aj to má svoj význam. Microsoft chcel poukázať na to, že Windows 10 bude dramaticky odlišný od predchádzajúcich verzií.
https://www.youtube.com/watch?v=Gu6vmNz-PhE
Od konca júla je Windows 10 dostupný zdarma pre všetkých používateľov, ktorí boli držiteľmi licencie k Windows 7 s nainštalovaným Service Pack 1 a taktiež aj používatelia Windows 8 a 8.1. Bezplatne ho nemôžu získať tí, ktorí používali firemné verzie systémov Windows 7 Enterprise, Windows 8 a 81 a taktiež ani pri Windows RT a RT 8.1.
Len jeden mesiac po sprístupnení systému, bol Windows 10 nainštalovaný do viac ako 75 miliónov zariadení. Víziou Microsoftu je však dosiahnuť miliardu inštalácii do roku 2018. V operačnom systéme Windows 10 sa stretneme s inovovaným pracovným prostredím.
V rozhraní je kombinovaná ikonická ponuka Štart s intuitívnym rozhraním. Významnou inováciou je taktiež aj hlasová asistentka Cortana, ktorá Windows 10 tvorí osobnejším digitálnym prostredím.
Dôležitou zmenou je taktiež ponímanie Windows 10 ako služby s viac či menej pravidelnými aktualizáciami. Významnou zmenou je taktiež aj koniec legendárneho Internet Explorer. Windows 10 totiž prináša nový internetový prehliadač s názvom Microsoft Edge.
Ak chcete prejsť z predchádzajúcich verzií systému na Windows 10, môžete tak pri vyššie uvedených podmienkach urobiť do 29. júla 2016.
22. septembra 2015 bola predstavená ďalšia verzia Microsoft Office 2016. V súčasnej podobe Microsoft Office obsahuje Word, Excel, Outlook, OneNote, Project, Visio, Access ale taktiež aj množstvo rôznych vylepšení.
V posledných rokoch sa Microsoft Office stal prístupným softvérom aj pre mobily v podobe Office Mobile, ktorý môžete bezplatne používať na OS X, Windows Phone a taktiež aj na OS Android. Používať môžete taktiež aj Office Online. Ak ste používateľom Windows RT, môžete využívať predinštalovaný Microsoft Office.
https://www.youtube.com/watch?v=GfWBSRibuVY
Aj Microsoft má svoju predstavu o tom, ako by mal vyzerať inteligentný náramok. Microsoft Band je už v tomto čase na trhu. Začiatkom októbra však predstavili ďalšiu verziu tohto náramku – Microsoft Band 2 s malým zakriveným LCD displejom okolo zápästia, celkom jednoduché rozhranie s pokročilým prepojením so smartfónom a PC.
Ďalšou zaujímavosťou tohto roku je taktiež aj predstavenie nového modelu Microsoft Surface Book. Jedná sa o 2v1 zariadenie – stačí displej odpojiť v kĺbovej časti od klávesnice a máte z neho tablet.
Microsoft v oblasti hardvéru chce taktiež rozšíriť svoju ponuku o zariadenie, ktorým môžete sledovať virtuálnu realitu. Microsoft HoloLens bude zrejme veľkým konkurentom pre Oculus Rift.
Začiatkom budúceho roka by mal byť k dispozícii Microsoft HoloLens Developer Kit za astronomickú sumu až 3000 dolárov.
Spoločnosť Microsoft je ďalším z veľkých technologických firiem, ktoré sme si v našom seriáli o histórii a súčasnosti značiek predstavili. V mnohých používateľoch vzbudzuje Microsoft dôveru, v iných naopak. Jednou z ďalších právd však je, že Microsoft už dávno nie je len o Windowse a vývoji softvéru. Produktové rady spoločnosti sa čoraz viac rozširujú aj o hardvér v podobe počítačov, mobilov a iných zariadení. Ako bude tento vývoj pokračovať? Uvidíme.