Piatok trinásteho nemusí predstavovať len deň, ktorého sa hrozia poverčiví ľudia. Dnešný deň totiž patrí aj meteorickému roju Geminíd.
Počas roka môžeme pozorovať viacero meteorických rojov, najväčšiu show si uzurpujú Perzeidy, koniec roka uzatvára meteorický roj Geminíd.
Na oblohe vychádzajú v decembri počas večerného súmraku, v noci stúpajú vysoko nad južný obzor, kde vrcholia po polnoci, no vidieť ich až do štvrtej hodiny nadránom.
Ide o koncentrovaný roj, podľa pozorovaní vychádza priemer vlákna prachových častíc v priestore len na 22 miliónov kilometrov. Pre lepšiu predstavu, priemer meteorického roja Orioníd súvisiacich s periodickou Halleyho kométou je 56 miliónov kilometrov.
Geminidy je možné pozorovať od 4. do 17. decembra, maximum aktivity je 14. decembra. V maxime môžeme uvidieť až 70 meteorov za hodinu.
Geminidy sa pohybujú v dráhe asteroidu MP 3200 Phaethon. Po niekoľkých storočiach prestane dráha roja križovať zemskú dráhu, uhol dráhy sa totiž stáča zhruba 1° za 60 rokov.
Radiant roja leží v súhvezdí Blíženci, pomerne blízko hviezdy Castor. Je pravdepodobné, že ani Phaethon nie je obyčajným asteroidom, ale ide o jadro vyhasnutej kométy.
Geminidy patria medzi najaktívnejšie a najpravidelnejšie meteorické roje. Zaujímavé sú nielen kvôli svojej vysokej aktivite, ale aj z dynamického hľadiska i stále nie celkom preskúmanému pôvodu.
Výnimočnými ich robí výskyt zelených meteorov, na rozdiel od bežných, ktoré sú biele, modré a žlté. Zo všetkých meteorických rojov Geminidy prenikajú do zemskej atmosféry najhlbšie – až do výšky cca 40 km nad povrchom Zeme. Ich hustota je najvyššia zo všetkých známych meteorických rojov.
Jedinou zlou správou je, že dobré pozorovacie podmienky bude rušiť mesiac v splne.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.