- #Virtuálna a rozšírená realita
- 5 min.
- 22.2.2025
Metaverza sme sa nedočkali, zatiaľ. Bude to buď tento rok, alebo vôbec
Metaverzum bolo ešte pred boomom okolo umelej inteligencie označované za „tú ďalšiu veľkú vec“ v oblasti technológií. Na čele tejto revolúcie chcel stáť Mark Zuckerberg, ktorý kvôli tomu aj zmenil meno svojej spoločnosti Facebook na Meta.
Ubehlo tri a pol roka od zmeny mena a veľkých vyhlásení a ľudia stále poriadne nevedia, čo si majú vlastne pod pojmom „metaverzum“ predstaviť, nie to ešte, že by ho už na vlastnej koži vyskúšali.
Metaverzum v skratke opisuje spojenie reálneho, rozšíreného a virtuálneho sveta do jednotnej reality, v ktorej môžu ľudia žiť prakticky plnohodnotný život. V takomto svete má fungovať samostatná ekonomika a spravovať ho nemá centrálne iba jedna spoločnosť. Mnohí túto technológiu opisujú aj ako ďalšiu verziu internetu.
Meta, v tom čase ešte pod názvom Facebook, sa začala tejto sfére venovať ešte v roku 2014, kedy odkúpila spoločnosť Oculus VR venujúcu sa vývoju a výrobe okuliarov pre virtuálnu realitu. Ochutnávku pravého metaverza však priniesla až v roku 2019, kedy spustila virtuálny svet Facebook Horizon.
V tom čase ešte existoval predpoklad, že virtuálna a zmiešaná realita by mohli byť skutočne tým ďalším veľkým trendom, na ktorý technologický svet čakal. Používatelia sa však z dôvodu nezaujímavého obsahu a potreby kúpy samotných headsetov do virtuálnych svetov príliš nehrnuli. V roku 2021 tak vykázalo oddelenie vývoja metaverza v spoločnosti Meta stratu vo výške viac ako 10 miliárd dolárov.
Meta by možno dokázala túto nepriaznivú finančnú situáciu metaverza otočiť a to aj vďaka Apple, ktorý sám do tejto sféry vstúpil v polovici roka 2023, kedy oznámil svoj vlastný headset Vision Pro pre zmiešanú realitu. Apple to cenou svojho headsetu výrazne prestrelil a do dnešného dňa pre headset nedokázal priniesť žiadnu aplikáciu či hru, ktorá by dokázala jeho predaje potlačiť. Väčším problémom Apple aj Meta je však skôr to, že celý svet medzičasom víziu o tom, že budúcnosť patrí AR/VR, hodil za hlavu. Prišla totiž AI.
Umelá inteligencia na rozdiel od virtuálnej a zmiešanej reality dokázala okamžite uchvátiť aj tých, ktorí technológiám až tak nefandia a prostredníctvom bezplatných modelov si ju mal hneď možnosť vyskúšať prakticky každý s prístupom na internet. Prvotné nadšenie navyše naštartovalo rapídny vývoj a obrovské investície, ktoré dodnes celú sféru AI posúvajú z mesiaca na mesiac citeľne vpred.
Túto zmenu paradigmy si uvedomil aj Mark Zuckerberg, ktorý začiatkom roka 2023 oznámil prepúšťanie v divízii metaverza a väčšie investície v oblasti generatívnej umelej inteligencie.
Meta sa v rámci vývoja vlastného hardvéru pritom dostala do celkom zaujímavej situácie. Zatiaľ čo samotné headsety Quest, prostredníctvom ktorých by mohli používatelia navštíviť metaverzum, nezožali až tak veľký komerčný úspech, spoločnosť uspela s okuliarmi Meta Ray-Ban, ktoré dokážu fotografovať, nahrávať videá, vysielať živé videá na platformy Mety a poslúžiť aj pre hlasovú a vizuálnu komunikáciu s AI. V priebehu minulého roka sa z ich predalo viac ako 1 milión kusov.
Technologický riaditeľ spoločnosti Meta, Andrew Bosworth, v internom príspevku podľa portálu Business Insider uviedol, že rok 2025 rozhodne o tom, či sa stávka spoločnosti na metaverzum vyplatila. Ukáže sa vraj, či je metaverzum vizionársky počin, alebo „legendárny prešľap“.
„Musíme naplno podporiť predaj, udržanie používateľov a ich angažovanosť, a to vo všetkých oblastiach, no obzvlášť v zmiešanej realite (MR),“ napísal. „A Horizon Worlds na mobiloch sa jednoducho musí presadiť, inak naše dlhodobé plány nemajú šancu. Ak necítite ťarchu histórie na svojich pleciach, tak nevenujete dostatočnú pozornosť.“
Divízia Reality Labs spoločnosti Meta minulý týždeň oznámila rekordné tržby vo výške 1,08 miliardy dolárov za štvrtý kvartál. Zároveň však zaznamenala svoju najvyššiu štvrťročnú prevádzkovú stratu v histórii vo výške 4,97 miliardy dolárov. Od roku 2020 táto divízia nahromadila straty v celkovej výške zhruba 60 miliárd dolárov.
Z metaverza sa zdá sa aspoň nateraz črtá skôr okrajová záležitosť a oveľa dôležitejším segmentom pre všetkých technologických gigantov bude skôr oblasť umelej inteligencie. AI asistenti však nemusia byť prítomní iba v smartfónoch a tak má Meta skutočnú šancu presadiť sa prostredníctvom svojho hardvéru práve tu.
Bosworth uviedol, že divízia Reality Labs plánovala vydať „pol tucta“ nových nositeľných zariadení poháňaných umelou inteligenciou. Ak sa napokon na trh dostanú aspoň niektoré z nich a podarí sa im nadviazať na úspech okuliarov Ray-Ban, môže Meta investície do metaverza odpísať ako definitívnu stratu a naplno vývoju AI zariadení a nových AI modelov. Či sa tak skutočne stane, by sme sa mali dozvedieť už tento rok.