- #TECHBOX
- 4 min.
- 29.6.2023
Meta na Slovensku rozširuje program overovania faktov, no stačiť to nebude
Spoločnosť Meta je na Slovensku dlhé roky kritizovaná expertnou komunitou za nedostatočnú reakciu na šírené dezinformácií na jej sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Zmeniť to chce zvýšením počtu overovateľov faktov.
Tzv. factchecking je nástroj na vyvracanie dezinformácií, ktoré sa dlhé roky šíria v slovenskom informačnom prostredí najmä vďaka silnému vplyvu ruskej propagandy a nízkej odolnosti obyvateľstva voči dezinformáciám.
Práve sociálna sieť Facebook je úrodná pôda pre rôzne dezinformácie, keďže práve Facebook si naďalej drží prvenstvo v počte slovenských používateľov v porovnaní s ostatnými sociálnymi sieťami.
Dlhé roky mal Facebook iba jedného zakontrahovaného overovateľa faktov, ktorý mal na starosti celý náš trh, ktorého počet presahuje 2,5 milióna používateľov. Tento overovateľ faktov pracuje pre francúzsku spravodajskú agentúru Agence France-Presse v rámci programu Third Party Fact-Checking.
Meta preto na Slovensku rozširuje program overovania faktov a v spolupráci s českým partnerom Demagog.cz navýši kapacity overovania faktov. Demagog.cz je členom medzinárodnej siete overovateľov faktov IFCN a venuje sa primárne overovaniu politických diskusií podobne ako slovenský projekt Demagog.sk.
Čo sa stane pokiaľ overovateľ faktov označí príspevok ako nepravdivý?
Meta príspevok napríklad zobrazí nižšie vo vyhľadávaní, čím sa zníži jeho dosah. Tým sa aj zníži počet ľudí, ktorí takýto príspevok uvidia. Zároveň je takýto obsah jasne označený, aby boli ľudia upozornení, pokiaľ by chceli takýto obsah zdieľať.
Pokiaľ fact-checker vyhodnotí príspevok ako nepravdivý, Meta príspevok zobrazí nižšie v informačnom kanáli, čím sa výrazne zníži jeho šírenie. Tým je zastavené šírenie dezinformácie a zníži sa počet ľudí, ktorí tento príspevok uvidia.
Skutočný problém sa nevyrieši
Problémom je, že algoritmy Facebooku, ako aj iných sociálnych sietí, dlhé roky profitujú zo šírenia problematických správ, dezinformácií ako aj nenávistných prejavov a nič s tým nerobili.
Počas minuloročného útoku na Zámockej ulici napríklad Rada pre mediálne služby nahlásila Facebooku viac ako 100 príspevkov, ktoré obsahovali nepravdivé informácie, nenávistné prejavy či iný problematický obsah. Facebooku trvala reakcia na tieto nahlásania od oficiálneho štátneho regulátora viac ako 30 dní a niektoré príspevky neboli ani po tak dlhej dobe odstránené. Práve to ukazuje skutočný problém sociálnych sietí.
Pokiaľ sa pozrieme na najvirálnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, väčšinou ide o príspevky šíriace dezinformácie a nenávisť.
Vo väčšine prípadov takýto obsah porušuje pravidlá komunity samotnej spoločnosti Meta a nie je odstránený. Pokiaľ je takýto obsah nahlásený, trvá niekoľko dní, kým Meta vôbec zareaguje a v prípade, že obsah aj po niekoľkých dňoch zmaže, škoda už bola napáchaná.
Samotné overovanie faktov preto nestačí. Potreba je skôr dôsledné dodržiavanie vlastných pravidiel komunity a zmena algoritmov, ktoré nebudú zámerne pretláčať dezinformačný obsah, ktorý používateľov dlhšie udrží pri sociálnej sieti.
V oblasti boja proti dezinformáciám je navyše potrebný celospoločenský prístup. Okrem sociálnych sietí, je preto potrebné, aby sa budovala tzv. odolnosť spoločnosti voči dezinformáciám. K budovaniu tejto odolnosti môže prispieť každý z nás – či už ide o štát cez vzdelávanie a strategickú komunikáciu, alebo silné nezávislé médiá a neziskové organizácie, ktoré pomáhajú budovať kritické myslenie a mediálnu gramotnosť. Je nutné si uvedomiť, že odolnosť spoločnosti sa začína pri samotných občanoch, keďže práve tí stoja v prvej línii pri dezinformačných útokoch.