Keď Meta v januári tohto roka oznámila ukončenie programu overovania faktov prostredníctvom nezávislých partnerov, prisľúbila, že pracuje na alternatívnom, menej „politicky zaujatom“ riešení.
Táto alternatíva prichádza do prostredia sociálnych sietí Facebook, Instagram a Threads. Meta zamení nezávislých partnerov za tzv. komunitné poznámky známe zo siete X.
Spolupráca spoločnosti Meta s nezávislými partnermi, ktorí overovali pravdivosť populárnych príspevkov na jej sociálnych sieťach, primárne Facebook, začala po prezidentských voľbách v Spojených štátoch v roku 2016, v ktorých zvíťazil Donald Trump a rovnako po jeho opätovnom zvolení v roku 2024 aj skončila. Mark Zuckerberg vo verejnom vyhlásení uviedol, že prednosť teraz dostáva sloboda prejavu.
Meta sa bude po novom namiesto nezávislých partnerov spoliehať priamo na komunitu, ktorá má príspevkom na jej sociálnych sieťach dodať nezaujatý kontext. Do tohto programu sa spoločnosti zatiaľ prihlásilo viac ako 200-tisíc dobrovoľníkov s tým, že formulár ponecháva otvorený pre ďalších.
Používatelia zapojení do tohto programu, budú môcť pri príspevkoch na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a Threads kliknúť na možnosť doplnenia poznámky k príspevkom iných ľudí. Ak už k príspevku pridal poznámku niekto iný, používatelia za ňu budú môcť zahlasovať.
Poznámka sa nezverejní, až kým za ňu kladne nezahlasujú viacerí prispievatelia, ktorí majú pri väčšine tém nezhody. Tým sa má zaručiť, že poznámky nebudú jednostranné, ale naopak súhlasiť s nimi budú dôveryhodní používatelia z rôznych názorových táborov.
Meta otvorene priznáva, že nemá zmysel vymýšľať odznova koleso a tak pre svoje komunitné poznámky využije open-source riešenie, ktoré vyvinula spoločnosť X, predtým Twitter. Systém mierne vylepší podľa vlastných predstáv a odporúčaní expertov, ktorí študovali účinnosť tohto systému na sieti Elona Muska. Počas pilotného programu bude Meta ešte upravovať spôsob, akým sú komunitné poznámky hodnotené a zobrazované.
Na rozdiel od systému overovania faktov prostredníctvom nezávislých partnerov, nebudú zjavne klamlivé a zavádzajúce príspevky nijakým spôsobom obmedzované, ani odstraňované, ak priamo neporušujú podmienky siete.
Komunitné poznámky sú už aktuálne spustené v pilotnom režime v Spojených štátoch s podporou angličtiny, španielčiny, čínštiny, vietnamčiny, francúzštiny a portugalčiny. Meta sľubuje, že nový systém časom rozšíri do celého sveta, avšak to až vo chvíli, kedy si bude spoločnosť istá ich fungovaním. Do tej doby budú príspevky ešte kontrolovať nezávislí partneri.