Spoločnosť Meta nezažíva práve najlepšie obdobie. Užívatelia odchádzajú, zisky sú najnižšie od čias vstupu na burzu a investori začínajú byť nervózni. Marka Zuckerberga však zaujíma len jedna vec… metaverzum.
Od minulého roka, kedy CEO svetu ukázal svoje plány s metaverzom, nehovorí o ničom inom. Na pracovisku začína vznikať zlá pracovná morálka a zamestnanci začínajú byť vyčerpaní. Očakáva sa totiž od nich vysoké pracovné nasadenie, no chýba im jasná a jednotná stratégie, podľa ktorej by sa mohli riadiť. Zuckerberg je novým konceptom vraj úplne posadnutý. Odzrkadľuje sa to hlavne na financiách.
Nárazovo orientovať celú spoločnosť na jeden projekt, sa neukázalo ako najlepšie riešenie. Za Q1 2022, mala spoločnosť zisk 7,5 miliárd dolárov, čo je o 21 % menej ako minulý rok. Trhová hodnota spoločnosti sa zvýšila o 7 % na sumu 27,9 miliárd dolárov, čo je najnižší rast od roku 2012, kedy spoločnosť vstúpila na burzu.
Samozrejme, netreba to brať tak, že Meta nemá paniaze. Divíziu Reality Labs, ktorá sa zameriava na vývoj metaverza a príslušenstva okolo neho, dotuje ročne miliardami. V nej pracuje približne 17 000 zamestnancov a len kvôli nej stratila spoločnosť za minulý štvrťrok 3 miliardy dolárov.
Po kompletnom rebrandingu z Facebook na Meta spadla cena akcií spoločnosti o 50 %. Nepotešil ani fakt, že Zuckerberg už za minulý rok investoval do Reality Labs sumu 10 miliárd dolárov aj napriek tomu, že návratnosť tejto investície je odhadovaná až v druhej polovici dekády. Investori by možno boli pokojnejší, ak by spoločnosť generovala veľké zisky z reklám, ako tomu bolo po minulé roky. Ale už ani toto nie je pravda.
Facebook sa rozrastá najpomalšie za svoje pôsobenie a mladí ľudia prechádzajú na modernejšie siete, konkrétne napr. TikTok. Nepomohla ani nová politika Apple, ktorá obmedzuje sledovanie ich užívateľov a znemožňuje tak lepšiu personalizáciu reklám. Len kvôli tomuto kroku prišla Meta o 10 miliárd dolárov. K tomu sa ešte pridali aj nové regulácie, ktoré znemožnili spoločnosti začať a dokončiť plánované akvizície a ktoré by pomohli k aspoň čiastočnému finančnému zotaveniu.
Najnovšie štatistiky sú však o niečo pozitívnejšie. Počet aktívnych denných užívateľov narástol z dlhodobo najnižších 1,92 miliardy na 1,96 miliardy. Meta tiež začala s postupnou monetizáciou svojej VR aplikácie Horizon Worlds. Tento krok má pomôcť hlavne kreatívcom, ktorí na platforme pôsobia.
Čoskoro tiež plánuje spustiť webovú verziu tejto appky, nakoľko nie každý má na 300 dolárové VR okuliare, ktoré sú aktuálne pre „vstup do sveta“ Horizon Worlds nevyhnutné. Zuckerberg tiež povedal, že aplikácia je „základným stavebným kameňom“, okolo ktoré sa bude metaverzum ďalej vyvíjať.
Spoločnosť pracuje na vývoji nových pokročilých VR okuliarov s krycím názvom Project Cambria. Ide o rozumný krok, nakoľko produkt z dielne Reality Labs, ktorý produkuje najväčšie zisky, je práve VR headset Meta Quest 2. Nový koncept má byť vraj zameraný hlavne na prácu a časom by mal nahradiť aj váš osobný počítač. Plánuje sa aj výroba snímačov mimiky očí a tváre, aby mohli ostatní v metaverze vidieť vaše reálne emócie.
Tak, ako v prípade Snapchatu, aj teraz sa CEO snaží skopírovať taktiky od ostatných. Klon TikTok videí na platforme Facebook a Instagram s názvom Reels aktuálne tvorí 20 % času, ktorý ľudia trávia na Instagrame. Na Facebooku ľudia trávia pozeraním videí až 50 % svojho celkového času. Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger, však už dávno nie sú prioritou spoločnosti.
Mark Zuckerberg, hovorí o metaverze ako o „korunných klenotoch spoločnosti“ a ako o koncepte, ktorý bude jedného dňa veľký ako mobilný internet. My sa na budúcnosť tohto projektu tešíme a sme zvedaví či sa aspoň časť týchto tvrdení naplní.