- #Aplikácie a hry
- 7 min.
- 26.1.2025
Mesiac s Asus ROG Ally X - vylepšené chladenie a celkovo lepší dojem v hrách
Éra PC handheldov sa rozbehla naplno. A už tu nemáme iba prvých zástupcov, ale aj refresh či vylepšené verzie, ktoré sa snažia vychytať muchy svojich predchodcov.
Vlani sme strávili niekoľko mesiacov s ROG Ally (a predtým si kolega strihol aj poriadnu hardvérovú recenziu). Tentokrát máme za sebou štyri týždne s vylepšenou verziou, ktorá sa mrkla najmä na chladenie, ktoré bolo pri prvej verzii neraz veľkou výzvou.
V čom je lepší oproti debutu?
ROG Ally X je vylepšená verzia oproti prvej verzii – nie dvojka, skôr solídny upgrade v určitých aspektoch, ktoré však môžete oceniť. Nemení samotný procesor, ale Asus pridal viac RAM (zo 16 GB sme sa dostali na 24), prišiel dvojnásobný SSD disk (z 512 GB na 1 TB) a najmä lepšie chladenie.
V praxi to znamená, že samotný výkon sa dramaticky nemení, ani displej nie je iný (ak niekto po vzore upgrade Switch čakal aj OLED, ten nedošiel). A do veľkej miery ostáva aj podobný softvér, hoci osobne mám pocit, že rozbeh s verziou ROG Ally X bol rýchlejší ako minule. Azda je to už znalosťou prostredia, t.j. na začiatku si prejdete kolom nastavenia Windows 11 i herných klientov, ale potom sa už všetko ukladá na svoje miesto a beží naplno.
Zmeny v hardvéri na prvý dotyk?
Útroby máme popísané, ale bolo by fér pochváliť aj mierne vytunený dizajn a ergonómiu. Vylepšené sú najmä páčky, to cítite na dotyk, že majú lepší pohyb, aj sú trošku drsnejšie a dávajú nádej, že vydržia aj viac rokov. Vlaňajšie šomranie, že ľavá páčka sa ovláda horšie ako pravá, je opravené. Teraz sú obe rovnako kvalitné.
Vetráky funia ostošesť, ale konzola sa tak nezahrieva, čo cítite pri dlhších herných seansách (malé mínus pre tých čo hrali v zime a zahrievali sa).
Asus ešte pridal jeden USB-C port a celkovo sa zvýšila hmotnosť – už sme na 678 gramoch. Nie je to málo, ak ste zvyknutí na ľahšie či menšie handheldy (najmä ten Switch). Ak ste minule už ochkali, že 608g je dosť, tak tu je ďalších 70 – dá sa zvyknúť, ale dlhšie maratóny budete v rukách cítiť.
Pri displeji nevidno zásadné rozdiely – 7-palcový LCD panel, 1080p rozlíšenie, podporuje aj 120 Hz. Je dobre zapustený do tela konzoly a hry sú veľmi dobre zobrazované. Fajn je kontrast, jas i zobrazovanie farieb, viaceré indie tituly so svetlou grafikou (Rime, The First Tree, Sea of Solitude) vyzerajú nádherne.
Asus úspešne opakuje ovládacie prvky zo základnej verzie: funkčné tlačidlá sú veľmi dobré, len si treba zvyknúť na rozloženie A-B-X-Y, bočné tlačidlá a do toho dedikovanú štvoricu vedľa displeja. Skákanie do panelu s dôležitými ikonami (Command Center) je najmä počas prvých dní užitočné a Armory Crate alias križovatka do obchodov a hier je čoraz častejšie používaná. Vyšla už vo verzii 1.5, ktorá je intuitívnejšia a môžete si v nej nastaviť preferencie výkonu pre každú hru.
A je tu aj istá výhoda, že máte Windows 11 i jeho skratky – a plochu si nastavíte pekne podľa seba, ak chcete hry púšťať priamo odtiaľ.
A čo výkon v hrách?
Vyššie sme spomenuli, že Asus ponechal pre ROG Ally X rovnaký procesor – AMD Ryzen Z1 Extreme (a k tomu GPU AMD RDNA 3 s 8,6 Teraflops), čo nemení výkon. Ale kľúčovou zmenou je popri väčšej porcie pamäte aj väčšia batéria – a nárast zo 40 Wh na 80 Wh je cítiť. Nárast o desiatky minút je fakt cítiť, batéria sa vybíja pomalšie a dokonca sú tu pridané výkony na nižšej a strednej úrovni.
Tie hodnoty si všimnete okamžite. ROG Ally ich mal vlani nastavené na 10 W, 15 W a 25 W. Teraz sú nasadené na 13 W, 17 W a 25 W. V praxi to znamená, že najnižší režim je jednak silnejší a batéria vydrží aj štyri hodiny (minule cca 3+). Stredný mód zvládal minule 100-120 minút, teraz atakuje 180-200. A pri 25 W režime si zahráte skôr dve hodiny, nie len jednu. To sú veľmi pekné hodnoty, s ktorými sa dá rátať na dlhšie hranie či cesty vlakom alebo lietadlom.
Čo to v praxi znamená? Ak chcete hrať menšie indie hry, stačí aj 13 W režim a ten teraz doručí krajšiu grafiku či vyššie rozlíšenie. Stredný mód 17 W je dobrý už pre náročnejšie hry, ktoré štandardne pýtajú súčasnú generáciu konzol od Xbox Series S vyššie. Vlani som recenzoval hru Jusant, ktorá pri 10 W mala fakt problémy s framerate a teraz 13 W mód už zaberá lepšie. Ale kompromis je hrať na 17 W móde a mať lepšiu výdrž.
Aké hry sme testovali?
Ak chcete vyžmýkať handheld naplno, môžete si dať najnovšie hity. A čo je lepšie za posledné týždne ako Indiana Jones and the Great Circle? Asus ROG Ally X tu ukazuje, v čom sa zlepšil oproti základu – hra beží hladšie, je hrateľná na nízkych i stredných rozlíšeniach a zahráte si cca 105-120 minút naplno. Lepšie bude hrať na nižšom rozlíšení ako FullHD – radšej 720p či 900p a ROG Ally X si s Indym poradí.
To taká parádna RPG ako Kingdom Come Deliverance beží na ROG Ally X spoľahlivo a bude otázne, ako si poradí s výzvou dvojka o pár dní… Zobrať si českú RPG na cesty, to je veľký prísľub.
Pri teste sme skúšali rozmanité tituly. Výnimočne som opäť siahol aj ku klasikám ako Hob či Lara Croft and the Temple of Osiris, ktoré doručia niekoľko hodín v solídnej grafike. Tie hry skrátka nestarnú a je ich radosť mať na cestách. Z Epic Games Store sa dali vyskúšať rozličné tituly z akcií – veľmi dobre funguje aj Dishonored, podobne ako pri novom Indym, tie first-person strieľačky zvláda handheld a má fajn ovládanie.
Ale veľmi dobré sú aj arkády a všetko s konzolovým ovládaním. Stále platí, že kým vyjde Switch 2, tie PC handheldy majú navrch, že vám pustia hry, na ktoré prvá generácia Switch nestačí a takto si ich môžete brať na cestu. A najmä mamutie RPG typu Persona 3 Reload či najnovšie Metaphor: ReFantazio sa lepšie hrajú kedykoľvek.
Sľubný nástupca i jasná voľba
Mesačný test Asus ROG Ally X potvrdil, že táto „verzia 1.5“ má citeľné vylepšenia oproti predchodcovi. Ten sa síce predáva za menší peniaz, ale ROG Ally X si vyššiu cenu zaslúži – za výkon, chladenie, viac pamäte, aj dvojnásobný disk a celkovo lepšiu ergonómiu. Áno, je o 70g ťažší a nie je to tenká placka. Nezahráte si na ňom Super Maria, ale ak máte plnú knižnicu hier na Steame, Epicu či Xbox Game Pass, užijete si kopu hier.