Plne bezdrôtové slúchadlá vládnu svetom. Ak ich ešte nemáte, zrejme uvažujete, ktorý model by vám najviac vyhovoval. Ich ponuka je obrovská a stále pomerne veľká i keď si stanovíte cenovú hladinu. V dnešnom megasúboji sme dali na jednu štartovaciu čiaru prémiové značky a zisťovali, či je vôbec možné v takomto tesnom súboji vyhrať. Ako sa hovorí, viac slúchadiel, viac rozumu.
Aké modely testujeme?
Dámy a páni, predstavujeme vám Apple AirPods Pro, Bowers & Wilkins PI5, Klipsch T5 II True Wireless, Philips Headphones Fidelio T1, Sennheiser Momentum True Wireless 2 a Technics AZ60. Ako vidíte na obrázkoch, slúchadlá sa líšia už na prvý pohľad dizajnom puzdier a štupľov. Oveľa viac rozdielov sme našli v ich zvuku, ovládaní, ale aj funkciách, ktoré ponúkajú.
Apple AirPods Pro sú legendou od značky, ktorá takpovediac vymyslela koncept plne bezdrôtových slúchadiel, ktoré si odložíte do puzdra, kde sa zároveň nabijú.
O aktívne potláčanie hluku sa starajú dva mikrofóny (jeden smeruje von a druhý dnu), ktoré pracujú s pokročilým softvérom analyzujúcim okolie. Aby ANC fungovalo perfektne, Apple tento model vybavil silikónovými koncovkami. Režim Transparency umožní počuť okolie, používateľ môže aj s nasadenými slúchadlami rozprávať bez toho, aby musel zvyšovať hlas.
Slúchadlá spĺňajú normu IPX4, sú teda odolné voči potu a vode. O bezdrôtové spojene sa stará Bluetooth 5.0. Čip H1 zabezpečí aktivovanie Siri hlasom. Nabíjanie je možné dvomi spôsobmi – cez proprietárny Lightning port, alebo bezdrôtovo (Qi).
Bowers & Wilkins PI5 sú lacnejšou variantou top modelu PI7, ich však puzdro nepodporuje retransmisiu audio signálu a takisto nedostali technológiu True 24 bit Audio.
ANC zabezpečujú dva mikrofóny, frekvenčný rozsah slúchadiel je 10 až 20 000 Hz, meniče majú 9,2 mm. Okrem prijímania hovorov si viete vyvolať hlasového asistenta.
Slúchadlá spĺňajú normu IPX5, sú teda odolné voči potu a striekajúcej vode. O bezdrôtové spojene sa stará Bluetooth 5.0, slúchadlá podporujú AAC, aptX, aptX HD a SBC. Nabíjanie je možné dvomi spôsobmi – cez USB-C port, alebo bezdrôtovo (Qi). Výdrž batérie je 24,5 hodín (4,5 + 20 hodín), rýchlonabíjanie doplní v priebehu 15 minút dostatok energie na 2 hodiny počúvania.
Klipsch T5 II True Wireless potešia neošúchaným dizajnom, no najmä vysoko odolným puzdrom. Slúchadlá sa neovládajú dotykom či tlakom, ale starými-dobrými fyzickými tlačidlami, ktorými je možné ovládať niekoľko funkcií, poteší najmä regulácia hlasitosti.
Mnohým poslucháčom bude zrejme chýbať funkcia ANC, ako slabá náplasť je podpora transparentného režimu. Frekvenčný rozsah slúchadiel je 10 až 19 000 Hz, meniče majú 5,0 mm veľkosť.
Slúchadlá sú odolné voči prachu a vode podľa certifikátu IP67. Aj tu sa o bezdrôtové spojene stará Bluetooth 5.0 s podporou kodeku aptX. Nabíjanie sa uskutočňuje cez USB-C port. Výdrž batérie je 8 hodín, spoločne s nabíjacím puzdrom je to až 32 hodín.
Philips Headphones Fidelio T1 sú prvé plne bezdrôtové slúchadlá výrobcu a hneď sa zaradili medzi prémiové modely. Trojica mikrofónov v každom slúchadle sa stará o ANC. Ovládanie je realizované pomocou kapacitných dotykových tlačidiel.
Bluetooth je vo verzii 5.2, milovníkov kvalitného zvuku poteší podpora kodeku LDAC vo vysokom rozlíšení. Skvelé podanie zvuku majú na starosti 10 mm dynamické meniče, frekvenčný rozsah slúchadiel je 7 až 40 000 Hz!
Ochrana voči poveternostným vplyvom je podľa normy IPX4. Výdrž batérie je 9 hodín, spolu s dobitím v puzdre získate 25 hodín prevádzky. Bez aktívneho ANC je to 13/35 hodín. Rýchle nabíjanie vám za 15 minút prinesie 60 minút prehrávania hudby. Aj tento model podporuje bezdrôtové nabíjanie.
Tieto slúchadlá sú v našom megasúboji zároveň aj najekologickejšie, po ukončení ich životnosti totiž dokážete svojpomocne vytiahnuť z nich batériu a dať ju na samostatnú likvidáciu.
Sennheiser Momentum True Wireless 2 od legendárnej nemeckej značky pútal pozornosť vďaka látkou pokrytému puzdru. Oproti prvej verzii majú lepšie parametre a zachovali si pôvodnú cenu.
Môžete sa tešiť na ANC, či funkciu Transparent Hearing, ktorá pomáha lepšie vnímať okolie počas počúvania hudby. V aplikácii Smart Control App si tieto funkcie viete prispôsobiť podľa potreby. Stupeň ochrany je na úrovni IPX4.
Bezdrôtové spojenie zabezpečuje Bluetooth 5.1 s podporou AAC, aptX a SBC. Frekvenčný rozsah 7 mm meničov je 5 až 21 000 Hz. Slúchadlá vydržia na jedno nabitie 7 hodín plus 3 nabitia z puzdra, spolu je to teda 28 hodín. Slúchadlá nepodporujú bezdrôtové nabíjanie.
Technics AZ60 uzatvárajú našu zostavu, ich parametre však rozhodne nepatria na posledné miesto. Ponúkajú uzatvorenú konštrukciu a vyladenú ergonómiu. Každé slúchadlo má až 4 mikrofóny, technológia JustMyVoice zosilňuje hlas, takže hovory sú veľmi dobre zrozumiteľné. Aplikácia Technics Audio Connect poslúži na podrobnejšie nastavenia a rýchle spárovanie.
Slúchadlá sľubujú prepracovaný systém ANC, ktorý dopĺňa duálne hybridné potlačenie hluku s technológiou feedback a feedforward. Samozrejmosťou je podpora hlasových asistentov a dotykové ovládanie. Ochrana ja zaistená certifikáciou IPX4. Bezdrôtový zvuk zabezpečuje Bluetooth 5.2 podporujúci AAC, LDAC a SBC. O kvalitný zvuk sa starajú 14,2 mm dynamické meniče.
Poteší možnosť pripojenia dvoch Bluetooth zariadení naraz. Výdrž batérie je 7 hodín, s dobitím v puzdre získate spolu 24 hodín. K dispozícii je aj funkcia Quick Charge, s ňou získate ďalších 70 minút počúvania za 15 minút nabíjania. Chýba však podpora bezdrôtového nabíjania.
Ako a na čom sa testovalo?
Slúchadlá sme si teda predstavili. Ako zdroj signálu sme využili dve hudobné služby – Apple Music a TIDAL, ktoré sme streamovali z Apple iPhone 13 Pro Max. Okrem toho sme využili Hi-Res prehrávač Astell & Kern AK70. Slúchadlá boli v neutrálnom zvukovom režime (equalizér vypnutý) v čo najlepšom rozlíšení. Priestorový zvuk (Dolby Atmos) sme neporovnávali.
Čo sa týka hudobných štýlov, použili sme náš obstarožný playlist, kde je v jednom košíku hip-hip, rap, rock, jazz, či úplne vážna hudba. Ako nám „hrali“ jednotlivé žánre nájdete nižšie v texte a napokon dole tabuľke.
Tvar štupľov
Apple AirPods Pro majú ako jediné z testovaných modelov slúchadlá so stopkou, v ktorej sú okrem batérie zabudované aj mikrofóny. Zdá sa, že tento dizajnový trend je pomaly na ústupe, súčasná technológia už umožňuje zmestiť celú elektroniku priamo do tela slúchadiel.
Bowers & Wilkins PI5 majú maličké štuple, ktoré sú kombináciou tvrdeného plastu a kovovej plôšky slúžiacej na dotykové ovládanie. Tvar štupľov je veľmi dobre navrhnutý, po nasadení rýchlo zabudnete, že máte niečo v uchu.
Slúchadlá Klipsch T5 II True Wireless majú plastové telo, ktoré na rozdiel od puzdra pôsobia pomerne lacno. Dojem nezvyšujú ani obrovské LED diódy. V ušiach však sedia veľmi dobre a to je základ.
Philips Headphones Fidelio T1 majú jednoznačne najväčšie štuple, ktoré vonkoncom nenaznačujú, že ide o súčasné a nie 10-ročné slúchadlá. Majú podlhovastý tvar, na hliníkovej doštičke je nalepený plastový kruh slúžiaci na ovládanie. Vedľa neho je plochá LED dióda. Štuple sú zároveň najťažšie v teste (rozdiel je síce len pár gramov), no čo je najhoršie, vôbec nesedia v uchu. Veľké sklamanie.
Sennheiser Momentum True Wireless 2 sú stredne veľké plastové štuple s hliníkovou plôškou určenou na dotykové ovládanie. V ušiach sedia ako pribité. Na vnútornej strane každého slúchadla sa nachádza dvojfarebná LED, ktorá informuje o stave slúchadiel a pomáha pri párovaní.
Technics AZ60 majú štuple o máličko menšie ako Momentum True Wireless 2, aj v tomto prípade je LED dióda decentne ukrytá na spodnej strane. Štuple sedia v ušiach výborne – a to aj pri aktívnom pohybe.
Zvuk
Apple AirPods Pro sú vďačným terčom „audiofilov“, ktorí sa vysmievajú z ich zvuku. Pravdou je, že tento model zrejme nikdy nemal ambíciu stať sa referenčnými slúchadlami. Napriek tomu prináša veľmi dobrý zvuk, ktorý si dokáže vychutnať nielen bežný, ale aj stredne náročný poslucháč.
Silné stránky: slúchadlá si odvádzajú dobrú prácu naprieč celým frekvenčným spektrom.
Slabé stránky: slabšie podanie basov, niekomu môže prekážať ich neutrálny zvuk, ktorý môže znieť v niektorých skladbách (hudobných štýloch) príliš fádne.
Bowers & Wilkins PI5 sa počas testovania nenápadne stali mojimi najobľúbenejšími slúchadlami. Ich zvuk je mimoriadne jemný, veľmi presný, a ja som pri počúvaní mal častokrát pocit, že počúvam hudbu z kvalitného gramofónu.
Silné stránky: výborné podanie basov, čistá reprodukcia hlasu a vokálov s množstvom detailov.
Slabé stránky: miestami stráca body menšími detailami a dynamikou, zrejme však aj vďaka tomu je zvuk slúchadiel mäkký a príjemný.
Klipsch T5 II True Wireless od legendárnej americkej firmy ponúkajú výborný zvuk, avšak stále som mal pocit, že od nich podvedome čakám viac. Možno to bolo kontrastom medzi puzdrom a štupľami, možno mi chýbalo ANC. Celkom určite mi však chýbala taká nevyhnutná funkcia, ako je automatické vypnutie prehrávania po vytiahnutí slúchadiel z ucha.
Silné stránky: silné basy, množstvo detailov, dynamika a vyvážený zvuk, ktorý vyniká najmä v inštrumentálnych piesniach/pasážach, ale i pri počúvaní podcastov (hovorené slovo).
Slabé stránky: menšia čistota výšok (syčanie), veľmi málo basov, stredy sú príliš v popredí, majú plechový zvuk.
Slúchadlá Philips Headphones Fidelio T1 si zvukom naprávajú zlé body kvôli obrovskému puzdru a XXXL štupľom. Je evidentné, že Philips to so zvukom stále veľmi dobre vie.
Po vypočutí testovacieho playlistu môžeme skonštatovať, že ponúkajú výborné vyváženie a nadštandardnú úroveň detailov. Slúchadlá (ak vám nevypadnú z uší), prinášajú neskutočne jemné detaily v skladbách, ktoré môžu niektorých poslucháčov prekvapiť nečakanými zvukmi, efektami, mechanickými zvukmi nástrojov – proste autenticitou. Najlepší zvuk z testovaných slúchadiel.
Silné stránky: bohaté basy, čisté vysoké tóny, ktoré sa nesú až do nebies, krásny nadýchaný priestorový zvuk.
Slabé stránky: menšie problémy im robili štýly latino a house.
Sennheiser Momentum True Wireless 2 sú ďalším vynikajúcim modelom mojej obľúbenej značky. Ich zvuk je veľmi dobre vyvážený. Napriek tomu, že som počúval takmer výhradne hudbu zo streamovacích služieb, podobne ako v prípade Bowers & Wilkins PI5, občas som sa cítil ako pri počúvaní analógu.
Silné stránky: detaily, skvelé vokály, výborné a jasné výšky
Slabé stránky: v niektorých piesňach sa strácala dynamika.
Technics AZ60 prinášajú plný zvuk s nečakanou živou dynamikou a veľmi dobre si poradili so všetkými štýlmi. Niekedy však podávali neutrálny zvuk na aký sme zvyknutí z Apple ApirPods Pro.
Silné stránky: jasný a detailný zvuk, celkový dojem pri počúvaní veľmi dobrý.
Slabé stránky: problematické výšky (občasné syčanie, miestami plochý, zliaty zvuk).
Aktívny filter hluku / režim Transparentnosť
Apple AirPods Pro ponúkajú excelentný filter hluku, ktorý ostatné slúchadlá len veľmi ťažko doháňajú. Po aktivovaní ANC nepočuť žiaden šum či hluk navyše, akurát vás technológia pekne odstrihne od okolia. AirPods Pro sú rovnako silné i v režime transparentnosti.
Bowers & Wilkins PI5 ponúkajú perfektné ANC. Dokážu vás skvelo zbaviť hluku okolia, nielen počas počúvania. Táto funkcia je veľmi dobre využiteľná aj vtedy, ak sa chcete na niečo sústrediť, dobrým príkladom je študent, ktorý sa učí povedľa zapnutej telky. Režim transparentnosti si môžete vybrať z dvoch možností – slabší (Low) a silnejší (High). Druhá zvolená možnosť však so sebou prinášala zbytočne veľa vysokofrekvenčného šumu. Dodávam, že tento model dobre tlmí zvuk okolia aj bez ANC.
Klipsch T5 II True Wireless ako jediný model v megasúboji neponúka ANC. Režim transparentnosti má tri úrovne, pri úrovni Medium a High musíte rátať s vyšším šumom. Dodávam, že kto by chcel slúchadlá Klipsch T5 II aj s ANC, môže ich mať. Na trhu sa totiž predáva aj limitovaný model T5 II McLaren, stojí však o niečo viac, 439 eur.
Philips Headphones Fidelio T1 ponúka v menu Ambient Control možnosť zapnúť a regulovať ANC (High, Low a Wind noise reduciton), transparentný zvuk (plynulá regulácia alebo Voice mode, ktorý prepustí len hlasy), alebo režim Adaptive. Aktívny filter hluku ma vôbec nenadchol, resp. slúchadlá tesnia samé o sebe veľmi dobre, takže ANC netreba zapínať. Funkcia redukcie šumu vetra však funguje na jednotku. Transparentný režim si nájde uplatenie aj v bežnom živote.
Sennheiser Momentum True Wireless 2 majú ANC len priemerné, pri prepínaní medzi ON/OFF pri niektorých druhoch hluku (napríklad rozhovor ľudí) veľký rozdiel nepočuť. Pri iných, monotónnejších hlukoch dostanete to, čo od tejto funkcie očakávate. Režim transparentného zvuku prepúšťa dostatok okolitých zvukov.
Technics AZ60 majú po Apple AirPods Pro druhé najlepšie ANC. Obrovskou výhodou je, že si môžete úroveň filtrovania hluku plynulo regulovať. Vzhľadom k tomu, že ide o zároveň najľahšie slúchadla v našom súboji, viem si ich predstaviť používať pri učení (sústredení sa), ale napríklad i vtedy, ak váš partner hlasito povzbudzuje športový zápas, alebo pozerá nekonečnú telenovelu s hudbou, ktorá sa ale naozaj nedá počúvať. Technics sú rovnako silné aj v režime Ambient sound, ani tu nechýba možnosť plynulej regulácie priepustnosti zvuku.
Ovládanie a aplikácia
Apple AirPods Pro sa na rozdiel od AirPods ovládajú stlačením tlačidla na stonke. Ak ste si teda zvykli na ovládanie poklepaním, ktoré bolo na starších AirPods, budete zrejme sklamaní. Stláčanie totiž vyžaduje veľký cit, čo sa napríklad pri behu nedá dosiahnuť. Výsledkom je, že vám namiesto posunutia piesne, či prijatia hovoru ostane slúchadlo v prstoch. V horšom prípade na zemi.
Apple sa ani príliš netrápil aplikáciou. Podpora slúchadiel je natívne v systémoch od Apple (iOS, iPadOS, macOS a pod.). Ak máte Android, či nebodaj Huawei, máte smolu a časť nastavení vám nebude dopriata. Dodávame, že z testovaných slúchadiel jedine AirPods Pro môžete nastavovať v slovenskom jazyku, ale to len preto, lebo iOS je v slovenčine.
Ovládacie prvky sú nasledovné: jedným stlačením prehráte/pozastavíte prehrávanie, alebo prijmete hovor. Dvojitým stlačením preskočíte pieseň dopredu, ak sa chcete vrátiť naspäť, stlačíte trikrát za sebou. Dlhým stlačením a podržaním prepínate medzi ANC a režimom transparentnosti. Hlasovým povelom Hey Siri aktivujete hlasového asistenta.
Bowers & Wilkins PI5 má aplikáciu pre Android a iOS. Je pomerne jednoduchá, okrem zapnutia ANC a Ambient Pass-Through (Low, High) si môžete prehrávať rôzne zvuky prírody (les, voda, vodopád či dážď). Máte tiež možnosť zapnúť/vypnúť funkciu automatického prehrávania.
Ovládacie prvky sú nasledovné: jedným stlačením multifunkčného tlačidla prehráte/pozastavíte prehrávanie, alebo prijmete prichádzajúci hovor. Prebiehajúci hovor ukončíte dvojitým stlačením. Dvojitým stlačením preskočíte pieseň dopredu, ak sa chcete vrátiť naspäť, stlačíte trikrát za sebou. Dlhým stlačením ľavého slúchadla zapnete ANC, to isté na pravom slúchadle vám vyvolá hlasového asistenta.
Klipsch T5 II True Wireless majú aplikáciu Klipsch Connect. Môžete si v nej nastaviť equalizér a režim transparentného zvuku v troch úrovniach (Low, Medium, High). V nastaveniach si ešte môžete premenovať slúchadlá ale i stiahnuť aktualizáciu.
Ovládacie prvky sú nasledovné: stlačením pravého tlačidla si zapnete/pozastavíte prehrávanie, ľavým tlačidlom si zapnete/vypnete režim transparentnosti. Prijatie hovoru realizujete jedným stlačením, jeho zrušenie dvomi stlačeniami počas vyzváňania. Dvojitým stlačením pravého tlačidla si vyvoláte hlasového asistenta.
Počas prehrávania si viete regulovať hlasitosť – podržaním pravého slúchadla zvyšujete intenzitu, podržaním ľavého ju znižujete. Ďalšiu pieseň zapnete dvoma stlačeniami pravého slúchadla, dvojitým stisnutím ľavého sa vrátite dozadu. Ako sme spomínali v úvode, tlačidlá sú mechanické a nie dotykové, čo eliminuje náhodné stlačenie počas manipulácie so slúchadlami.
Philips Headphones Fidelio T1 využíva aplikáciu Philips Headphones. Okrem zobrazenia stavu batérie si viete zapnúť režim Ambient control s režimami Noise control, Awareness a Adaptive. V menu Sound effect si môžete zdôrazniť zvukový priebeh pre basy, vokál, silný zvuk a výšky. V hlbšom nastavení máte viac možností, napríklad aktivovať/deaktivovať: touchapd na slúchadlách, senzor nosenia, multi-spojenie, ale zvoliť si aj automatické vypnutie (30 minút, 1 hodina, 2 hodiny, nikdy).
Ovládacie prvky sú nasledovné: prehrávanie a pozastavenie vykonáte klepnutím a podržaním pravého slúchadla na 1 sekundu. Ďalšiu skladbu vyvoláte trojitým klepnutím na pravé slúchadlo.
Prijatie hovoru urobíte dvomi klepnutiami na pravé slúchadlo, ukončenie hovoru, resp. jeho odmietnutie realizujete klepnutím a podržaním na 1 sekundy pravého slúchadla.
Dvojitým poklepaním na pravé slúchadlo si viete prepínať medzi ANC ON, ANC OFF a Awareness (transparentný zvuk). Hlasového asistenta (Google Assistant, Siri) vyvoláte klepnutím a podržaním ľavého slúchadla na 2 sekundy. Zastavenie asistenta vykonáte jedným klepnutím na ľavé slúchadlo.
Sennheiser Momentum True Wireless 2 má aplikáciu Smart Control (Android a iOS). Umožňuje pomerne rozsiahle nastavenia, vrátane nastavenia equalizéra, no množstvo úloh zvládnete priamo cez dotykové ovládanie. Zvláštnosťou aplikácie je, že keď si ju otvoríte musíte pár sekúnd čakať, kým sa spojí so slúchadlami.
Ovládacie prvky sú nasledovné: ľavým slúchadlom si viete ovládať prehrávanie hudby. 1x klepnete a prehrá sa vám, resp. pozastaví prehrávanie, 2x klepnete a prehrá sa ďalšia pieseň v poradí. Trojité klepnutie vás vráti o pieseň dozadu. Pravé slúchadlo slúži na manažment hovorov. Jedným klepnutím príjmete hovor, alebo ukončíte prebiehajúci. Dvojitým klepnutím odmietnete hovor.
Režim transparentnosti (Transparent Hearing) si aktivujete dvojitým klepnutím pravého slúchadla. Deaktivujete ho jedným klepnutím. Úpravu transparentnosti vykonáte v aplikácii. Hlasového asistenta vyvoláte jedným poklepaním na dotykový ovládací panel slúchadla. Jedným klepnutím na pravé slúchadlo vyvoláte predvoleného hlasového asistenta.
Veľkým plusom je ovládanie hlasitosti. Podržaním ľavého slúchadla znižujete intenzitu (až po Volume min), podržaním pravého si ju zvýšite (až na Volume max). Samozrejmosťou je podpora Smart pauzy, ktorá sa postará o vypnutie prehrávania v prípade, že si vytiahnete slúchadlo z ucha. Deaktivovať ju môžete v aplikácii Smart control.
Technics AZ60 má aplikáciu Audio Connect. Ponúka široké možnosti nastavenia – od plynulej regulácie ANC a transparentného zvuku, cez zvukové režimy. V aplikácii si dokonca viete nastaviť, či majú svietiť LED diódy, alebo nie, no aj prispôsobiť dotykový snímač. Nechýba užitočná funkcia Find headphones.
Ovládacie prvky sú nasledovné: jedno klepnutie na slúchadlo zapne, alebo pozastaví prehrávanie hudby, dvojité poklepanie zníži, resp. zvýši hlasitosť, trojité poklepanie vráti naspäť pieseň (ľavé slúchadlo), alebo posunie o jednu pieseň odpredu (pravé slúchadlo). Podržaním slúchadla aktivujete hlasového asistenta (ľavé slúchadlo), resp. zapnete/vypnete ANC (pravé slúchadlo).
Jedným poklepaním môžete prijať hovor, dvojitým ho odmietnete, podobne ako je to pri ostatných slúchadlách.
Pohodlie a používateľský komfort
Apple AirPods Pro nesedia len v máloktorom uchu, takže k pohodliu a používaniu nemám najmenšiu výhradu.
Bowers & Wilkins PI5 sú veľmi dobre vyladené a moje uši ani pri dlhšom používaní nesignalizovali, že im je ich nosenie nepríjemné.
Klipsch T5 II True Wireless majú tažké puzdro a ľahučké slúchadlá, ktoré sedeli pomerne dobre v ušiach. Zhruba po hodine som ich však začal cítiť, zrejme viac ako jeden celovečerný film ich nevydržíte mať v ušiach. Komfortu neprispieva ani to, že sa automaticky nezapnú. Počas nabíjania sú štuple až nebezpečne horúce, neviem či ide o výrobnú vadu, ale je to potenciálne riziko.
Philips Headphones Fidelio T1 prekvapil veľkým puzdrom s veľkými slúchadlami, ktoré sú zároveň najťažšie z testovaných modelov. Slúchadlá mi (a nielen mne) vypadávali z uši a necítil som sa s nimi pohodlne. Tadiaľto cesta k pohodliu určite nevedie a vlastne ani neviem, čo si mám o tomto modeli myslieť.
Sennheiser Momentum True Wireless 2 svojim elegantným, látkou potiahnutým puzdrom naznačujú, aké budú slúchadlá vo vnútri. Nosili sa veľmi dobre, veľmi dobre držali a nevypadávali.
Technics AZ60 rozhodne nesklamali. Kompaktné puzdro zmestíte naozaj všade. Slúchadlá sú primerane veľké (zvlášť ak si uvedomíte, že majú najväčšie meniče z testovaných modelov), v ušiach ich necítite ani po dlhšej dobe.
Bluetooth
Pri párovaní som si u niektorých modelov užil „kopec“ zábavy. Niektoré slúchadlá mi dali zabrať až tak, že som musel googliť, ako si s nimi spárovať telefón. Potrápili ma najmä značky Philips a Technics.
Apple AirPods Pro sa s iPhonom párujú úplne automaticky a bez problémov. V prípade iných značiek ako je Apple stačí stlačiť tlačidlo umiestnené na zadnej strane puzdra. Párovanie je absolútne bezproblémové. Čo sa týka vzdialenosti, na ktorú v zastavanom priestore (typický byt) môžete počítať s bezproblémovým pripojením, je to 9 metrov. V otvorenom priestranstve by to bolo, prirodzene, viac.
Bowers & Wilkins PI5 – z neznámych dôvodov sa mi počas testovania niekoľkokrát nepodarilo spojiť so smartfónom a musel som si párovaciu tortúru niekoľkokrát opakovať. Páruje sa tak, že najprv si nainštalujete aplikáciu, otvoríte puzdro a počkáte, kým sa LED dióda nerozbliká na modro. V nastaveniach telefónu vyberiete Bowers & Wilkins PI5, LED začne svietiť na modro. Otvoríte si aplikáciu a pridáte váš model. Vzdialenosť, na ktorú som v zastavanom priestore získal bezproblémové pripojenie, bola 8,5 metra.
Klipsch T5 II True Wireless ukázali, ako má vyzerať párovanie. Bol to rýchly a bezbolestný proces. V zastavanom priestore som nameral najmenší dosah z testovaných modelov. Bolo to len 7,5 metra, potom začal zvuk vypadávať.
Ak by som robil diplomovku z párovania slúchadiel Philips Headphones Fidelio T1 bola, by to katastrofa. Nevedel som sa pohnúť z miesta nech som skúšal čokoľvek. Až raz, jedného hmlistého januárového poobedia som si pozrel spodnú časť slúchadla a odlepil ochrannú fóliu z kontaktov. Potom sa mi slúchadlá, čuduj sa svete, spárovali bleskurýchlo s čímkoľvek. Dosah Bluetooth som nameral 9 metrov.
Sennheiser Momentum True Wireless 2 si so svojim telefónom spárujete tak, že vložíte štuple do uší a podržíte ich dotykovú plôšku cca na 3 sekundy. Pokiaľ stiahnete aplikáciu ešte pred párovaním, nájdete tam zrozumiteľného sprievodcu. Bezdrôtový prenos s týmto modelom bol veľmi dobrý, stabilný – dosah viac ako 9,5 metra.
Ani Technics AZ60 sa nepáruje ľahko a intuitívne. Keď zlyhali bežné možnosti, mrkol som do návodu a potom to už išlo. Dosah Bluetooth som nameral 8,5 metrov.
Čo sa nachádza v balení?
Apple AirPods Pro ponúkajú len nevyhnutné minimum. USB-C/Lightning kábel a dva páry silikónových náušníkov.
Po rozbalení pomerne veľkej krabičky nájdete okrem slúchadiel Bowers & Wilkins PI5 a ich puzdra len nabíjací kábel a 2 páry náušníkov.
Klipsch T5 II True Wireless má o niečo bohatšiu výbavu. Okrem slúchadiel, puzdra a nabíjacieho kábla je tu spolu 6 párov náušníkov a praktická redukcia USB-A/USB-C.
Philips Headphones Fidelio T1 má pre vás okrem slúchadiel, puzdra a kábla až 8 párov náušníkov. Z nich si musíte naozaj pozorne vybrať také, ktoré vám budú sedieť v ušiach.
Sennheiser Momentum True Wireless 2 má okrem slúchadiel, puzdra a kábla 3 ďalšie páry náušníkov.
V balení Technics AZ60 nájdete okrem základu 6 párov náušníkov.
Mimochodom, ak radi čítate, určite privítate zbierku zákonov, Bibliu a zrejme aj ústavy všetkých členských krajín OSN, ktoré nám na voľnočasové aktivity pribalil Technics.
Bodové ohodnotenie
Do tabuľky sme zoradili niekoľko parametrov, ktoré napovedia, ako si vedie jednotlivý model. Ak to povaha parametra umožňovala, hodnotili sme slúchadlá od najlepších (6 bodov) po najhoršie (1 bod). Ovládanie zariadenia bolo ohodnotené 3 bodmi (stlačenie), alebo 6 (dotyk), takisto ako nabíjací port. Tu dostali USB-C porty 6 bodov (vďaka univerzálnosti), Lightning port od Apple získal polovicu, 3 body. Bezdrôtové nabíjanie bolo ohodnotené 3 bodmi. Frekvenčná charakteristika slúchadiel od Apple a Technics nie je udávaná, preto dostali len po 1 bode (predpokladáme, že je to štandardných 20 až 20 000 Hz). Apple „vyfasoval“ len 1 bod aj za zatajovanie veľkosti meniča, nemal by byť menší ako 5 mm.
Posudzovanie hudby je vždy subjektívna záležitosť. Nezáleží len od štýlu hudby, ktorý preferujete, ale aj od celkového zvuku, ktorý vám najviac imponuje. Niekto to rád neutrálne, iný zbožňuje, keď dunia basy až ku susedom. Preto berte, prosím, hodnotenie hudby len orientačne. Uvedomte si, že ich zvuk bol navzájom porovnávaný, keby ste si pustili len jeden model bez ovplyvňovania ďalšími piatimi, ich zvukové podanie by vám zrejme znelo príjemne, aj keď sme napísali, že má napr. zastreté výšky.
Apple AirPods Pro | Bowers & Wilkins PI5 | Klipsch T5 II True Wireless | Philips Headphones Fidelio T1 | Sennheiser Momentum True Wireless 2 | Technics AZ60 | |
Cena | 279,00 € | 249,00 € | 179,00 € | 299,99 € | 299,00 € | 229,00 € |
b. | 3 | 4 | 6 | 1 | 2 | 5 |
Hmotnosť štupľov | 5 g | 7 g | 5 g | 8 g | 5 g | 4 g |
b. | 5 | 4 | 5 | 3 | 5 | 6 |
Hmotnosť štupľov + puzdro | 51 g | 60 g | 101 g | 114 g | 69 g | 51 g |
6 | 5 | 3 | 2 | 4 | 6 | |
Výdrž – slúchadlá ANC | 4,5 hodiny | 4,5 hodiny | 8 hodín | 9 hodín | 7 hodín | 4,5 hodín |
b. | 3 | 3 | 5 | 6 | 4 | 3 |
Výdrž spolu s puzdrom | 24 hodín | 24,5 hodín | 32 hodín | 48 hodín | 28 hodín | 24 hodín |
b. | 2 | 3 | 5 | 6 | 4 | 2 |
Ovládanie na zariadení | tlakom | dotykom | stlačením | dotykom | dotykom | dotykom |
b. | 3 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Nabíjací port | Lightning | USB-C | USB-C | USB-C | USB-C | USB-C |
b. | 3 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Ochrana | IPX4 | IPX5 | IP67 | IPX4 | IPX4 | IPX4 |
b. | 1 | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 |
Bezdrôtové nabíjanie | áno | áno | nie | áno | nie | nie |
b. | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 |
Bluetooth | 5.0 | 5.0 | 5.0 | 5.2 | 5.1 | 5.2 |
b. | 4 | 4 | 4 | 6 | 5 | 6 |
Dosah Bluetooth v zastavanom priestore | do 9,0 m | cca 8,0 m | cca 7,5 m | cca 9,0 m | cca 9,5 m | cca 8,5 m |
b. | 4 | 2 | 1 | 5 | 6 | 3 |
NFC | nie | nie | nie | nie | nie | nie |
b. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Meniče | N/A | 12 mm | 5 mm | 10 mm | 7 mm | 14,2 mm |
b. | 1 | 5 | 2 | 4 | 3 | 6 |
Rozsah | N/A | 10 – 20 000 Hz | 10 – 19 000 Hz | 7 – 40 000 Hz | 5 – 21 000 Hz | N/A |
b. | 1 | 4 | 3 | 6 | 5 | 1 |
ANC | áno | áno | nie | áno | áno | áno |
b. | 6 | 6 | 0 | 6 | 6 | 6 |
HandsFree | áno | áno | áno | áno | áno | áno |
b. | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Mobilná appka | iOS | Android, iOS | Android, iOS | Android, iOS | Android, iOS | Android, iOS |
b. | 3 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Kvalita zvuku (klasická skladba) – Vivaldi – The Four Seasons (Winter, Allegro non molto) | menej basov, slabšia dynamika | pekné detaily, priestor, čisté výšky | plechovejší zvuk, pekný zvuk strún | vyniknú detaily aj celok, perfektný priestorový zvuk, slabšia dynamika | vynikajúce detaily, čisté výšky a basy ako majú byť, hrajú príliš ticho | pekné výšky aj stredy, plechovejší zvuk |
b. | 3 | 5 | 2 | 6 | 4 | 1 |
Kvalita zvuku (pop) Billie Eilish – bad guy | skreslené basy, čisté výšky, dobrá dynamika | na úvod divné basy, výborný vokál, vynikajúce výšky, množstvo detailov na pozadí | nevýrazné podanie aj dynamika, obstojné výšky | skvelý priestor, famózne basy, vokály i výšky | menej priestoru, famózne vokály a výšky, dobré vykreslenie detailov | super basy, priemerné stredy, výšky menej výrazné |
b. | 3 | 4 | 1 | 6 | 5 | 3 |
Kvalita zvuku (metal) – Metallica – Enter Sandman | rezká dynamika, skvelé basy, zlievajúce sa výšky | mierne zastretý zvuk, vynikajúce bicie, strácajúce sa výšky, brilantné gitarové riffy | absencia basov, výrazné stredy so skreslenými výškami, veľmi biedny zvuk | referenčný zvuk, s nečakanými detailami aj pri tomto štýle hudby | hutné basy, ostré gitary, horšie vykreslenie výšok | príliš veľa stredov, ploché výšky (činely), výborné basy (najmä v strede skladby) |
b. | 3 | 5 | 1 | 6 | 4 | 2 |
Kvalita zvuku (jazz) – Miles Davis – So What | vynikajúce podanie všetkých nástrojov | menšia dynamika, zastretý klavír, výborné činely a trúbka | plechový a nevýrazný zvuk | výborný priestor, množstvo detailov a úžasné výšky | tichší zvuk, mäkká basovka, tlmený klavír, výborné výšky (činely) | hlboké basy, prirodzené výšky, plochý zvuk |
4 | 2 | 1 | 6 | 3 | 5 | |
Kvalita zvuku (latino) – Benny Moré – Bonito Y Sabroso | dynamika, výrazné basy, stredy zbité do seba | dobré basy, málo priestoru a detailov | ani tento štýl nezamaskuje priemerný zvuk slúchadiel | priestor a zaujímavé detaily v sklade, výšky mierne potlačené | plechový zvuk s chabými basami, chýbajúcimi stredmi | parádna dynamika, málo stredov, super basy |
b. | 4 | 3 | 1 | 5 | 2 | 6 |
Kvalita zvuku (blues) – Chris Jones – Long After You’re Gone | výborná gitara, skvelý vokál, prebudené basy | prebasovaný zvuk, strácajúce sa výšky | zvuk pohybujúci sa okolo stredných tónov, žiadne basy, ostré výšky | po nasadení štupľov máte pocit, že počúvať z náhlavných slúchadiel. Silné, o neskreslené basy, detailná gitara a krásny priestor | čistý a jasný vokál, akoby stál spevák vedľa vás, menej basov | príjemný, neutrálny zvuk bez skreslenia a potlačenia niektorého nástroja do pozadia |
b. | 4 | 2 | 1 | 6 | 4 | 5 |
Kvalita zvuku (house) – Lost Frequencies – Recognise | vynikajúce basy, tlmené stredy, nevýrazné výšky | zastreté výšky, plné stredy a famózne basy | minimálna dynamika, nulitné basy, neprirodzené výšky, dobrá dynamika | vynikajúce stredy, skreslené basy, pekné výšky, množstvo detailov | absencia dynamiky, zastretý zvuk, chýbajúce basy, výborné stredy | nevýrazný zvuk bez dynamiky, pekný priestor, málo basov a výšok |
b. | 4 | 6 | 1 | 5 | 3 | 3 |
Kvalita zvuku (rock) – Steely Dan – Hey Ninteen | vyvážený zvuk, množstvo detailov | precízne basy a výšky, stredy sa strácajú | minimum basov, silné stredy, neprirodzené výšky | výborná dynamika, pôsobivé basy, zreteľné stredy, výšky sa miestami zlievajú | menej dynamický prednes, basom chýba spodný ťah, stredy a výšky výborné | neutrálny zvuk, menšia dynamika, pekný priestorový zvuk |
b. | 5 | 4 | 1 | 6 | 3 | 2 |
Kvalita zvuku (film) – Inception | slabšia dynamika, priveľa stredov | výborné basy, málo výšok, priemerná dynamika | slabá dynamika, minimum basov a výšok | poriadne basy ako v kine, naliehavá dynamika, tlmené výšky | dobré detaily v stredoch aj výškach, obstojná dynamika | výborne podanie, množstvo detailov a veľmi presná dynamika |
b. | 2 | 4 | 1 | 6 | 3 | 5 |
Kvalita zvuku (hovorené slovo) – podcast Techbox | dynamika aj hlas má len priemerné podanie | skvelý hlas, dynamika, nízky šum | plechový zvuk džinglov, hlasy bez stredov | gžingle výborné, hlasy ploché | výborné sfarbenie hlasov, parádne basy, džingle výborné | džingle len priemerné, hlasy lepší priemer |
b. | 2 | 6 | 1 | 4 | 5 | 3 |
Maximálny počet možných bodov | 131 | 131 | 131 | 131 | 131 | 131 |
Celkový počet bodov | 85 | 107 | 69 | 126 | 102 | 101 |
Hodnotenie (v %) | 64,89 | 81,68 | 52,67 | 96.18 | 77,86 | 77,10 |
Čo nám hovorí tabuľka? Podľa nej by boli najlepšie slúchadlá Philips Headphones Fidelio T1, na druhom mieste by sa umiestnili Sennheiser Momentum True Wireless 2, tesné tretie miesto má Technics AZ60. Štvrtú priečku by obsadil Bowers & Wilkins PI5 pred Apple AirPods Pro a Klipsch T5 II True Wireless. Tabuľka však nezohľadňuje to ostatné – komfort a skúsenosti z používania, spoľahlivosť, či nemenej dôležitú vec, držanie v ušiach.
Vyhodnotenie
Musím uznať, že som pri tomto megasúboji mierne upravil svoj názor na to, že sa výrobky jednotlivých značiek podobajú na seba ako vajce vajcu. Vďaka tomu, že som mal možnosť niekoľko týždňov skúšať tieto modely, dostal som sa im pod kožu oveľa lepšie, ako bežný používateľ, ktorý v ideálnom prípade zamieri do obchodu a môže si vyskúšať pár modelov. V prípade štupľov je to však problematické kvôli hygiene, ale i stále prebiehajúcej pandémii koronavírusu. Väčšina používateľov tak jednoducho niečo naštuduje na internete a objedná si slúchadlá cez e-shop bez toho, aby ich vôbec počuli a vyskúšali si, ako im sedia v ušiach.
Poteší, že všetky ponúkajú odolnosť minimálne IPX4 (odolnosť voči potu a vode), Bluetooth 5.XX a nabíjanie cez USB-C port (až na tvrdohlavý Apple). Každý z modelov mal svoje silné stránky, ale i tie, ktoré by som oželel, resp. privítal.
Pri výbere slúchadiel by ste mali mať ujasnené čo od nich požadujete. Cena totiž nie je jediný parameter. Potrebujete aktívny filter hluku? Využijete bezdrôtové nabíjanie? Uspokojíte sa aj s väčším, prípadne ťažším puzdrom? Práve tieto, na prvý pohľad maličkosti, môžu rozhodnúť o modeli, pre ktorý sa rozhodnete. Pretože, povedzme si to na rovinu, rozdiely vo zvuku nie sú až také markantné.
Priznám sa, že som sa veľmi tešil na Philips Headphones Fidelio T1. Po veľmi dobrej skúseností s náhlavnými Philips Fidelio L3 som nečakal nič iné, ako totálnu kvalitu. Moje nadšenie však okamžite stlmilo obrovské puzdro s nadmernými slúchadlami. Napriek famóznemu zvuku sa víťazom testu nestávajú.
Jednoznačne najkrajšie puzdro má Klipsch T5 II True Wireless, aj slúchadlá sú miniatúrne, ale prečo im výrobca nedal ANC? Prečo nemajú detekciu vloženia do ucha a musia sa ručne zapínať a vypínať? Ďalším mínusom je absencia bezdrôtového nabíjania, to sa však dá pochopiť vzhľadom na kovové puzdro.
Perfektný zvuk som očakával aj od Sennheiser Momentum True Wireless 2 a Bowers & Wilkins PI5. Ten sa v plnej miere potvrdil a musím priznať, že som si na týchto dvoch modeloch vypočul aj najviac hudby.
Osobne ma najmenej zaujali Technics AZ60, nie však funkciami a už vôbec nie zvukom, ten bol parádny. Pôsobili na mňa fádne, nemali proste ten správny drajv. Zvuk, funkcie či komfort pri používaní bol na výbornej úrovni.
A čo Apple AirPods Pro? Tie by mohli byť pre mnohých milovníkov hudby voľbou číslo jeden. Ich výhody však naplno využijú majitelia iPhonov a ďalších zariadení od Apple. Treba ale počítať, že ich zvuk sa nevyrovná slúchadlám od Technics, Sennheiser, Philips Bowers & Wilkins. No napriek tomu ponúkajú veľmi dobrý používateľský zážitok a ja by som ich v mojom osobnom výbere dal na druhé miesto.
Ak by som si mal vybrať jedny z týchto slúchadiel, výber by bol komplikovaný. Poďme na to vyraďovacou technikou. Určite viem, že by som s vďakou odmietol Philips Headphones Fidelio T1 a Klipsch T5 II True Wireless. Philips preto, lebo sú extrémne veľké a slúchadlá mi nedržali v ušiach, čo je škoda, lebo ich zvuk bol excelentný. Klipsch po vytiahnutí z pekného obalu ponúkajú málo. Nemajú ANC, bezdrôtové nabíjanie, automaticky sa nezapínajú a ani ich zvuk nepatrí medzi niečo, na čo sa nezabúda.
Ak nerátam AirPods, ostala mi trojica slúchadiel s veľmi podobným, excelentným zvukom. V Bowers & Wilkins PI5 mi však aplikácia, ako aj párovanie s Bluetooth robilo pravidelne problém, takže ostala posledná dvojica. Po dôkladnom zvažovaní sa mi ako najlepšia voľba spomedzi testovaných slúchadiel javí model Sennheiser Momentum True Wireless 2.
Výsledný rebríček po zohľadnení všetkých za a proti vyzerá napokon takto:
zvuk (body) | ANC | Qi | používateľská prívetivosť | miesto | |
Apple AirPods Pro | 3 | áno | áno | áno | 2 |
Bowers & Wilkins PI5 | 2 | áno | áno | nie | 4 |
Klipsch T5 II True Wireless | 1 | nie | nie | nie | 6 |
Philips Headphones Fidelio T1 | 4 | áno | áno | nie | 5 |
Sennheiser Momentum True Wireless 2 | 6 | áno | nie | áno | 1 |
Technics AZ60 | 5 | áno | nie | áno | 3 |
Víťazom megasúboja bezdrôtových štupľov do 299 eur sa stávajú slúchadlá Sennheiser Momentum True Wireless 2. Majú bravúrny zvuk, spoľahlivú aplikáciu s praktickými funkciami, bezproblémové spojenie a držia naozaj veľmi dobre v ušiach. K dokonalosti im chýba azda len bezdrôtové nabíjanie.