Reklama

Otestovali sme 5 prémiových čističiek vzduchu z celého sveta

Števo Porubský

Čistý vzduch. To by malo byť jedno zo základných ľudských práv, no na mnohých miestach sveta, a to dokonca ani u nás, nie vždy platí. Nejde pritom len o veľké mestá, ale aj o malé dedinky, či dokonca osady. Vzduch už dávno nedýchame v takej kvalite ako si možno myslíme. Potom tu máme peľové obdobia, ktoré mnohým na Slovensku strpčujú život na denno-dennej báze, vrátane noci. A nakoniec tu máme aj situáciu okolo vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Dokáže toto všetko vyriešiť jeden stroj, čistička vzduchu? Vraj áno. Preto sme vyskúšali 5 prémiových modelov od renomovaných výrobcov z celého sveta.

Hľadáte čističku vzduchu? Skúste Heureku:

Z celého sveta preto, pretože ony reálne z celého sveta sú (hoci mnohé sú Made in China). V megasúboji sa stretli (zhora) Daikin MC55W z Japonska, Electrolux Pure A9 zo Švédska, Panasonic F-VXR70G z Japonska, Philips Dual Scan AC3858/50 z Holandska a Stadler Form Roger zo Švajčiarska.

Na čo je dobrá čistička vzduchu?

Ak ste doteraz nad tým neuvažovali, asi nemáte žiadne zdravotné problémy týkajúce sa dýchania, alebo nepociťujete žiadne znaky únavy a neustáleho vyčerpania doma či kancelárii. Ak ale máte čo i len malé náznaky, že pri dlhodobom pobyte v jednom priestore – domácnosť či kancelária – sa s vami niečo deje, mali by ste zbystriť pozornosť. Dôvodom môže byť kvalita vzduchu.

To však hneď neznamená, že potrebujete čističku vzduchu. Základom je totiž pravidelné vetranie a to nie len kvôli koncentrácii CO2, ktoré v uzavretom priestore hromadíte už iba tým, že dýchate. Podľa WHO je totiž nevetraný vzduch v domácnostiach často znečistený viac ako vzduch v exteriéri. Samozrejme, netýka sa to smogových miest, ktorých je vo svete čoraz viac.

Ak vás často trápia podráždené oči, máte sucho v krku a štípe vás pri dýchaní nosom, určite si najskôr skontrolujte vlhkosť vzduchu v domácnosti či kancelárii. Toto je znak veľmi nízkej vlhkosti, ktorá je zdraviu škodlivá.

V domácnosti či kancelárii sa môžu hromadiť nie len CO2 a CO, ale aj prach, plesne, výkaly roztočov, rôzne VOC, ale aj peľ z domácich rastlín či dym z (pri)horenia alebo fajčenia. Taktiež sa do interiéru dokážu dostať PM častice z exteriéru, ktoré vznikajú opäť ľudskou činnosťou, napríklad ide o dopravu, stavebníctvo či poľnohospodárstvo. Všetky tieto látky a častice má čistička vzduchu vďaka HEPA filtru, filtru z aktívneho uhlia či ďalším technológiám zo vzduchu odstrániť.

Ako si udržiavať zdravý vzduch?

Základom je mať optimálnu vlhkosť vzduchu. Nie je dobré mať ani príliš nízku, ale ani príliš vysokú. Kým pri nízkej hladine vlhkosti vzduchu vás po čase začnú štípať oči, pri dýchaní vás škriabe v hrdle, alebo štípe v nose, pokojne to môže prerásť aj do bolesti hlavy. To sú znaky veľmi nízkej vlhkosti vzduchu.

V takomto prípade je vhodné používať zvlhčovač vzduchu, no vyriešite to aj odparovaním napríklad vody z hrnca pri varení. Toto je ale iba krajné a veľmi neekonomické riešenie. Nechať vrieť vodu dostatočne dlho či už na plynovom, alebo elektrickom sporáku nie je ideálne. Maličké zvlhčovače do jednej miestnosti pritom kúpite už za 15-20 €.

Naopak, pri veľmi vysokej vlhkosti zas hrozí šírenie plesní, ale aj množenie vírusov a baktérií. Práve preto je chrípková sezóna hlavne v jesenných a zimných mesiacoch, kedy aj vlhkosť v exteriéri je pomerne vysoká.

Ak potrebujete bojovať s vysokou vlhkosťou, ideálne je časté vetranie, využiť ale môžete aj pasívny odvlhčovač za pár eur, alebo budete musieť kúpiť elektrický odvlhčovač. Zdravie je prednejšie.

Odporúčaná vlhkosť vzduchu by mala byť v rozmedzí 40 – 55%.

Ak máte vlhkosť v domácnosti či kancelárii už pod kontrolou a viete v akých hodnotách sa hýbete, no stále máte problémy s dýchaním, na vine môžu byť tzv. VOC látky. V takom prípade je ideálna práve čistička vzduchu.

VOC – Volatile Organic Compound

VOC sú všetky prchavé látky okolo nás. Môžeme ich cítiť, majú špecifický odór, ale viaceré nie je možné cítiť vôbec. VOC sú napríklad aj voňavé kvety vo váze, ale aj zápach z práve vybalenej elektroniky, alebo koberca, ktorý doniesol kuriér, z konečne postavenej komody z drevotriesky, či zápach/vôňa čerstvo vymaľovaného bytu. VOC môžu byť dokonca aj v čerstvo poupratovanom byte. Všade tu (a na mnohých ďalších miestach v domácnosti) sú prchavé látky, ktoré v menšej či väčšej miere ovplyvňujú naše zdravie.

Krátkodobé vystavenie VOC nemusí spôsobiť nič, no po čase je možné cítiť nepríjemné svrbenie nosa, kýchanie či dokonca zvýšený výtok z nosa, štípanie očí, bolesť hlavy apod. Pri dlhodobom pôsobení nebezpečných VOC na naše telo môžu vznikať rôzne alergie, problémy s dýchaním, poškodenie obličiek či srdcovocievne ochorenia. Tým najhorším je však nebezpečenstvo rakoviny. Viaceré VOC sú vo vysokých hladinách karcinogénne.

Medzi VOC je možné počítať napríklad acetón, arzán, benzén, tetrachlóretylén, ethylénglykol, dichlórmetán, formaldehyd, sírovodík, oxid dusnatý, styrén, toluén, xylén, benzo(a)pyrén, naftalén, trichlóretylén atď.

TVOC – Total VOC

TVOC je celková hodnota VOC v meranej miestnosti, ktorá ale bližšie nič nešpecifikuje. Z merania TVOC nie je jasné aký VOC prekračuje limity. Do TVOC sa totiž počíta pokojne aj so 40 rôznymi látkami (podľa ISO 16000-29): bután, pentán, hexán, heptán, oktán, cyklohexán, izobutylén, etylén, benzén, toulén, etylbenzén, xylén, dichlorobenzén, naftalén, styrén, metylén chlorid, trichlóroetán, PERC, TCE, tetrachlorid, dichlorodiflorometán, diflorometán, pentafloretán, etanol, metanol, 2-propanol, terpén, acetón, MEK, MIBK, MTBE, oktametylcyklotetrasiloxán a dekametylcyklopentasiloxán.

Iné metriky TVOC pracujú ale iba s 22 VOC zložkami. TVOC nie je celkom štandardizované, takže spoliehať sa na toto meranie nemá veľký zmysel – každý z výrobcov si môže TVOC merať po svojom. Dôvodom nepresností je hlavne rôzna molekulárna hmotnosť jednotlivých VOC. Jednotlivé VOC aj TVOC sa meria v mikrogramoch na meter kubický vzduchu – μg/m3. Stretnúť sa ale môžete aj s označením ppm – počet molekúl na milión alebo ppb – počet molekúl na miliardu.

Na minimalizáciu VOC a TVOC v domácnosti odporúčame používať menej agresívne čistiace prostriedky. Aj z nich sa totiž odparujú rôzne látky, viaceré z nich sú práve v štyridsiatke vyššie spomínaných. Čím viac ekologické prostriedky budete používať, tým menej TVOC budete mať v ovzduší. Je tiež dobré minimalizovať komerčne vyrábaný nábytok z MDF a podobných materiálov. Je síce lacný, ale neustále sa z neho vyparujú zdraviu škodlivé látky, hoci výrobcovia musia dodržiavať vraj prísne normy. Tie sú prísne dnes, no pred rokmi existovali tiež „prísne“ normy na všeličo, čo dnes považujeme za zdraviu škodlivé a život ohrozujúce.

Ak doma často varíte, odporúča sa tiež používať digestor, teda odsávač pár. Ten by mal ale mať buď veľké filtre z aktívneho uhlia, alebo mať radšej vývod z kuchyne do exteriéru. Vďaka tomu sa plyny z varenia nebudú udržiavať v miestnosti. Nejde pritom len o paru, ale hlavne o látky tvoriace sa pri grilovaní, pražení a vyprážaní jedál. Najhoršie sú pritom pripáleniny, pri ktorých vznikajú i nebezpečné plyny.

Nečakajte zázraky, hoci…

Od čističky vzduchu ale nie je možné čakať zázraky. To, že čistička je schopná čistiť najrôznejšie prvky z ovzdušia, neznamená, že ich aj vyčistí. Mnohé častice sú totiž pomerne ťažké a tak sa k čističke ani nedostanú a skončia vplyvom gravitácie na podlahe, v koberci či nábytku.

Ak teda čakáte, že vďaka čističke nebudete mať doma prach, ste na omyle. Čistička čistí vzduch, ktorý rozvíri buď ona samotná najrôznejšími technológiami, alebo vy svojou prítomnosťou. Nutné ale je, aby sa znečistený vzduch k čističke aj dostal. Dosiahnuť by sme to mohli napríklad výkonnými ventilátormi v každom rohu miestnosti a s čističkou umiestnenou v strede izby, no viete si predstaviť takýto setup?

Preto je nesmierne dôležité povrchy v domácnosti pravidelne čistiť. Ak ste alergik, vysávač bez kvalitného HEPA filtra si ani nekupujte. Prach neutierajte suchou handrou, ktorá ho iba viac rozvíri v priestore, používajte vlhkú handru. To isté platí o podlahe, totiž ani najlepší vysávač nedokáže 100%-ne povysávať všetok prach a iné mikroskopické nečistoty z podlahy, o podstatne slabších robotických vysávačoch sa baviť asi ani nemusíme.

Nutné je aj časté vetranie v akomkoľvek ročnom období. Odporúča sa aspoň hodina vetrania denne (pokiaľ nemáte automatické systémy na výmenu vzduchu). Vzduch sa musí v priestore vymeniť, inak hrozí množstvo problémov, od nízkej či vysokej vlhkosti, cez hromadenie CO2 či iných plynov, až po vzduch znečistený PM časticami.

WHO tvrdí, že v mnohých prípadoch je vzduch v domácnostiach viac znečistený ako vzduch v exteriéri. Podobný názor má aj americká organizácia EPA, ktorá odhaduje, že 33-50% komerčných budov, vrátane škôl a škôlok má nevhodnú kvalitu vzduchu. EPA dokonca vypočítala, že zlá kvalita ovzdušia má za následok 125 miliónov vymeškaných školských dní a 10 miliónov pracovných dní pre zamestnancov. To sa už ale bavíme aj o tzv. syndróme chorých budov.

SBS alebo Syndróm chorej budovy

SBS, teda Sick Building Syndrome (Syndróm chorej budovy) je oficiálne označenie pre prípad, kedy obyvatelia budovy trpia zdravotnými problémami spôsobenými práve zlým vzduchom v budove. Ide prevažne o nové budovy, pri výstavbe ktorých sa používajú najrôznejšie chemické látky, od betónu až po lepidlá v nábytkoch, podlahách či dverách. SBS ale neobchádza ani staré budovy, kde je zas spúšťačom SBS hromadenie plesní či využívanie starých, zdraviu škodlivých materiálov nie len v spoločných priestoroch.

SBS spôsobuje dýchacie problémy, problémy s podráždenými očami, spúšťa alergie či spôsobuje nepríjemné výtoky z nosa podobné nádche. SBS je možné spozorovať tak, že pokiaľ opustíte takúto budovu, príznaky sa okamžite znížia a po čase úplne zmiznú.

Hoci od čističky vzduchu nemožno očakávať zázraky, čistička s kvalitnými HEPA filtrami dokáže upravovať kvalitu vzduchu.

Odporúča sa tiež, aby bola čistička neustále zapnutá. Ideálny je automatický režim, no na noc je vhodnejšie zapínať nočný režim, ktorý je výrazne tichší, ako klasický režim. Čistička je v takom prípade menej efektívna, no keďže v noci, počas spánku, prakticky neexistuje v miestnosti žiadny pohyb, nie je nutné, aby čistička čistila už predtým prečistený vzduch.

Ako si vybrať čističku?

Základom je vedieť, aký veľký priestor chcete čistiť. To si vypočítate jednoducho. Ak chcete čistiť vzduch iba v jednej miestnosti, zmeriate si a vynásobíte šírku a dĺžku miestnosti a následne túto hodnotu vynásobíte výškou miestnosti.

Napríklad, v našom prípade sme testovali čističky v miestnosti s rozmermi 4,7 x 4,25 x 2,5 m. Kým plocha miestnosti je 20 m2, objem je 50 m3. Takúto miestnosť je možné považovať za bežnú obývačku vo väčšine slovenských domácností.

Dnes už ale výrobcovia priamo v technickej špecifikácii čističky informujú o odporúčanej veľkosti podlahovej plochy. Počítať objem miestnosti, resp. priestoru, v ktorom chcete čističku využívať sa odporúča hlavne v prípade, ak máte zvýšené stropy či otvorené miestnosti. Je totiž rozdiel čistiť vzduch v priestore 50 m3 a v rovnakej miestnosti čo sa podlahovej plochy týka, ale s 4-metrovým stropom. Tu už musí čistička zvládať čistiť 80 m3.

Ak plánujete čistiť vzduch v celom byte či dome, je vhodné poznať aspoň jeho podlahovú plochu. Každý z renomovaných výrobcov, ktorý vás nechce klamať, pri čističkách vzduchu uvádza odporúčanú veľkosť či už v metroch štvorcových, alebo metroch kubických.

Staviť môžete aj na CADR, hoci tento parameter je skôr určený iba na porovnanie výkonu čističiek. Viac o CADR a čo to vlastne znamená sme informovali pred pár dňami.

Pozrite si

Čo je to CADR, metrika vraj dôležitá pri výbere čističky vzduchu?

Dôležité je rozhodnúť sa aj v tom, akú čističku vzduchu chcete. Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča používať čističky s HEPA filtrami, no existujú aj cenovo dostupnejšie ionizátory, ktoré emitujú záporné ióny, resp. vzduch čistia výbojmi priamo v tele čističky. Iné čističky používajú aj UV lampy, no tie ožarujú prechádzajúci vzduch čističkou len na veľmi krátky čas, počas ktorého nie je možné zabiť všetky vírusy a baktérie v znečistenom vzduchu.

Čističku vzduchu je potrebné si naplánovať aj do priestoru. Napríklad by nemala byť umiestnená v samotnom rohu miestnosti. Podľa jej tvaru a nasávania je potrebné, aby bolo okolo nej dostatok miesta, viacerí výrobcovia odporúčajú aspoň 30 cm. Rovnako by čistička nemala byť na priamom slnku, teda pri francúzskych dverách alebo balkóne. Taktiež nie je vhodné umiestňovať čističku pod nejakú skrinku alebo poličku, viaceré čističky majú výduchy na hornej strane.

Je dobré myslieť aj na prevádzku, a to nie len z hľadiska spotreby energie, ale aj výmeny filtrov a ich cien. Ak totiž musíte meniť drahé filtre každý pol rok, ročná prevádzka vás môže vyjsť veľmi draho.

Moderné čističky od renomovaných výrobcov nemusia stáť tisíce či stovky eur, no aj tak dokážu efektívne vyčistiť vzduch v malej miestnosti, napríklad spálni či pracovni. Pre čistenie väčších priestorov, ako napríklad celého bytu je vhodné staviť na väčšie čističky, ktoré sú na to stavané.

Súboj parametrov

Alebo ak chcete: teoretický súboj.

V súboji teda máme Daikin MC55W, Electrolux Pure A9, Panasonic F-VXR70G, Philips Dual Scan AC3858/50 a Stadler Form Roger. Všetkých 5 čističiek sme najskôr porovnali v teoretickej rovine, ich špecifikácie a vlastnosti. Až následne sme ich testovali v identických podmienkach.

Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Cena 542,00 € 419,90 € 619,00 € 599,90 € 399,00 €
body 3 4 1 2 5
Rozmery 27 x 27 x 50 cm (36,5 l) 31,5 x 31,5 x 56,5 cm (56 l) 39,8 x 26,5 x 63,6 cm (67 l) 31 x 31 x 71,8 cm (69 l ) 42 x 20 x 51,6 cm (43,5 l)
body 5 3 2 1 4
Hmotnosť 6,8 kg 7,9 kg 10,2 kg 9,4 kg 6,8 kg
body 5 4 2 3 5
Podstava statická statická kolieska statická statická
body 4 4 5 4 4
Úchyt na prenášanie áno, 2x áno, 2x áno, 2x áno, 1x áno, 1x
body 5 5 5 4 4
Prietok vzduchu (max) 5,5 m3/min | 330 m3/hod. 6,66 m3/min | 400 m3/hod 6,7 m3/min. | 402 m3/hod. 8,3 m3/min. | 500 m3/hod. 7,75 m3/min. | 465 m3/hod.
body 1 2 3 5 4
Odporúčaná veľkosť podlahovej plochy 41 m2 37 m2 52 m2 60 m2 66 m2
body 2 1 3 4 5
Nasávanie vzduchu 270° 360° 180° 270° 180°
body 4 5 3 4 3
Výduch vzduchu zhora zhora zhora zhora zhora
body 5 5 5 5 5
Tvar filtra plochý kruhový plochý kruhový plochý
body 4 5 4 5 4
Počet stupňov filtrácie 5 4 5 3 3
body 5 4 5 3 3
Predfilter áno, 1x, umývateľný áno, 1x áno, 2x, umývateľný áno, 1x áno, 1x, prateľný
body 4 3 5 3 4
Hlavný filter HEPA13 elektrostatický HEPA12 HEPA13 HEPA Nano Protect HEPA12
99,95% 0,3 µm 99,5% 0,3 µm 99,95% 0,3 µm 99,97% 0,003 µm 99,5% 0,3 µm
100% 0,255 µm
body 3 1 3 5 4
Certifikát (y) ECARF ECARF Allergy UK Seal OF Approval iUTA, Airmid, ECARF, PriF UK Airmid, TÜV, ECARF, Sanitized
body 4 4 4 5 5
Odporúčaná výmena/výdrž filtra 10 rokov 6-12 mesiacov 10 rokov 3 roky 8-12 mesiacov
body 5 3 5 4 3
Cena náhradného HEPA filtra 119,00€ 110,00-130,00€ 162,90€ 89,90€ 79,00 € (89,00 € HEPA14)
body 2 3 1 4 5
Info o stave filtra nie áno, aplikácia áno, výmena áno, v % LED dióda, 5 stupňov
body 0 5 5 5 5
Uhlíkový filter áno, samostatný áno, v HEPA áno, samostatný áno, v HEPA áno, v HEPA
body 5 4 5 4 4
Snímač PM 2.5 áno áno áno áno áno
body 5 5 5 5 5
Info o stave vzduchu (PM2.5) LED diódy (6 farieb) LED pás (6 farieb) LED pás (3 farby) LED pás (4 farby) + displej LED dióda
body 4 4 4 5 4
Snímač plynov áno áno áno áno áno
body 5 5 5 5 5
Snímač pachov áno nie áno nie áno
body 5 0 5 0 5
Info o stave vzduchu (zápach) LED diódy (3 farby) nie LED pás (3 farby) áno, displej áno
body 4 0 4 5 5
Snímač vlhkosti nie áno áno nie nie
body 0 5 5 0 0
Info o hladine vlhkosti nie áno, aplikácia áno nie nie
body 0 5 5 0 0
Ionizácia vzduchu áno áno áno nie nie
body 5 5 5 0 0
Auto režim áno áno áno áno áno
body 5 5 5 5 5
Turbo režim áno áno áno áno áno
body 5 5 5 5 5
Tichý/nočný režim áno áno áno (8 hodín) áno, Quietmark certifikácia áno
body 5 5 4 5 5
Možnosť zníženia jasu/vypnutia diód áno áno áno, automaticky áno áno
body 5 5 5 5 5
Manuálne nastavenie intenzity áno áno áno áno áno
body 5 5 5 5 5
Čašovač nie áno, aplikácia áno, 2/4/8 hodiny áno, aplikácia áno, aplikácia
body 0 5 4 5 5
Ovládanie mechanické dotykové mechanické dotykové dotykové
body 5 4 5 4 4
Diaľkové ovládanie áno áno, aplikácia nie áno, aplikácia áno, aplikácia
body 5 5 0 5 5
Detská poistka áno áno áno nie áno, aplikácia
body 5 5 5 0 5
Mobilná aplikácia nie áno nie áno áno
body 0 5 0 5 5
Podpora hlasových asistentov nie áno, Amazon Alexa/Google Assistant nie áno, Amazon Alexa/Google Assistant nie
body 0 5 0 5 0
Záruka 3 roky (možnosť 5 rokov), bezplatne vyzdvihnutie kurierom 2 roky 2 roky 2 roky 2 roky, bezplatné vyzdvihnutie i doručenie kuriérom
body 5 3 3 3 4
Extra Protipeľový mód meranie TVOC, meranie teploty, drevené nožičky, uloženie kábla Swing a Spot roleta, zvlhčovanie, snímač ľudskej prítomnosti, Econavi LCD displej, Dual Scan, VitaShield IPS HEPA14 dokúpiteľný
body 3 5 5 4 3

Prvé porovnanie patrí cene. V tomto prípade ju má najlepšiu práve Stadler Form, iba o čosi viac stojí Electrolux Pure A9. Ostatné modely vysoko prekračujú sumu 500 €.

V prípade rozmerov a hmotnosti víťazí čistička od Daikinu, no ani Stadler Form Roger na tom nie je zle. Prečo je veľkosť dôležitá? Aj preto, aby vám v menších priestoroch čistička zbytočne nezaberala priestor. Hmotnosť príde zas vhod pri častom prenášaní. Napríklad počas dňa si môžete čistiť dennú zónu a večer, resp. na noc si čističku presuniete do spálne.

V takom prípade sa hodia aj kolieska na čističke od Panasonicu, ale určite aj úchyty na prenášanie. V prípade modelu od Electroluxu kožené úchyty dotvárajú i celkový dizajn, ktorý na prvý pohľad pripomína bezdrôtový reproduktor a nie čističku vzduchu. Ak by sme bodovali aj dizajn, Pure A9 by jednoznačne vyhrala. Ale to je prísne subjektívny pohľad a je teda bez bodovania.

V tabuľke parametrov sa dostávame k výkonu samotných čističiek. Tu víťazí najväčší model v súboji, čistička od Philipsu, no ani pomerne malý Roger výrazne nezaostáva. Ostatné modely majú prietok vzduchu okolo 400, resp. čosi vyše 300 m3/hod. Zaujímavý je rozstrel medzi čističkami v prípade odporúčanej veľkosti podlahového priestoru. Tu víťazí opäť Stadler Form, hoci Electrolux uvádza dve hodnoty – 37 m2 (US AHAM), ale aj 92 m2, no na základe švédskych predpisov o výmene vzduchu za hodinu.

Výkon ale nie je všetko. Výrobcovia by totiž mohli do čističky vtesnať veľký motor a čistička by mala prietok vzduchu aj 5-násobný, no taký výkon by už poškodzoval jemné HEPA filtre, čo by bolo vyslovene kontraproduktívne.

Pre kvalitné čistenie vzduchu je dôležité aj nasávanie vzduchu. Kým niektoré modely nasávajú vzduch iba z prednej strany, Electrolux Pure A9 saje špinavý vzduchu zo všetkých strán. Od toho sa odvíja aj tvar filtra. Prekvapením je plochý tvar filtra u Daikunu, hoci nasáva vzduch z viacerých smerov. Kruhový filter má výhodu v tom, že jeho celková plocha je väčšia a čím väčšia plocha, tým lepšie filtračné vlastnosti. Samozrejme, záleží aj od kvality HEPA filtra, no k tej sa ešte dostaneme.

Každá z čističiek má niekoľko stupňov filtrácie. Hovoríme pritom o počte rôznych druhov filtrácie. Základom u všetkých je predfilter, viaceré ho majú umývateľný či prateľný, čo je výhodou – či už látkový ako má Stadler Form, alebo vo forme sieťky zabudovanej rovno do HEPA filtra. V takom prípade ho je možné iba vysávať. V prípade Daikinu sa bavíme o 5 stupňoch filtrácie, keďže za predfiltrami je HEPA filter, filter z aktívneho uhlia, pričom počas tohto čistenia na vzduch ešte pôsobí tzv. Streamer.

Streamer podľa výrobcu vyžaruje vysoko-rýchlostné elektróny. Elektróny sa zrážajú a zlučujú s dusíkom a kyslíkom vo vzduchu, čím vytvárajú 4 druhy nových zlúčenín. Tieto zlúčeniny majú vysokú oxidačnú schopnosť. Tie „napádajú“ vírusy, plesne, baktérie, alergény a nebezpečné chemické látky. Narušia ich povrchovú proteínovú vrstvu a oxidáciou ju rozložia. Následne zvyšné škodliviny rozloží na neškodný dusík, kyslík a vodu. Streamer má vytvárať širší plazmový výboj, čím sa uvoľní viac elektrónov potrebných na oxidáciu a následný rozklad škodlivín. Rýchlosť rozkladu má byť 1 000x väčšia. Jednotka Streameru ale vydáva jemný syčiaci zvuk, ktorý môže v tichom prostredí prekážať. Ak ale zvuk generovaný výbojom zo Streameru, alebo zápach ozónu vadí, je možné ich znížiť alebo úplne vypnúť kombináciou tlačidiel podľa návodu.

Nakoniec Daikin ešte využíva plazmový ionizátor, ktorý síce vypúšťa do vzduchu aj ozón, no v tak malej miere, že neškodí ľudom. Renomovaní výrobcovia musia dodržiavať limity, ktoré nesmú prekračovať. Neodporúča sa však nechať ionizátor zapnutý počas čistenia malých uzavretých miestností. Koncentrácia ozónu by mohla byť už zdraviu škodlivá. Čistička od Panasonicu síce nemá Streamer od Daikinu, no má dva rôzne predfiltre, nie len pre HEPA, ale aj pre filter z aktívneho uhlia.

Ionizácia vzduchu

Ide o proces, počas ktorého čistička vzduchu emituje do ovzdušia záporne nabité ióny, ktoré na seba viažu kladne nabité ióny, zhlukujú sa a stávajú sa pomerne ťažkými. Gravitáciou následne klesajú na podlahu či iné časti, prípadne ich prefiltruje čistička.

Počas procesu tvorby záporných iónov ale môže vznikať aj ozón, ktorý je vo vysokých koncentráciách pre človeka škodlivý, hoci má, naopak, dezinfekčné účinky. Určite si spomeniete na čistenie klimatizácie automobilu ozónovým generátorom. Klimatizácia sa v uzavretom aute vyčistí od všetkých patogénov a nahromadený ozón stačí už len potom vyvetrať.

V prípade filtrov má papierovo najlepší filter čistička od Philipsu, ktorý je nazývaný HEPA Nano Protect. Má certifikáciu pre 99,97%-né zachytávanie pevných častíc až do 0,003 µm. To je extrémne hodnota, keď si zoberiete, že konkurenčné čističky majú HEPA12, resp. HEPA13, ktoré zachytávajú 99,5%, resp. 99,95% častíc s veľkosťou od 0,3 µm.

Ako vyzerá testovanie HEPA filtrov?

TÜV NORD Systems napríklad testoval účinnosť filtra čističiek vzduchu v testovacom kanále pri prietoku vzduchu 290 m³/hod. s koncentráciou prachu 75 ± 5% mg/m³. Testovací kanál je pritom rúra, v ktorej je umiestnený testovaný filter. Vzduch s koncentráciou prachových častíc prúdi cez filter, ktorý ich následne zachytáva a meracími prístrojmi sú údaje zaznamenávané na výstupe z filtra.

Testovacie podmienky sú vždy identické, a to 21 °C, vlhkosť vzduchu 48% a tlak vzduchu 1028 hPa. Meranie je vždy počas jednej minúty a opakované je trikrát. Z testu vyplýva, že Roger Dual Filter H12 zachytí 100% častíc väčších ako 0,255 mikrometra.

Airmid healthgroup testuje filtre v testovacej komore veľkej 28,5 m3 (miestnosť cca 3 x 4 m) s pri podmienkach ako 20°C (± 3°C) a pri vlhkosti vzduchu 55 % (± 5%). Test obsahuje 6 testov, z toho 3 aktívne s čističkou vzduchu a 3 neaktívne, to znamená bez čističky vzduchu v miestnosti. Po každom teste je komora sterilizovaná prostredníctvom UV germicídnej lampy a sterilizovala sa 5%-ným viacúčelovým dezinfekčným roztokom Virkon.

Počas testu s čističkou vzduchu je čistička umiestnená v strede miestnosti a bola nastavená na maximálny výkon. Pri teste je do miestnosti vpúšťaný aerosól s vírusom chrípky typu A po 20 minút, a zmiešavaný pomocou stropného ventilátora, ktorý pracoval pri nízkej rýchlosti po celú dobu skúšky. Tri BioSamplery (nástroje na odber vzoriek bioaerosólu zo vzduchu) umiestnené vo výške 1 m zbierali vzorky 10 minút (počas jedného testu 4x) rýchlosťou 11,8 l za minútu.

Vzorky odobraté z BioSamplerov boli prenesené do sterilných 40ml skúmaviek, ktoré boli okamžite uskladnené v laboratóriu pri -20 ° C. Koncentrácia Inf A vo vzorkách sa stanovila pomocou metódy ELISA v jednotkách ng / ml (tj. nanogramy chrípky A na meter kubický vzduchu).

Filter od Stadler Form má navyše certifikáciu aj na 100% zachytávanie častíc od veľkosti 0,255 µm. Plusom pre Stadler Form je aj fakt, že si môžete za pomerne slušnú cenu dokúpiť HEPA14 filter, ktorý už nemá problém zachytávať ani vírusy samotné.

HEPA filter od Daikinu je navyše elektrostatický, vďaka čomu by mal zachytávať väčšie množstvo nečistôt zo vzduchu.

Pozrite si

Čo je to HEPA, filter, ktorý by mal zachraňovať životy?

HEPA a COVID

Dokáže HEPA12, 13 či 14 odfiltrovať koronavírus, príp. iný typ vírusu? Áno, aj nie. Faktom je, že vírus sa vo vzduchu šíri pomocou kvapôčiek vody, ktoré do okolitého prostredia vypúšťame my, ľudia, kýchaním, alebo kašľaním. Iným spôsobom šírenia vírusov vo vzduchu sú prachové častice. Oba tieto prenášače sú pritom pomerne veľké.

Kým vírus môže mať 0,005 µm, prach môže byť pokojne aj 40-50x väčší. A to sa už bavíme o časticiach, ktoré  bez problémov dokážu čističky odfiltrovať. Do redakcie nám už dorazili aj certifikáty, ktoré získal Stadler Form na svoje čističky s HEPA12 filtrom. Tie potvrdzujú, že ich čističky Roger dokážu odfiltrovať 99,3%, resp. 99,9% (iba model Roger Big) SARS-CoV-2 a EHEC vírusov do 60 minút.

HEPA filter nedokáže odstraňovať zo vzduchu zápachy. Tie sú totiž tvorené molekulami, ktoré sú ešte menšie ako čokoľvek, čo dokáže HEPA filter zachytiť.

Odporúčaná výmena HEPA filtra je vlastne jeho životnosť. U všetkých závisí od jeho používania a znečistenia, no v prípade Electroluxu alebo Stadleru budete filtre meniť aj častejšie ako raz do roka. Naopak, Daikin a Panasonic majú unikátne HEPA filtre, ktoré zvládnu fungovať až 10 rokov. Aspoň tak to tvrdí výrobca. Ich ceny sú vcelku vysoké. To ale platí iba ak by ste filter menili každý rok, v prípade 10-ročnej výmeny je vlastne ročný náklad iba jedna desatina z danej ceny.

Pre zaujímavosť, za HEPA filtre u Daikinu a Panasonicu by ste za 10 rokov dali len 119 €, resp. 162,90 €. V prípade Philipsu je to 299,67 € a v prípade Electroluxu a Stadler Formu je to minimálne 1 100 €, resp. 790 €. Aj to v prípade, že kúpite lacnejší filter a meniť ho budete len raz ročne.

Daikin tvrdí: „Štandardná doba výmeny je asi 10 rokov za predpokladu, že sa jednotka používa denne v domácnosti, kde sa vyfajčí 5 cigariet denne. (Výpočet v súlade s testovacou metódou podľa normy JEM1467 od japonských výrobcov elektriny) Ak je obsah nečistôt v okolitom vzduchu vysoký, filter bude potrebné častejšie vymieňať.“

Čistička od renomovaného výrobcu, ktorá by dnes nemala uhlíkový filter, hádam ani neexistuje. Nie je tomu inak ani v prípade modelov v súboji. Uhlíkový filter je určite lepší ako samostatný kus systému čistenia vzduchu a mal by byť až za HEPA filtrom, aby sa zbytočne nezanášal prachom a inými nečistotami.

Uhlíkový filter, alebo ak chcete filter z aktívneho uhlia je vyrobený z kokosových škrupín, dreveného uhlia a dreva. Vďaka tomu, že uhlie obsahuje obrovské množstvo pórov sa do nich ukladajú molekuly plynov a výparov. Tie na povrchu reagujú a miznú ich negatívne vlastnosti. Filter z aktívneho uhlia ale časom stráca svoje schopnosti, jeho póry sa zanášajú a je ho nutné taktiež meniť.

Na to, aby čističky fungovali ako majú, potrebujú najrôznejšie snímače, ktoré merajú kvalitu vzduchu vo svojom okolí. Prakticky všetky čističky majú snímač PM2.5 častíc, ale aj snímač plynov. Snímač pachov a snímač vlhkosti ale už nemá každý testovaný model. Electrolux má navyše aj snímač teploty, takže cez appku si viete skontrolovať teplotu v miestnosti, aj keď v nej nie ste.

PM,

teda Particulate Matter, v preklade pevné častice. V praxi poznáme PM10, PM2.5 a PM1. Vo všetkých prípadoch číslo znamená ich veľkosť. Kým pri PM10 sa bavíme o časticiach s veľkosťou do 10 mikrometrov, v prípade PM2.5 sú to častice s veľkosťou do 2,5 mikrometra. PM1 sú tie najmenšie, bežným okom prakticky neviditeľné častice, ktoré vďaka svojim rozmerom a hmotnosti dokážu existovať vo vzduchu pomerne dlhý čas predtým, ako sa usadia na zemi.

V prípade čističiek vzduchu je najdôležitejšie to, aby boli schopné čistič vzduch od PM2.5. Častice do tejto veľkosti sa totiž dokážu vďaka svojim rozmerom dostať až do pľúc. Najnovšie sa začínajú riešiť aj častice PM1, ktoré sú ešte nebezpečnejšie, pretože sú schopné sa dostať až do krvného obehu človeka.

Podľa štúdie v Journal of the American Medical Association majú PM2.5 častice za následok aj kardiovaskulárne ochorenia, vrátane aterosklerózy, teda kôrnatenie tepien. Viaceré zdroje uvádzajú, že častice PM2.5 spôsobujú v Číne zvýšenú úmrtnosť o niekoľko percent hlavne vo veľkých mestách plných smogu. Podľa WHO majú PM2.5 častice na svedomí zhruba 3% zo všetkých úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia, 5% z úmrtí na rakovinu priedušnice a zhruba 1% z úmrtí na akútne respiračné infekcie u detí do 5 rokov. 

Zdroj | EPA

Ionizáciu vzduchu sme si vysvetlili už vyššie. Samotný ionizátor majú tri z piatich testovaných, a to konkrétne model od Daikinu, Electroluxu a Panasonicu. Na ionizáciu existuje asi toľko pozitívnych názorov, koľko negatívnych. V prípade všetkých modelov s ionizátorom je ale možné ho vypnúť, takže ak sa ionizácie obávate, môžete si ju pokojne vypnúť.

Tu sa už dostávame k režimom, ktoré čističky majú. Základom je dobrý automatický režim, ktorý sa riadi práve informáciami zo všemožných snímačov, ktoré čističky majú. Kvalitná čistička musí mať aj kvalitný automatický režim, čo sme v podstate aj testovali v praktickom teste. V automatickom režime totiž môžete (a by ste aj mali) zabudnúť na čističku.

Ak je ale automatický režim pre nočný spánok príliš intenzívny, čistička musí mať aj tichý režim, často označovaný aj ako nočný. Electrolux napríklad nočný nemá, no má možnosť manuálneho nastavenia na minimum, čo sa vyrovná nočnému režimu. Je dobré ale vedieť, že v nočnom režime má čistička vždy minimálne schopnosti čistenia a nie je vhodné používať výhradne ten. Pre používanie v noci, hlavne v spálni, je dôležité, aby bolo možné čističke znížiť alebo celkom vypnúť akékoľvek emitovanie svetla diódami či displejom. Okrem Electroluxu, ktorý diódy vypína okamžite po nečinnosti ovládania, túto možnosť ponúkajú všetky.

Turbo režim zas pomôže v prípade, že ste v kuchyni varili a ostalo v nej množstvo zápachu a výparov. Turbo režim je síce veľmi hlučný, no vďaka nemu sa vzduch prečistí podstatne rýchlejšie.

Samozrejmosťou čističiek je manuálne nastavenie intenzity. Časovač ale už nemajú všetky čističky. Svojim spôsobom je zbytočný, keďže čistička by mala pracovať ideálne 24 hodín denne, aby bol vzduch dostatočne kvalitne vyčistil. Na druhej strane, keď nie ste doma, ale v práci, je vcelku zbytočné, aby čistička čistila vzduch.

Čo sa ovládania týka, je dobré, že si viete základné funkcie nastaviť aj priamo na čističke. Z testovania nám vyšlo, že lepšie je hardvérové ovládanie, teda ovládanie tlačidlami. Dotykové ovládanie nie je tak presné, chýba i odozva. Veľmi praktická je detská poistka, ktorú má každá čistička okrem modelu od Panasonicu.

Mobilnú aplikáciu ponúkajú tri z piatich testovaných modelov. Appku a teda ani Wi-Fi modul nemá čistička od Daikinu a Panasonicu. Ostatné ju majú, za čo si odniesli aj body. Ak by som mal ale hodnotiť appky ešte zvlášť, vyhrala by tá od Electroluxu, ktorá ponúka jednoznačne najväčší prehľad o kvalite vzduchu, vrátane zobrazovania TVOC. Pre bežného zákazníka je to možno nepodstatné, kto ale takéto parametre vyžaduje, určite appku ocení.

Na čo je vôbec dobrá mobilná aplikácia?

Z jednoduchého a prozaického dôvodu. Predstavte si, že ste 2 týždne na dovolenke, byt máte zatvorený, občas vám sused príde poliať kvety či nakŕmiť rybičky. Okrem toho sa ale v byte na oko nič nedeje. Omyl. Rastliny rastú, okná, ktoré nie je možné spraviť úplne vzduchotesné prepúšťajú vzduch z exteriéru, omnoho horšie je to v prípade aktívneho výmenníka vzduchu. V domácnosti tak za dva týždne nečinnosti čističky, resp. čističiek máte pomerne znečistený vzduch. Riešenie? Deň-dva pred príchodom domov si na diaľku zapnete čističku vzduchu. Cez smartfón.

Áno, ide to aj cez ochotného suseda, no ten na to môže zabudnúť a po príchode ešte dva dni budete kýchať a slziť kým sa vzduch ako-tak vyčistí.

Plusom modelov s mobilnou aplikáciou je aj podpora hlasových asistentov. Vďaka tomu stačí povedať Amazon Alexa alebo Google Assistant, aby napríklad vypol čističku, alebo ju zapol, príp. vyžiadať inú akciu, ako napríklad prepnutie do nočného režimu alebo do maximálneho režimu pre rýchle prečistenie priestoru napríklad po varení. Je to drobnosť, ale poteší.

Hoci sú čističky stavané, aby fungovali 24/7, môže sa stať, že sa pokazia. Čo sa záruky týka, najlepšie je na tom Daikin, ktorý poskytuje v základe 3-ročnú záruku, v prípade registrácie sa predlžuje až na 5 rokov. Ostatné modely majú 2-ročnú záruku, Stadler Form ale ponúka o čosi vyšší štandard vďaka bezplatnému vyzdvihnutiu a doručeniu opravenej čističky do 15 dní.

V extra funkciách si každá čistička čosi našla. Napríklad Daikin má špeciálny Protipeľový mód, ktorý prepínaním medzi normálnym a nízkym výkonom vytvára slabá turbulencia a tak je peľ zachytený skôr, než dopadne na zem. Peľové častice sú totiž pomerne veľké a vo vzduchu miestnosti sa udržia veľmi krátko.

Electrolux Pure A9 má navyše meranie TVOC, meranie teploty, dokúpiť je možné veľmi štýlové drevené nožičky. Osobne ma potešilo aj uloženie kábla v podstave. To neponúka žiadny iný výrobca. Electrolux sa pohral aj dizajnom výduchov, nazval ho AirSurround, pričom vytvára silný špirálový pohyb vzduchu, aby sa vzduch v miestnosti čo najviac hýbal a teda dostával k čističke.

Keď už o kábloch. Prekvapilo ma, že niektorí výrobcovia nedokázali zladiť práve takú drobnosť akou je sieťový kábel s dizajnom čističky. Napríklad Daikin má biele telo a biely kábel, čistička Electrolux je sivá a má sivý kábel, čierny Stadler Form má čierny kábel. Čierna čistička od Panasonicu má ale sivý kábel a biela čistička Philips má čierny kábel. Prečo?

Ale späť k extra vlastnostiam. Model od Panasonicu má zaujímavé funkcie Swing a Spot roletu, ponúka navyše aj zvlhčovanie (to je možné mať ale aj v modeli Daikin MCK55W, ktorý je iba o čosi vyšší ako model MC55W). Zaujímavý je aj snímač ľudskej prítomnosti či Econavi. Econavi je vlastne automatická prevádzka kombináciou „režimu hliadkovania“, v ktorom čistička každú hodinu deteguje nečistoty v ovzduší miestnosti a „režimu učenia“, v ktorom čistička dokáže predpovedať tvorbu nečistôt spracovaním času tvorby nečistôt každý deň. Týmto spôsobom má vedieť čistička minimalizovať spotrebu.

Model od Philipsu má ako extra funkciu LCD displej ako jediná čistička v súboji. Displej je plnohodnotný a farebný, pričom sa na ňom zobrazujú všetky dôležité údaje. Funkcia Dual Scan využíva dva snímače kvality vzduchu. Čistička od Philipsu má aj tzv. VitaShield IPS technológiu čistenia vzduchu aj od pachov. Na to ale nepoužíva žiadny ionizátor či inú podobnú technológiu, ale výhradne nechemický proces zachytávania nečistôt pomocou extra výkonného HEPA filtra.

Nakoniec ostala čistička od Stadler Form. Tá veľa extra funkcií neponúka. Všetky funkcie čističky sme spomenuli v rámci teoretického porovnania. Jedinou extra vlastnosťou je možnosť dokúpiť si HEPA14 filter, čo je však veľká výhoda. Ani jedna z vyššie spomínaných modelov nemá HEPA14 filter, hoci filter od Philipsu prekonáva aj HEPA14.

Praktický súboj

Praktický súboj som pripravoval pomerne dlho. Základom nebola len miestnosť v redakcii, kde mohol test prebiehať, ale hlavne to, ako bude prebiehať. Po skúmaní certifikovaných laboratórií a testovacích organizácií voľba padla na niekoľko merateľných vplyvov, s ktorými je možné sa bežne stretnúť aj doma.

V teste tak boli zastúpené:

  • Dym z 1 g dubových pilín
  • Cement rozprášený v priestore v objeme 10 gramov
  • Dym z 3 ks cigariet „vyfajčených“ okamžite po sebe
  • Peľ v objeme 5 gramov rozprášený v miestnosti
  • Acetón v objeme 10 ml odparený prirodzenou cestou

Ďalšími zložkami testu bolo i meranie spotreby elektrickej energie počas 24-hodinového cyklu a meranie hlučnosti v najvyššom stupni a zároveň aj tom najnižšom.

So všetkými zložkami praktického testu boli oboznámení a zároveň s nimi i súhlasili všetci zástupcovia zúčastnených značiek. Zároveň všetky „papierové“ parametre v teoretickom súboji boli po ich skompletizovaní skontrolované a potvrdené zástupcami značiek.

Testovanie prebiehalo v uzavretej miestnosti s rozmermi 470 x 425 x 250 cm, čo predstavuje objem zhruba 50 m3, resp. podlahovú plochu cca 20 m2. Ani jedna z čističiek tak nebola pre test poddimenzovaná, naopak, čističky v teste sú určené do 2-3x väčších priestorov.

Na meranie kvality vzduchu sme používali merač UNI-T A25F, ktorý je schopný monitorovať koncentráciu PM2.5 a zároveň formaldehydu v reálnom čase. Maximom pre PM2.5 je hodnota 500 mikrogramov/m3, pre formaldehyd je maximom merača 2 mg/m3. V prípade PM2.5 je meranie s presnosťou +/-10 mikrogramov/m3 do 100 mikrogramov/m3 a +/-10 % pri vyšších hodnotách. V prípade formaldehydu ide o meranie s presnosťou +/- 0,06 mg/m3 do 0,6 mg/m3 a +/-10% pri vyšších hodnotách. Merač je zároveň schopný merať i okolitú teplotu a vlhkosť.

Formaldehyd

Je prirodzene sa vyskytujúca prchavá organická látka, ktorú emitujú mnohé ľudské výrobky, vrátane nábytku z drevotrieskových dosiek, syntetických kobercov a iných látok, laminátové podlahy apod. Formaldehyd sa však nachádza aj v lakoch na drevo, kozmetike, čistiacich prípravkoch atď. Formaldehyd je však i súčasťou spaľovacieho procesu motorov na benzín a naftu, je obsiahnutý aj v dyme z cigariet a iného horenia.

Formaldehyd je už niekoľko desiatok rokov klasifikovaný ako karcinogén. Pri koncentrácii 0,3-1 mg/m3 dochádza k podráždeniu slizníc, pri koncentrácii nad 60 mg/m3 môže spôsobiť dokonca smrť.

Na váženie jednotlivých prvkov v teste sme využívali miligramovú váhu. Každá z testovaných čističiek mala prakticky identické „pracovné prostredie“, a to teplotu 24-25°C a pomerne nízku vlhkosť cca 30-35%. Po každom teste bola miestnosť kompletne povysávaná a vyvetraná, aby hodnoty PM2.5 a formaldehydu boli na minime.

Aj napriek tomu ale čističky začínali s rôznymi hodnotami na merači. Cieľom však bolo meranie času, za ktorý sa čističky dostanú na pôvodnú hodnotu PM2.5 a prípadne i hladiny formaldehydu. Nakoniec tak každá čistička musela dokázať vyfiltrovať identické látky z ovzdušia miestnosti.

Merané boli hodnoty po hodine a následne bol meraný čas, za aký čističky dostali vzduch v miestnosti na pôvodnú hodnotu. Kým jedna čistička bola testovaná, ostatné boli chránené igelitovými vrecami.

Po dokončení meraní boli všetky hodnoty zapísané do tabuliek jednotlivých čističiek a následne im boli pridelené body od 1 do 5 v závislosti od toho, ktorá čistička bola v danom teste najlepšia. Finálne hodnotenie sa skladalo z pomeru 1:3 v prospech praktického testu voči parametrom. Totiž papierovo skvelé čističky nemusia byť v praxi dobré a naopak, slabé čističky na papieri môžu byť v praxi dobré.

Zadymenie miestnosti

Na to, aby sme zadymili testovaciu miestnosť, využili sme špeciálnu gastro pištoľ určenú na mikroúdenie. Vďaka presnej miligramovej váhe nebol problém navážiť presné množstvo dubových pilín. Po zapálení netrvalo ani minútu a tlejúce piliny zadymili miestnosť natoľko, že merač UNI-T ukazoval maximálne hodnoty prakticky u všetkých testovaných modelov.

V tomto prípade si najlepšie s filtrovaním poradila čistička od Philipsu, ktorá sa už za hodinu dostala na hodnotu PM2.5 na začiatku testu. Vyčistiť formaldehyd jej trvalo ale takmer 2x toľko. Na opačnej strane skončila čistička od Daikinu, ktorej to trvalo 2:45 hod. kým sa dostala na pôvodnú hranicu PM2.5 a 2:10 hod. kým znížila hladinu formaldehydu na pôvodnú hodnotu. Dôvod bol zjavne v meračoch čističky, ktoré jej asi nesprávne ukazovali hodnoty a preto čistička už po hodine išla na nízke otáčky, kým všetci ostatní konkurenti ešte „makali“ naplno.

Zadymenie z 1 g dubových pilín Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Hladina PM2.5 (okamžite) max max max max max
Hladina formaldehyd (okamžite) max max max max max
Hladina PM2.5 (po 1 hodine) 72 μg/m3 10 μg/m3 51 μg/m3 3 μg/m3 34 μg/m3
body 1 4 2 5 3
Hladina formaldehyd (po 1 hodine) 0,21 mg/m3 0,05 mg/m3 0,15 mg/m3 0,14 mg/m3 0,14 mg/m3
body 2 5 3 4 4
Čas do pôvodnej hladiny PM2.5 2:45 hod. 1:15 hod. 2:30 hod. 1:00 hod. 1:35 hod.
body 1 4 2 5 3
Čas do pôvodnej hladiny formaldehyd 2:10 hod. 1:35 hod. 3 hod. 1:45 hod. 1:50 hod.
body 2 5 1 4 3

Mimochodom, dym sa skladá z viacerých zložiek – voľným okom viditeľných, pre oko neviditeľných a zároveň aj z molekúl zápachu. Kým čističky dokážu vyčistiť priestor od dymu a jeho PM zložiek, zápach sa čističkám nepodarilo odstrániť ani po 24 hodinách. Nepodarilo sa to ani jednej jedinej a zápach z miestnosti dostávame doteraz preč (sú tomu už 2 týždne).

Cement

Možno sa divíte, prečo pri testovaní čističiek máme cement. Dôvodov je niekoľko. Cement je tvorený extrémne malými časticami, ktoré pomerne ľahko poletujú vo vzduchu. Ak ste niekedy betónovali, určite viete ako rýchlo a jednoducho sa z cementu práši. Cement je zároveň veľmi podobný najjemnejšiemu prachu, ktorý vzniká na cestách z dopravy. Odfiltrovať cement preto pre čističky znamená odfiltrovanie bežného ťažkého prachu z ciest a iných ľudských aktivít (stavebníctvo, poľnohospodárstvo…).

Mimochodom, na kvalitné rozptýlenie cementu do prostredia sme používali kompresor s pripojenou striekacou pištoľou.

V tomto prípade hodnoty okamžite po rozptýlení cementu do prostredia miestnosti kolísali, najviac PM2.5 nameral UNI-T pri čističke od Electroluxu, najmenej v prípade Daikinu. Aj napriek tomu to čističke od Daikinu trvalo opäť najdlhšie vrátiť sa hodnotami na pôvodnú úroveň. Jednoznačne najrýchlejšie sa na pôvodnú úroveň PM2.5 dostala čistička od Philipsu. 40 minút sme odhalili iba náhodou, keď sme vošli do miestnosti po zabudnutý smartfón po zhruba 35 minútach, kedy hodnoty boli už takmer na pôvodných. Päť minút neskôr UNI-T ukazoval už pôvodné hodnoty. Klobúk dolu.

V prípade cementu sme nemerali hladinu formaldehydu, suchý cement žiadny neemituje.

Cement (10 g) Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Hladina PM2.5 (okamžite) 324 μg/m3 498 μg/m3 334 μg/m3 357 μg/m3 342 μg/m3
Hladina PM2.5 (po hodine) 50 μg/m3 13 μg/m3 12 μg/m3 0 μg/m3 10 μg/m3
body 1 2 3 5 4
Čas do pôvodnej hladiny PM2.5 1:35 hod. 1:15 hod. 1:15 hod. 0:40 hod. 1:10 hod.
body 2 3 3 5 4

Zaujímavý úkaz sme zaznamenali na čističke Stadler Form Roger. Po teste s cementom sa na krycej látke, čo je vlastne predfilter čističky nahromadila vrstva prachu. Tu je jasne ukázané, aký výkon majú čističky.

Dym z cigariet

Hoci je dym z cigariet podobný dymu z horenia dreva, predsa len má iné zloženie a zápach. Podobne, ako v prípade dymu z dubových pilín, čističky neboli schopné odfiltrovať zápach z cigaretového dymu ani po 24 hodinách. Zaujímavé je, že kým pri dubových pilinách UNI-T nameral maximálne hodnoty pre PM2.5 aj pre formaldehyd, v prípade dymu z cigariet formaldehyd nešiel na maximum.

Po hodine bola na tom najlepšie opäť čistička od Philipsu, no ani tá od Electroluxu nebola na tom vôbec zle. Philips sa dostal za hodinu na pôvodnú hodnotu PM2.5, Electrolux sa tu dostal za hodinu a štvrť. Opäť na chvoste ostala čistička Daikin, ktorej bolo už po prvom kole skontrolované zanesenie snímačov a pre istotu boli i povysávané. Nepomohlo, čistička po čase v automatickom režime znížila výkon a to sa odrazilo aj na nameraných hodnotách.

Dym z cigarety (3 ks) Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Hladina PM2.5 (okamžite) max max max max max
Hladina formaldehyd (okamžite) 0,39 mg/m3 0,77 mg/m3 0,62 mg/m3 0,58 mg/m3 0,53 mg/m3
Hladina PM2.5 (po hodine) 109 μg/m3 6 μg/m3 84 μg/m3 1 μg/m3 30 μg/m3
body 1 4 2 5 3
Hladina formaldehyd (po hodine) 0,13 mg/m3 0,22 mg/m3 0,14 mg/m3 0,14 mg/m3 0,15 mg/m3
body 5 2 4 4 3
Čas do pôvodnej hladiny PM2.5 2:05 hod. 1:15 hod. 2:00 hod. 1:00 hod. 1:30 hod.
body 1 4 2 5 3
Čas do pôvodnej hladiny formaldehyd 1:10 hod. 2:30 hod. 2:40 hod. 1:40 hod. 2:05 hod.
body 5 2 1 4 3

Peľ

Podobne ako cement, resp. jeho ľahké zložky, aj peľ je častým znečisťovateľom našich domácností, hlavne na jar. Alergici to veľmi dobre vedia a hlavne cítia, my ostatní to hlavne počujeme – neustále prskanie a fúkanie nosa nie je nikomu príjemné. Je preto pozitívne, že nie som alergický na peľ či čokoľvek iné a test mi neprivodil žiadne zdravotné problémy. Až na menšiu intoxikáciu dymom z cigariet či acetónu. Ale k tomu sa ešte dostaneme.

Peľ, presne 5 gramov, bolo opäť v každom teste vypustených do priestoru miestnosti pomocou kompresora a striekacej pištole. Výsledok nameral merač UNI-T opäť rôzny, no zväčša sa PM2.5 pohybovali okolo 60 μg/m3. Už takmer bez prekvapenia si najlepšie počínala čistička od Philipsu, ktorej návrat na pôvodné hodnoty netrval ani hodinu. Zaujímavé, že hodinu a 10 minút to trvalo hneď trom čističkám.

Doplním, že časy boli matematicky zaokrúhľované na 5 minút.

Peľ (5 g) Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Hladina PM2.5 (okamžite) 63 μg/m3 80 μg/m3 59 μg/m3 64 μg/m3 69 μg/m3
Hladina PM2.5 (po hodine) 9 μg/m3 6 μg/m3 7 μg/m3 3 μg/m3 8 μg/m3
body 1 4 3 5 2
Čas do pôvodnej hladiny PM2.5 1:30 hod. 1:10 hod. 1:10 hod. 0:50 hod. 1:10 hod.
body 3 4 4 5 4

Acetón

Posledným aktívnym testom bolo vyparenie 10 ml acetónu 1 m od čističky vzduchu. Acetón sme použili preto, pretože sa nachádza v mnohých prvkoch v domácnostiach. Najviac ho je cítiť pri odlakovaní nechtov, no vzniká aj kvasením ovocia. To ho emituje ale veľmi málo, v pre človeka neškodných množstvách. Acetón je zároveň súčasťou TVOC.

Acetón v objeme 10 ml sme vyliali na tanier priamo k meraču UNI-T. Kvapalina sa vyparila pomerne rýchlo, v miestnosti však nespôsobil výrazné zamorenie, bolo ho cítiť iba veľmi slabo, jeho typický zápach prebíjali zápachy z horenia z predošlých testov. Merač UNI-T v úvode meral pomerne vysoké hodnoty, no tie veľmi rýchlo klesali.

Aj preto sa čističkám podarilo dostať na pôvodné hodnoty pomerne rýchlo, a to aj čističke od Daikinu. Najlepšie sa v tomto teste držala čistička od Panasonicu, ktorá sa dostala na pôvodnú hladinu formaldehydu do 45 minút.

Acetón (10 ml) Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Hladina formaldehyd (okamžite) 1,82 mg/m3 1,88 mg/m3 max 1,93 mg/m3 1,91 mg/m3
Hladina formaldehyd (po hodine) 0,23 mg/m3 0,09 mg/m3 0,01 mg/m3 0,03 mg/m3 0,08 mg/m3
body 1 2 5 4 3
Čas do pôvodnej hladiny formaldehyd 1:35 hod. 1:25 hod. 0:45 hod. 1:10 hod. 1:20 hod.
body 1 2 5 4 3

Spotreba

Počas testu sme na 24 hodín merali aj spotrebu pomocou smart zásuvky. Jednoznačne najmenej energie v priebehu 24 hodín (z toho niekoľko hodín aktívneho testovania) v automatickom režime spotrebovala čistička od Electroluxu.

Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Spotreba v teste (24 hod. auto režim) 200 W 130 W 200 W 280 W 190 W
body 3 5 3 2 4

Hlučnosť

Hlučnosť je jeden z faktorov, ktoré ovplyvňujú nie len nákup samotnej čističky, ale aj jej používanie. Nikto asi nechce, aby mu v domácnosti hučal nepríjemný stroj.

Preto sme čističky merali pri najvyššom i najnižšom výkone zo vzdialenosti 1 m od prístroja. Meranie v automatickom režime nemalo zmysel, v teste išli čističky aj tak na plný výkon a po vyčistení klesli na minimálny výkon i hlučnosť.

V prvom i druhom prípade si najlepšie počínala čistička od Daikinu, no zle na tom nebola ani čistička Electrolux. Najhlasnejšia celkovo bola čistička od Stadler Form.

Iba doplním, že čističky boli v tichom režime merané počas bežného dňa, kedy do miestnosti mohol prenikať i ruch z exteriéru. Aj preto namerané hodnoty nedosahujú 19 či 20 dB ako možno proklamujú výrobcovia. Tieto hodnoty sú totiž merané v odhlučnených komorách.

Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Hlučnosť priemer – Turbo režim (max) 50 dB (62 dB) 51 dB (57 dB) 61 dB (65 dB) 58 dB (62 dB) 67 dB (71 dB)
body 5 4 2 3 1
Hlučnosť priemer – najnižší režim (max) 36 dB (43 dB) 37 dB (42 dB) 39 dB (42 dB) 36 dB (43 dB) 38 dB (45 dB)
body 5 4 2 5 3

Výsledok praktického súboja

Maximom bodov, ktoré mohli čističky v teste nazbierať bolo 85. 74 z nich, a teda aj najviac, nazbierala čistička od Philipsu, na druhom mieste skončila čistička Electroluxu a na treťom Stadler Form Roger.

Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Maximálny počet bodov 85 85 85 85 85
Celkový počet bodov 40 60 47 74 53
Percentuálne hodnotenie 47,06 % 70,59 % 55,29 % 87,06 % 62,35 %

Finálny verdikt

Po praktickom teste prišlo na rad spočítavanie všetkých bodov. Aby bolo rozdelenie bodov pre čističky čo najférovejšie, rozhodli sme sa, že 25% konečného hodnotenia tvoria parametre, 75% tvoria výsledky praktického testu.

Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Maximálny počet bodov 195 195 195 195 195
Celkový počet bodov – parametre 142 164 154 154 160
Percentuálne hodnotenie – teoretický súboj 72,82% 84,10% 78,97% 78,97% 82,05%

Keďže ale v parametroch mohli čističky získať maximálne 195 bodov a v praktickom teste maximálne 85 bodov, body praktického testu sme vynásobili číslom 7. A to z toho dôvodu, že 7 x 85 bodov je 595 bodov, čo je 3x viac ako 195 bodov. 75% je tiež 3x viac ako 25%.

Pre zaujímavosť, keby sme body za praktickú časť nenásobili vôbec, finálové poradie by sa nezmenilo vôbec. Násobenie bodov je tak skôr prisúdenie vyššej hodnoty čističkám v praktickom teste, pretože čističky majú čistiť, nie ohurovať parametrami.

Pred celkovým vyhodnotením sme ale prepočítali aj zaujímavé parametre, ktoré môžu rozhodovať pri kúpe. V prípade pomeru cena a reálny výkon z praktického testu by vyhrala čistička Electrolux Pure A9. Tesne za ňou by bola čistička Stadler Form Roger, na treťom mieste by bola čistička od Philipsu.

Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Cena 542,00 € 419,90 € 619,00 € 599,90 € 399,00 €
Pomer výkon/cena (vyššie je lepšie) 0,098 0,176 0,099 0,142 0,168

Ak by sme chceli poznať najlepšiu čističku čo sa týka pomeru reálneho výkonu a spotreby, víťazom by opäť bola čistička od Electroluxu s výrazným náskokom pred ostatnými.

Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Spotreba 200 W 130 W 200 W 280 W 190 W
Pomer výkon/spotreba (vyššie je lepšie) 0,266 0,569 0,306 0,304 0,354

Ak by niekto zvažoval, že chce čo najmenšiu čističku, ktorá by bola ale poriadne výkonná, v tomto prípade si prvé miesto odnáša za pomer veľkosť a reálny výkon z testu model Roger od Stadler Form.

Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Veľkosť 36,5 l 56 l 67 l 69 l 43,5 l
Pomer výkon/veľkosť (vyššie je lepšie) 1,460 1,320 0,913 1,233 1,545

Nakoniec, ak by ste hľadali čističku, ktorá je najlepšia čo sa týka prevádzky na 5 rokov, tak najlepšia je čistička od Panasonicu. Hneď za ňou je model od Daikinu a až podstatne neskôr sú modely od Philipsu, Stadler Form a Electroluxu.

Daikin MC55W Electrolux Pure A9 (PA91-404GY) Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Spotreba 54,75 € 35,59 € 54,75 € 76,65 € 52 €
Filtre 0 € 480 € 0 € 179,8 € 316 €
5 rokov fungovania spolu 54,75 € 515,59 € 54,75 € 256,45 € 368 €
Pomer výkon/prevádzka (vyššie je lepšie) 0,973 0,143 1,117 0,332 0,183

Víťazom megasúboja piatich prémiových čističiek vzduchu pre bežné použitie je ale len jeden model, a to Philips Dual Scan AC3858/50 s celkovým výsledkom 85,06%. Čistička od Philipsu dokázala, že hoci nemá najviac bodov v parametroch, v tom najdôležitejšom, a teda čistení vzduchu je špička. Má však aj svoje mínusy, najväčším je určite cena a mnohých prekvapia i pomerne veľké rozmery (jej výška je ako jedálenský stôl).

Daikin MC55W Electrolux Pure A9 Panasonic F-VXR70G Philips Dual Scan AC3858/50 Stadler Form Roger
Celkový počet bodov – parametre 141 164 154 154 160
Celkový počet bodov – prax 40 60 47 74 53
Praktický bonus (7x hodnota bodov z praktického testu) 280 420 329 518 371
Maximálny počet bodov 790 790 790 790 790
Celkový počet bodov 421 584 483 672 530
Percentuálne hodnotenie  53,29 % 73,92 % 61,14 % 85,06 % 67,22 %

Druhé miesto patrí čističke od Electroluxu s taktiež výbornými výsledkami v praktickom teste.

Na treťom mieste skončila čistička Stadler Form Roger, ktorá tiež ukázala veľmi dobré výsledky v praktickom teste, no boli o čosi slabšie, kvôli čomu získala i menej bodov.

Ďalšie miesta obsadili modely od Panasonicu a Daikinu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.