Reklama

McIntosh MA8000 – dokonalý zosilňovač aj pre najnáročnejších

TECHBOX
98 %
Mali sme možnosť vyskúšať si vlajkovú loď v kategórii integrovaných zosilňovačov legendárnej značky McIntosh. Je McIntosh MA8000 právom vrcholom ponuky?

Výhody

  • spracovanie
  • konektivita
  • zvukový prejav

Nevýhody

  • vysoká cena
  • dizajn nemusí sadnúť každému
Zdroj | McIntosh

Spoločnosť založená Frankom McIntoshom v roku 1949 píše históriu každým svojim modelom. Najviac kriku však narobila po 20 rokoch existencie, keď v roku 1969 zosilňovače McIntosh ozvučovali legendárny festival Woodstock. Viac o histórii legendy sa dočítate v našom samostatnom článku.

Pozrite si

McIntosh Laboratory – silný pilier WOM

Silnou stránkou a tvorcom imidžu značky sú najmä integrované zosilňovače. Tie v sebe kombinujú voliteľnosť pripojenia a výhody predzosilňovačov, ale aj výkonovú silu koncových zosilňovačov. No najmä v zostavách pravých audiofilov šetria svojou multifunkčnosťou miesto (all in one).

Dizajn, ktorý nezaskočí

Najvyšší model zo série takzvaných integráčov na prvý pohľad nebudí vôbec žiadne emócie. No po detailnejšom skúmaní dizajnu jasne naznačuje, že nejde o klasický zosilňovač, ale o prémiový produkt a skutočnú audiofíliu.

Predný panel má výrazné rukoväte pre ľahšie osadenie do racku. McIntosh prešiel mnohými technologickými etapami, no jedna vec zostáva klasická, nezmenená: dva dominantné analógové VU metre.

Zobrazujú intenzitu signálu vo Wattoch, ale aj v decibeloch, na každý kanál zvlášť. Keď si ich raz všimnete, nespustíte z nich oči, majú akúsi magickú silu pripútať si váš pohľad.

Dôkazom, že nejde o bežný integrovaný zosilňovač, sú aj symetricky rozmiestnené potenciometre z vysoko lešteného hliníka. Kvalitu materiálu odhalíte na prvý dotyk.

Ovládače po stranách fungujú ako volič zdroja signálu a hlasitosti. Skvelým riešením je podľa mňa umiestnenenie ekvalizéra priamo na predný panel. Celkom som nebol stotožnený s výrobným nastavením ekvalizéra a preto som neváhal vypnúť Bypass a začal „ladiť“.

Ovládanie je jednoduché a viete sa prevŕtať celým zvukovým spektrom, počnúc hĺbkami na 25 Hz a končiac výškami na 10 000 Hz. Každý si nájde svoje ideálne nastavenie.

Zvuk, ktorý posadí

Hudobný výkon 2×300 Watt je možné dosiahnuť z neskutočného množstva vstupov. Zadný panel ich obsahuje presne 15, z toho 5 digitálnych, napojených na 192 kHz / 32bit DA (digital/analog) prevodník, 2 vyvážené XLR výstupy a 8 stereo cinch vstupov.

Majiteľov gramcov určite potešia PHONO vstupy doplnené o uzemnenie. Z digitálnych vstupov som chcel vyskúšať USB konektor, kde sa po nainštalovaní originál ovládača McIntosh správa ako externá zvuková karta.

Odporúčam mať ale k dispozícii minimálne hudobné súbory vo formáte FLAC. Prehrávať na tom (hoci aj) 320 kbit/s MP3 formát je podobné ako zobrať si ráno na cestu do práce, naprieč Bratislavou, Ferrari LaFerrari, a ešte k tomu v prvý školský deň. Úplne zbytočné.

Zdroj | McIntosh

MA8000 je pripravená odovzdať výkon rôznym typom reproduktorov. Aj tento model obsahuje skvelú vychytávku McIntosh Autoformer, ktorý zabezpečí, že každý reproduktor dostane výkon 300 Watt, bez ohľadu na impedanciu. Funkcia Power Guard zase chráni pred odpálením a dosiahnutím clip levelu.

Dostalo sa mi tiež cti, a McIntosh MA8000 som mal pripojený na špičkové repro Bowers & Wilkins 803 D3. Krištáľovo čistý zvuk každej nahrávky nekompromisne dokazoval, že sedíme pred dokonalou kombináciou hudobnej nahrávky, reproduktorov no najmä skutočne audiofilského zosilňovača, ktorý uspokojí aj veľmi náročného poslucháča. Tomu stačí už len jedno, pripraviť sa na cenovku 12 000 €.

Zdroj | McIntosh

McIntosh MA8000 je integrovaný zosilňovač pre horných 10-tisíc, čomu zodpovedá i cena. Svojou pripojiteľnosťou, spracovaním a zvukovým prejavom však ukazuje, že je kráľom nielen v ponuke výrobcu. Osobne ma dostal aj dizajn odkazujúci na minulosť vrátane analógových modrých VU metrov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.