V čase, keď väčšina automobiliek premýšľa, ako postupne utlmiť výrobu spaľovacích motorov a prejsť na hybridy, elektromobily, alebo vodíkový pohon, prichádza Mazda s motorom, ktorý býva označovaný za „svätý grál“ pohonných jednotiek.
Motor Skyactiv-X je akýmsi krížencom benzínového a dieslového motora. Nie je to síce celkom onen „svätý grál“, ale nemá od neho ďaleko. Expresívne označenie sa používa pre benzínový motor, ktorý zmes vo valci zapaľuje bez sviečok tlakom, tak ako u vznetových motorov, alebo u motorov HCCI (Homogenous Charge Compression Ignition).
Motory s HCCI zapaľovaním vyvíjali v minulosti viaceré automobilky (GM, Mercedes-Benz, Nissan), no do sériovej výroby sa nedostali. Nový motor od Mazdy pracuje s technológiou SPCCI – Spark Controlled Compression Ignition, čiže s kompresným zapaľovaním sviečkou.
Malá časť paliva sa síce zapáli sviečkou, ale ako stúpne tlak a teplota, zvyšok paliva sa zapáli tak, ako u technológie HCCI.
Benzín ekologickejší ako elektrina?
Skyactiv-X pracuje s chudobnou zmesou vstrekovanou do valca pod veľkým tlakom v poslednej chvíli pred zapálením. Výsledkom sú okrem nižšej spotreby aj nižšie emisie exhalátov.
Vzhľadom na to, že globálne predpisy o emisiách sa stále sprísňujú, nový typ pohonnej jednotky by mohol predĺžiť právo na existenciu pre spaľovacie motory. Vylepšiť by mohol tiež emisné parametre hybridov a plug-in hybridov, ktoré využívajú popri spaľovacích motoroch aj elektrický pohon.
Mazda sa domnieva, že moderné spaľovacie motory sú lepším spôsobom znižovania emisií uhlíka ako elektromobily, pokiaľ sú poháňané elektrickou energiou vyrábanou v tepelných elektrárňach.
https://www.youtube.com/watch?v=N_No3KSaTrM
„Naše zdroje sú obmedzené, takže na rozdiel od väčších výrobcov automobilov nemáme toľko možností investovať prostriedky do výskumu a vývoja,“ povedal Mitsuo Hitomi, výkonný riaditeľ spoločnosti Mazda, ktorý šéfuje vývoju motorov. „Preto sme stavili na túto technológiu … Boli sme odhodlaní vyvinúť tento motor,“ povedal Hitomi v rozhovore pre agentúru Reuters.
Vývojári Mazdy začali na novom type motora pracovať v roku 2011, keď dokončili vývoj motora Skyactiv-G.
Beh cez prekážky
Bolo potrebné prekonať viacero prekážok spojených s dosiahnutím výkonnosti v súčinnosti s úspešným kompresným vznietením. Vývoj sa viackrát ocitol v slepej uličke. Inžinieri spoločností General Motors, Honda Motor a ďalších automobiliek si tiež kládli otázky, ako vyvinúť nákladovo efektívny spôsob riadenia procesu HCCI.
Ten vyžaduje na dosiahnutie účinného zapaľovania presné časovanie dejov vnútri komory motora.
Hitomi so svojím tímom prišiel s relatívne jednoduchým riešením. Aby sa uľahčilo beziskrové zapaľovanie, použil zapaľovaciu sviečku na zažatie vysokotlakovej „ohnivej gule“ vnútri komory, ktorej by stačila veľmi chudobná zmes paliva a vzduchu.
Mazda dosiahla rozhodujúci míľnik vo vývoji motora približne pred dvoma rokmi, kedy vývojový tím predstavil prototyp motora. Ten bol však príliš komplikovaný.
Vývojari potom vynaložili veľké úsilie na zjednodušenie motora pomocou zapaľovacej sviečky, aby sa dosiahlo rovnomerné zapaľovanie a odstránili zbytočné funkcie.
V porovnaní s motorom Skyactiv-G má teraz motor Skyactiv-X tri ďalšie kľúčové komponenty: snímače vo valci na monitorovanie spaľovacieho procesu, vysokotlakový palivový systém na vytvorenie optimálnej zmesi palív a kompresor. Náklady na nový motor sa majú pohybovať kdesi medzi benzínovým a dieselovým motorom.
Mazda predstaví technológiu Skyactiv-X tento týždeň na Tokijskom autosalóne. Do výroby by mal byť motor zavedený v roku 2019. Automobilka pritom prehlasuje, že prinesie až 30% úsporu paliva v porovnaní s motorom Skyactiv-G, ktorý je dnes jedným z najefektívnejších benzínových motorov na trhu.
Ako nová technológia pohonnej jednotky uspeje v súboji s elektromotormi, preverí až reálna prax. Jej nevýhodou však môže byť v porovnaní s elektromotormi zložitosť, ktorá je zároveň rizikom z hľadiska spoľahlivosti.