Elektrické vozidlá sú istou budúcnosťou automobilového priemyslu. Na elektromobily postupne prechádzajú všetky automobilky. Značka Mazda dokonca pracuje na vlastných lítiovo-iónových batériách.
Spoločnosť Mazda oznámila, že sa spojila s dvomi firmami – ELIIY Power a Ube Industries, aby pracovali na vývoji lítiovo-iónových batériách, ktoré by mali byť súčasťou všetkých konvenčných modelov Mazdy a mali by tak nahradiť bežné kyselinové batérie, ktoré tvoria zbytočný odpad, ktorý škodí životnému prostrediu.
Plán automobilky Mazda je implementácia týchto batérií do svojich modelov do roku 2021. Výhodou má byť veľkosť. 12-voltová lítiovo-iónová batéria bude oveľa menšia a ľahšia než batéria s kyselinou sírovou.
Nižšia hmotnosť bude mať vplyv aj na spotrebu, keďže čím ľahšie auto, tým menej paliva, v tomto prípade elektrickej energie bude potrebné. Netreba zabúdať, že ľahšia hmotnosť vozidla bude znamenať aj vyššiu rýchlosť.
Medzi výhody patrí aj rýchlejšia výroba týchto batérií, keďže sa nepracuje s kyselinou a netreba využívať sušenie kvapalných rozpúšťadiel.
Na druhej strane treba spomenúť aj nevýhody, medzi ktoré určite patrí vyššia cena za takéto batérie. Cena kyselinovej batérie je približne 100 až 150 eur.
Cena lítiovo-iónových batérií sa napríklad pri značke Lotus Evora 400 pohybuje okolo 1 400 eur. K tejto nie zrovna nízkej cene sa môžu prirátať náklady za samotnú transformáciu áut z kyselinových batérií na lítiovo-iónové.
Uvidíme, ako to bude s Mazdou a jej ambicióznymi plánmi vyzerať. Netreba zabúdať na silnú konkurenciu v podobe ostatných elektromobilov, ktoré disponujú takouto batériou už roky. Spomenieme toľkokrát omieľanú Teslu či automobilku Daimler, ktorá implementovala takéto batérie do niektorých modelov Mercedes-Benz.