Nové počítače od Apple už poháňajú jeho vlastné procesory Apple Silicon, ktoré vystriedali predchádzajúce všeobecne dostupné procesory od spoločnosti Intel. Súčasné verzie operačného systému macOS, ako aj vývojári aplikácií, tak v súčasnosti musia podporovať oba typy procesorov.
Toto prechodné obdobie duálnej podpory sa ale blíži ku koncu. Naznačuje to aj príchod najnovšej aktualizácie macOS Sequoia.
S prechodom na vlastné procesory začal Apple v roku 2020, kedy vydal prvý model svojho počítača poháňaný procesorom Apple M1. Postupná aktualizácia jeho produktového portfólia bola definitívne zakončená v júni 2023, po ktorom sa v ponuke aktuálnych modelov nenachádzal ani jeden Mac poháňaný procesormi od Intelu.
Apple ale ani v rámci tohto technicky náročného prechodu nezahodil svoju štandardnú, približne 5-ročnú softvérovú podporu a tak sa aktualizácii na najnovší macOS Sequoia môžu tešiť aj majitelia starších Intel modelov. Týka sa to najmä modelov vydaných tesne pred prechodom, modelov s podobnou architektúrou a modelov, pri ktorých si Apple potrebuje ochrániť svoj imidž, konkrétne:
- 2020 MacBook Air
- 2019-2020 iMac
- 2019 Mac Pro
- 2018-2020 MacBook Pro
- 2018 Mac mini
- 2017 iMac Pro
Podpora modelu MacBook Air z roku 2020, teda roku zahájenia prechodu na procesory Apple Silicon, je logická, podobne ako modelov iMac a Mac Pro vydaných o rok skôr. Kde ale Apple svoju štandardnú podporu nadštandardne predlžuje, je model MacBook Pro a Mac mini, kde do zoznamu zariadení s možnosťou aktualizácie na najnovší macOS zahrnul aj ročník 2018. Dôvodom toho bude zrejme využívanie rovnakých, alebo veľmi podobných procesorov Intel Core.
Najdlhšie prežívajúcim modelom je napokon iMac Pro cielený na profesionálnych používateľov. Pri tejto cieľovej skupine je Apple s ukončením podpory mimoriadne opatrný, nakoľko si profesionálny segment nechce zanedbávaním starostlivosti (opäť) pohnevať. Napokon, v čase jeho vydania sa jednalo o model s počiatočnou cenou 4 999 dolárov. Tak prémiový produkt si teda predĺženú podporu určite zaslúži.
Priemerná 5-ročná softvérová podpora počítačov Mac bude pre niektoré modely platiť ešte aj v roku 2025. Môžeme teda očakávať, že budúročná aktualizácia macOS 16 bude poslednou verziou s duálnou podporou. Ak ale máte model z rokov 2017 až 2019, možno už stojí za to začať premýšľať nad výmenou. Rok 2026 by napokon mohol byť rokom, kedy bude macOS 17 už exkluzívne dostupný iba na procesoroch Apple Silicon.
Ukončením softvérovej podpory prichádzajú počítače Mac o možnosť aktualizácie na najnovší operačný systém macOS, ktorého súčasťou sú nielen opravy chýb, ale aj nové funkcie. Po skončení tejto formy podpory, poskytuje Apple takýmto modelom ešte ďalšie dva roky, počas ktorých na nepodporovaných modeloch zapláta bezpečnostné zraniteľnosti. Ak vám teda váš starý Mac funguje dobre a nechýbajú vám v ňom nové vychytávky, ešte nejakú dobu to s ním môžete potiahnuť bez starostí.