Výdrž batérie je pri smartfónoch rovnako častou témou rozhovorov, ako pri autách spotreba, resp. dojazd. Nečudo, ide o jednu z najdôležitejších vlastností daného produktu.
Apple iPhone 15 sa predáva od konca septembra, už od uvedenia na trh sa používatelia sťažovali na kratšiu výdrž batérie, ako bola uvádzaná. Patríte medzi nich aj vy? Pozrite si niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť.
Always-On displej
Vždy zasvietený displej je užitočná, no najmä pekná funkcia. Jej negatívom je okrem vypaľovania displeja zvýšená spotreba batérie. Pokojne to môže byť 5 až 10 %, ktoré si táto funkcia vezme z batérie. Zamyslite sa, či ju naozaj potrebujete a hlavne, či je trvalo zasvietený displej dôležitejší, ako dlhšia výdrž na jedno nabitie.
Náš tip: Rozumným kompromisom medzi výdržou a Always-On displejom je zapnutie režimu nízkej spotreby. Vtedy si nielenže rýchlo vypnete Always-On displej, ale celkovo sa zníži spotreba iPhonu. Treba však rátať s tým, že niektoré aktualizácie budú pozastavené, napríklad synchronizácia fotografií.
Ako často využívate ProMotion?
Keďže každý z nás má na svoj mobil iné požiadavky s odlišnými nastaveniami, rôznymi aplikáciami a iným spôsobom používania. Niekomu vyhovuje jas na 100 %, iný chce 3-minútovú dobu zapnutého displeja. S tým neurobíme nič. S niečim však áno, napríklad ProMotion. Ako často ho využívate?
Pro modely od série iPhone 12 umožňujú obnovovaciu frekvenciu od 1 do 120 Hz, v závislosti od aplikácií, ktoré sa používajú. Ak sa rozhodnete obmedziť snímkovú frekvenciu, bude naďalej kolísať, ale iba v rozsahu od 1 do 60 Hz.
Nastavenie je jednoduché. Otvorte si Nastavenia > Prístupnosť > Pohyb > Limitovať frekvenciu snímok. Vyskúšajte, rozdiel rozdiel ani nezbadáte. Ak vám to bude prekážať, jednoducho sa vrátite na pôvodné nastavenie a limit frekvencie zrušíte.
Aplikácie so zvýšenou spotrebou
Ak sa vám však stále zdá, že máte zvýšenú spotrebu iPohne, je dobré zistiť, ktoré aplikácie to spôsobujú. Informáciu nájdete v Nastavenia > Batéria a tam si pozrite prehľad za posledných 24 hodín, resp. 10 dní.
Používajte lokalizačné služby len pri používaní aplikácie
Z ďalších tipov môžeme spomenúť zapnuté GPS. To, ako je známe, má aj v moderných systémoch značný podiel na spotrebe. Je na vás, či si túto funkciu vypnete úplne, alebo sa pohráte s nastaveniami aplikácii a určíte, kedy môžu pristupovať k lokalizačným službám.