Vraj len 3 sekundy rozhodnú o tom, či zaujmeš životopisom. Ako ich využiť na maximum?
Predstav si, že si v obchode vyberáš z piatich druhov čokolád. Ktorú si vyberieš? Ak nepoznáš ich chuť, pravdepodobne si vyberieš podľa obalu.
Na trhu práce to funguje podobne. Si čokoláda, ktorej chuť personalistovi zatiaľ nie je známa. Rozhodne sa podľa obalu, ktorým je tvoj životopis.
Na to, aby si ním zaujal, máš vraj 3 sekundy. Daj si preto záležať na kvalitnom vizuále svojho životopisu. Využi svoje 3 sekundy na maximum.
AKO VIZUÁLNE ZATRAKTÍVNIŤ ŽIVOTOPIS
Nahraď texty ikonami. Zobraz nimi napríklad technológie alebo nástroje, ktoré ovládaš.
Využi silu farieb. Vyber si 2 alebo 3 farby, ktoré odzrkadľujú charakter pozície (napr. modrá farba zdôrazní profesionalitu, žltá kreativitu, zelená vyrovnanosť a stabilitu).
Daj si záležať na fotke. Dokáže urobiť aj pokaziť dojem.
Vyskúšaj šablónu v CV builderi (napr. Canva, Kickresume). Nevyberaj si hneď z prvých šablón, na ktoré natrafíš. Môžu byť otrepané, keďže si ich pravdepodobne stiahlo už pár ľudí pred tebou.
Vsaď na minimalizmus. Tvoj životopis musí ostať čitateľný a prehľadný. Ak z neho spravíš grafické peklo, dosiahneš presne opačný efekt.
NA ČO SA ZAMERAŤ PRI PÍSANÍ ŽIVOTOPISU
Ak sa ti 3 sekundy na zaujatie vizuálom zdajú málo, vedz, že svoj doterajší pracovný život musíš zhrnúť do jednej minúty. Presne toľko času venuje personalista obsahu životopisu. Spĺňaš všetky požiadavky na danú pozíciu? Ešte zďaleka nemáš vyhraté. Opäť si sa dostal do skupiny ľudí, ktorí ich spĺňajú tiež.
V rubrike vzdelávanie uveď iba najvyššie ukončené vzdelanie. Spomeň úspechy, ktoré si v rámci štúdia dosiahol. Ak školská záverečná práca nejakým spôsobom súvisí s povolaním, o ktoré sa uchádzaš, spomeň ju.
Pracovné skúsenosti zoraď chronologicky. Začni poslednou pracovnou skúsenosťou. V akom období si v danej spoločnosti pracoval? Akú pozíciu si zastával? S akými technológiami alebo nástrojmi si pracoval? Bol si súčasťou väčšieho tímu? Aká bola tvoja vlastná zodpovednosť?
Aby si ostal zapamätateľný, skús sa zviditeľniť v časti záľuby, hobby, či zručnosti. Tu sa nachádza priestor na budovanie sympatií. Čím konktrétnejší budeš, tým vierohodnejšie to bude znieť. Ak rád čítaš, uveď, čo. Rád sleduješ filmy? Podeľ sa o aký žáner sa zaujímaš. Sci-fi filmy môžu o tebe povedať, že si človek s veľkou dávkou fantázie, detektívky zasa, že kladieš dôraz na detail. S personalistom nadviažeš bližší kontakt a ľahšie sa vám počas pohovoru budú hľadať spoločné témy.
To, že si cieľavedomý, zodpovedný a flexibilný radšej vynechaj. Nech to o tebe povedia skúsenosti, ktoré uvádzaš v samotnom životopise. Ak si myslíš, že si skvelý tímový hráč, nájdi vo svojom živote aktivitu, ktorá to dokáže. Napríklad, že od 15-tich rokov hrávaš futbal.
Spomenúť môžeš aj svoje mimopracovné aktivity, dobrovoľníctvo a všetko, v čom si myslíš, že si výnimočný. Zabudni na klišé výrazy. Snaž sa byť originálny.
Je potrebné zaujať aj v IT svete?
V súčasnosti je dopyt po IT špecialistoch obrovský a na jedného špecialistu pripadá hneď niekoľko projektov. Niekto by si povedal, že ak si v skupine, po ktorej je veľký dopyt a konkurencia je malá, nie je potrebné venovať príprave CV veľa času. Opak je však pravdou. Aj keď IT špecialisti nemajú núdzu o projekty, dobre sformulovaný životopis ich môže dostať na lepšie miesta. Viac ponúk, z ktorých si môžu vyberať, lepší plat, či vyššia pozícia. Toto všetko môžu dosiahnuť aj vďaka originálnemu životopisu. Spraviť dobrý prvý dojem nikdy nie je na škodu.
5 TIPOV NA ZÁVER
- Daj si pozor na gramatiku – chyby v životopise kazia dojem a zhoršia tvoje šance získať pracovné miesto. Kto by chcel spolupracovať s človekom, ktorý si nedá záležať na svojej vlastnej prezentácii?
- Vyžiadaj si druhý názor – spätná väzba od druhých ti pomôže zistiť, čo do životopisu doplniť, čo v ňom upraviť a čo vynechať.
- Chráň si svoje osobné údaje – v životopise nemusíš uvádzať celý dátum narodenia ani adresu. Nikto ti nebude posielať poštou odpoveď, ani darček k narodeninám.
- Uvádzaj pravdivé informácie – všetko, čo si v životopise uviedol, budeš musieť obhájiť na pohovore. Väčšina personalistov má skúsenosti zo psychológie a pomerne rýchlo odhalia, že si klamal alebo zveličoval.
- Po odoslaní CV skontroluj svoje sociálne siete – ak personalistu zaujmeš životopisom, s 99%-nou pravdepodobnosťou si ťa preklepne aj na Facebook-u, Instagram-e či Linkedin-e. Nikdy neuškodí pretriediť si fotky alebo zmeniť nastavenia profilu na súkromné. Najmä, ak sa uchádzaš o pozíciu, ktorá vyžaduje profesionalitu a tvoj profil je samá párty. Svoju spoločenskú dušu môžeš kolegom predviesť, keď budeš prijatý. 🙂
Článok pre Vás pripravili Majdžis, Diana a Sylvia a zo spoločnosti TITANS freelancers.
Sylvia pôsobí v TITANS ako Sr. Recruitment Consultant a zároveň vedie workshop pre študentov stredných škôl s názvom Zabodujem svojím CV. Majdžis a Diana sú marketingové špecialistky a majú na starosti firemnú kreatívu.