Reklama

Mark Zuckerberg údajne lobuje za zákaz TikToku, presviedčať mal aj Trumpa

Zdroj | Anthony Quintano
Stanislav Vinc
Zdroj | Anthony Quintano
Zdroj | Anthony Quintano

Čínskej sociálnej sieti TikTok hrozí plošný zákaz na území Spojených štátov. Túto lavínu mal pritom spustiť Mark Zuckerberg, zakladateľ konkurenčnej sociálnej siete Facebook. Na súkromnej večeri v Bielom dome mal o TikToku hovoriť aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Sociálna sieť TikTok sa po pomalšom rozbehu na domácom čínskom trhu po roku 2016 a po následnom spojení so sociálnou sieťou Musical.ly v roku 2018 v priebehu niekoľkých mesiacov vyšvihla medzi najpoužívanejšie sociálne siete na svete. V nedávnej dobe začala získavať na popularite aj na Slovensku, práve v čase, kedy už začali v Spojených štátoch uvažovať o jej plošnom zákaze.

TikTok sa v amerických médiách začal intenzívnejšie objavovať vďaka sérii viacerých opatrení, v rámci ktorých bolo používanie sociálnej siete zakázané zamestnancom vybraných vládnych agentúr v USA. Dôvodom boli údajné obavy o ochranu súkromia a teda aj bezpečnosti štátov. Aplikácia mala byť podľa verejne nepodložených tvrdení používaná na špionáž čínskou vládou.

Zdroj | Kon Karampelas

Proti sociálnej sieti sa napokon nedávno postavil aj americký prezident Donald Trump, ktorý požaduje, aby jej prevádzku na území Spojených štátov od čínskej spoločnosti ByteDance prebrala americká spoločnosť. Do rokovaní o tejto deinvestícii už vstúpil Microsoft aj americká spoločnosť Oracle.

Diskusiu o bezpečnosti sociálnej siete TikTok mal pritom v okruhoch vlády rozprúdiť zakladateľ konkurenčnej sociálnej siete – Facebook. Počas verejnej prednášky upozorňoval Mark Zuckerberg študentov univerzity Georgetown na to, že TikTok „nezdieľa záväzok Facebooku k slobode prejavu“ a údajne predstavuje riziko pre americké hodnoty a technologickú nadradenosť štátov.

Pozrite si

Facebook prepája Messenger a Instagram čety, dostávajú nové funkcie a vzhľad

S rovnakou agendou mal Zuckerberg mieriť o pár týždňov skôr aj do Washingtonu, kde sa na túto tému rozprával s prezidentom Trumpom počas ich súkromnej večere v Bielom dome a s niekoľkými senátormi Spojených štátov.

Podľa Kelli Ford, hovorkyne senátora Hawleyho, predchádzali obavám zo sociálnej siete TikTok práve rozhovory Zuckerberga so štátnymi zástupcami. „Bitie na poplach spoločnosti Facebook ohľadom čínskej technologickej spoločnosti je len PR taktika pre posilnenie vlastnej reputácie“, spomína Ford.

Pozrite si

Chcete si prečistiť staré príspevky na Facebooku? Appka Jumbo to spraví za vás

Wall Street Journal dodáva, že Facebook vynakladá v tomto období rekordné čiastky na lobing a dokonca založil aj skupinu advokátov, American Edge, ktorá má podporiť americké technologické spoločnosti v lobingu s federálnou vládou.

Tím ľudí Zuckerberga mali údajne viesť diskusie s členmi amerického kongresu o tom, prečo by malo byť pôsobenie čínskej sociálnej siete TikTok na území Spojených štátov povolené, keď viaceré spoločnosti vrátane ich vlastnej pôsobiť na území Číny nemôžu. Facebook odmietol tieto tvrdenia komentovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.