Reklama

Mankeel Pioneer posúva hranice e-kolobežiek. Ako obstál s konkurenčným Xiaomi?

Zdroj | Mankeel.com
PR článok
Zdroj | Mankeel.com
Zdroj | Mankeel.com

Ak spomenieme elektrické kolobežky, asi nikomu nebude treba predstaviť Xiaomi, jednu z popredných značiek. Popularite sa tešia najmä jej modely Pro či novšie 1S alebo Pro2. Sú to e-kolobežky, ktoré nastavili určitý štandard, s ktorým sú kolobežky ostatných výrobcov porovnávané. My sme si však teraz mohli vyskúšať zariadenie, ktoré na to ide trochu z opačného konca, než spomínané modely od Xiaomi.

Mankeel sa so svojím modelom Pioneer zameriava na ľudí, ktorí od kolobežky vyžadujú naozaj dlhý dojazd, vysokú maximálnu rýchlosť či celkovo lepší komfort, než jednoduché prenášanie či najnižšiu možnú cenu. Dokáže však papierové tvrdenia potvrdiť aj v praxi? A čo v konečnom dôsledku potrebuje priemerný užívateľ viac – dojazd, alebo prenosnosť?

Spracovanie celej kolobežky nás zaujalo hneď po vybalení z krabice. Zatiaľ čo na dizajn sme si mohli urobiť názor už z obrázkov, celkový dojem nám dotvoril až osobný kontakt s kolobežkou. Môžeme povedať, že to bol presvedčivý dojem.

Existuje hneď niekoľko faktorov, v ktorých sa Mankeel Pioneer zásadne odlišuje od modelov Xiaomi a podobných kolobežiek. Za zmienku určite stojí integrácia tlmičov do prednej vidlice. Na rozdiel od modelov Xiaomi tak Mankeel Pioneer disponuje hydraulickým odpružením. To by malo, najmä pri kvalite našich chodníkov a ciest, urobiť naozaj veľký rozdiel v komforte a plynulosti jazdy. O tom však ešte neskôr.

Zdroj | Mankeel.com

Druhou vlastnosťou, ktorou sa Mankeel výrazne odkláňa od konkurencie, je vymeniteľný akumulátor. Ten má kapacitu 10 Ah a k jeho parametrom sa taktiež ešte dostaneme. Čo je však rovnako podstatné, je skutočnosť, že v prípade potreby je možné tento zdroj energie jednoducho a rýchlo vymeniť za nový, nabitý kus. Okamžitý dojazd celej kolobežky sa tak v momente zdvojnásobí, čo je vzhľadom na dlhé nabíjanie väčšiny elektrokolobežiek obrovské plus.

Dojazd, výkon, rýchlosť – teoreticky

Výkon elektrickej kolobežky Mankeel sa pohybuje medzi 500-800 W. To samozrejme dokáže ovplyvniť zvolený jazdný mód a množstvo ďalších faktorov. Maximálna rýchlosť tohto modelu by mala byť 25 km/hod a dojazd 45 km. Dobu nabíjania 10 Ah akumulátora výrobca uvádza 4-6 hodín.

Aby sme získali lepší prehľad o “kvalite” týchto údajov, zobrali sme si na porovnanie vrcholný model od Xiaomi, Mi Scooter Pro 2. Ten má pre porovnanie takéto papierové parametre: výkon 300 W, maximálna rýchlosť 25 km/hod a dojazd 45 km. Dobitie akumulátora na 100% trvá podľa výrobcu približne 9 hodín.

Dojazd, výkon, rýchlosť – prakticky

To boli parametre na papieri. Čo však povedala prax? Aj tu sme sa, pre čo najlepšie zhodnotenie, rozhodli porovnať Mankeel so spomínaným Xiaomi Pro 2. K testovaniu sa odhodlal kolega, aktívny užívateľ elektrických kolobežiek, ktorý váži 90 kg. Obe kolobežky tak jazdili pod rovnakou záťažou a samozrejme aj po rovnakých trasách. Tu je všetko, čo sme zistili.

Zdroj | Mankeel.com

Reálny dojazd

Jednou z výhod modelu Pioneer je reálny dojazd. Na ECO režime sme boli schopní prejsť až 42 km. To je naozaj blízko k spotrebe, ktorú udáva výrobca. Naproti tomu Xiaomi prešlo (tiež v ECO režime) len 30 km. Rozdiel v skutočnom dojazde sa teda vyšplhal na 12 km, čo je pri dochádzaní v meste celkom slušná vzdialenosť. Pokiaľ ide o stúpanie do kopca, obidvaja výrobcovia uvádzajú maximálny uhol 20°. V praxi je tento parameter u oboch kolobežiek v podstate rovnaký a môžeme zhodnotiť, že výrobcovia v tomto prípade poskytli presné údaje.

Reálna maximálna rýchlosť

Maximálna rýchlosť je ďalším nesmierne dôležitým faktorom. Rýchlou kolobežkou dokážete skrátiť čas potrebný na dochádzanie aj o niekoľko minút, a to už pri vzdialenosti 5-10 km. Mankeel má dostupné 3 úrovne rýchlosti, 15, 20 a 25 km/h. Maximálku sme si overili v skutočnosti a je pravdivá. U Xiaomi je maximálna rýchlosť daná výrobcom a udávaných 25 km/hod. je tiež reálne dosiahnuteľných.

V našej tabuľke uvidíš prehľadné porovnanie týchto parametrov:

Batéria

Spomenuli sme už, že akumulátor u modelu Mankeel Pioneer má kapacitu 10 Ah. Ako bonus je potom určite možnosť rýchleho vymenenia celého akumulátoru. Doba nabíjania 4-6 hodín je naozaj reálna, záleží samozrejme od toho, či nabíjate z úplného vybitia. Xiaomi Pro 2 má akumulátor s kapacitou 12,8 Ah, pričom nabíjanie trvá 9 hodín. Ako je teda vidieť, Mankeel dokáže z akumulátoru s menšou kapacitou vyťažiť oveľa viac a zároveň sa nabiť výrazne rýchlejšie, takže v tomto ohľade u nás vyhral na plnej čiare.

Jazda

Zdroj | Mankeel.com

Na celkový dojem z jazdy vplýva niekoľko faktorov. Jedným z nich, v ktorom by sme uprednostnili skôr model od Xiaomi, je brzdenie. To je celkovo lepšie zvládnuté práve u modelu Pro 2, výrazný rozdiel to však nie je. Kde už je naopak rozdiel citeľný a hovorí v prospech Mankeelu, je komfort jazdy.

Zdroj | Mankeel.com

Ten je vďaka aktívnemu odpruženiu na úplne inej úrovni ako v prípade Xiaomi. Oceníš ho najmä na slovenských chodníkoch, cyklistických cestičkách, ale aj klasických cestách. Na komforte pridáva aj ďalšia vlastnosť Pioneeru, a tou je trochu nečakane, jeho hmotnosť. Vďaka nej je Mankeel na ceste stabilnejší a pocit bezpečia (a teda aj komfortu) sme tak mali výrazne lepší.

A čo nevýhody?

Doteraz sme Mankeel v podstate vychvaľovali. Aj on však má svoje nedostatky. Tým najvýraznejším (hoci niekedy je to naopak výhoda) je jeho hmotnosť. Tá je oproti modelu od Xiaomi približne 1,5-násobná (±23 kg oproti 14,2 kg). To sa na prvý pohľad môže zdať naozaj veľa, na druhej strane, ako sme zistili vďaka dlhodobému používaniu elektrických kolobežiek už dávnejšie, nosenie kolobežky v ruke je len zriedkavý jav. Navyše, vďaka dlhému dojazdu je možné Mankeel používať naozaj celý deň, bez nutnosti využiť MHD či iné dopravné prostriedky.

Zdroj | Mankeel.com

Cena a záverečné hodnotenie

Celkové dojmy z Mankeelu sme mali… prekvapivo skvelé! Počiatočná nedôvera voči menej známemu výrobcovi sa po chvíli ukázala byť neopodstatnená. Ako jazdné vlastnosti, tak i celkové spracovanie a používanie tejto elektrickej kolobežky v nás zanechali takmer výhradne pozitívne dojmy.

Zatiaľ sme však nespomenuli jeden dôležitý faktor. Tým je cena. Mala by sa pohybovať okolo 800 eur, čo je o čosi viac ako je napríklad cena Xiaomi Mi Scooter Pro 2. Stojí však lepší dojazd, vyššia rýchlosť a významne vyšší komfort jazdy za drobný príplatok?

Za nás určite áno. Nakoľko komfort jazdy posúva Mankeel na vyššiu úroveň, robí tak z neho oveľa komplexnejší stroj.

Mankeel Pioneer nájdeš na e-shope a v predajniach NAY Elektrodom.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.