- #Ekológia
- 4 min.
- 30.9.2021
Mamutí projekt PowerLink desaťnásobne prekoná najväčšiu solárnu elektráreň
Singapur, ostrovný mestský štát s počtom obyvateľov asi ako Slovensko, získa z infraštruktúrneho projektu PowerLink v hodnote 22 miliárd dolárov elektrinu, ktorá pokryje šestinu jeho spotreby. Na tom by nebolo nič prekvapujúce, keby sme nedodali, že elektrina poputuje vysokonapäťovými káblami po trase dlhej 5 000 km zo solárnej megafarmy v severnej Austrálii.
Severné územie Austrálie leží blízko rovníka a má veľa priestoru a slnečného žiarenia. Aby ste získali predstavu o rozsahu projektu, plánovaná elektráreň dosiahne 10-násobok veľkosti solárneho parku Bhadia v Indii, ktorý je v súčasnosti s výkonom 2,245 GW najväčšou fotovoltaickou inštaláciou na svete.
https://www.youtube.com/watch?v=vnhnYJ-Wav4&t=1s
Výroba elektriny bude navyše zastabilizovaná batériovým úložiskom s viac ako 30-krát väčšou kapacitou, než má najväčšia záložná batéria v súčasnosti.
Austrálsko-ázijský projekt PowerLink, vedený austrálskou spoločnosťou Sun Cable, plánuje vytvoriť mamutiu solárnu farmu s batériovým úložskom „Powell Creek Solar Precinct“ na 12 000 hektároch (120 km2) vysušenej krajiny, asi 800 km južne od Darwinu. Ide o jedno z miest na Zemi s najvyšším podielom slnečného svitu. Elektráreň bude disponovať ohromujúcim výkonom 17-20 gigawattov špičkovej výroby elektriny zo slnka. Pre ilustráciu, ide o 18x až 21x vyšší výkon ako je spoločný výkon 1. a 2. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
A aby toho nebolo málo (a dodávky fungovali aj v noci) systém bude stabilizovaný záložnými batériami s kapacitou približne 36-42 GWh.
To je takmer nepredstaviteľná kapacita v kontexte súčasných reálií. Pripomeňme si, že keď v roku 2017 postavila Tesla v Južnej Austrálii batériu s kapacitou 129 MWh a výkonom 100 MW, bol to menší šok. V novembri tohto roku by mala byť v austrálskom štáte Victoria spustená batéria s výkonom 300 MW a v Novom Južnom Walese sa chystá projekt 1,2 GW batérie v réžii spoločnosti CEP Energy, ktorý by mal fungovať od roku 2023. Projekt, ktorý chystá Sun Cable je teda s kapacitou batérií minimálne 30x vyššou úplne mimo zaužívaných predstáv.
Energia zo solárnej mega elektrárne potečie k severnému pobrežiu cez nadzemné vedenia a ďalej na severozápad do Singapuru poputuje na trase asi 4 200 km cez vysokonapäťové podmorské káble s jednosmerným prúdom cez Indonéziu do Singapuru. Bude tam dodávať až 3,2 GW čistej energie, čo podľa Sun Cable pokryje až 15 percent singapurskej elektrickej energie až pre tri milióny domácností. Uvádza to magazín New Atlas. ČI toľko domácností v Singapure vôbec existuje, nie je, vzhľadom na 5,5 miliónovú populáciu, vrátane viac než milióna cudzincov, jasné.
Projekt má zelenú od austrálskej vlády a spoločnosť dokončila podmorský prieskum na 750 km dlhej trase budúceho kábla v austrálskych vodách. Na ťahu je Indonézia, ktorá tiež odporučila káblovú trasu a schválila povolenie na prieskum.
Aktuálne prebiehajú environmentálne štúdie. Navyšovanie kapitálu sa skončí v roku 2023 a so stavbou sa má začať krátko potom. V austrálskom Darwine by sa mali dodávky elektriny spustiť v roku 2026 a v Singapure začiatkom roku 2027.
Významný prínos projektu PowerLink pre životné prostredie sa premietne do úspory asi 11,5 milióna ton emisií CO2. To je podľa spoločnosti Sun Cable ekvivalentom odstránenia 2,5 milióna automobilov so spaľovacím pohonom z ciest.