Slnečné svetlo dopadajúce na obdĺžnikový plátok vo vode vyvolalo tvorbu chemických zlúčenín, ktoré zničili väčšinu baktérií vo vodnom prostredí.
V mnohých častiach sveta doposiaľ nie je prístup k pitnej vode bez znečistenia. Ľudia z týchto oblastí sú odkázaní na preváranie vody alebo zohrievanie pomocou slnečného svetla s podielom UV žiarenia.
Ničenie baktérií prostredníctvom klasickej UV metódy môže trvať aj 48 hodín, v závislosti od množstva vody.
Vedci zo SLAC National Accelerator Laboratory v spolupráci so Standford University vytvorili zariadenie s použitím nanoštruktúr vo veľkosti polovice poštovej známky.
Zariadenie by malo vodu dezinfikovať oveľa rýchlejšie ako klasická UV metóda. Na dezinfekciu vody využíva časť svetelného spektra, v ktorej sa nachádza vraj až 50% slnečnej energie.
Vo vedeckom časopise Nature Nanotechnology bol uverejnený výsledok pokusu – slnečné svetlo dopadajúce na zariadenie podobné kúsku čierneho skla vyvolalo tvorbu peroxidu vodíka a iných dezinfekčných látok, ktoré zneškodnili vraj až 99,99% baktérií len za 20 minút.
Ako je to možné? V malom obdĺžniku sa nachádzajú plátky disulfidu molybdénu s povrchovou vrstvou medi. Svetlo dopadajúce na steny plátkov spúšťa tvorbu peroxidu vodíka H2O2 a iných „reaktívnych foriem kyslíka“, ktoré zabíjajú baktérie.
Disulfid molybdénu je lacný materiál s jednoduchým procesom výroby, ktorý môže byť využiteľný pri riešení rôznorodých problémov v rozvojových krajinách. Dokáže taktiež absorbovať aj širšie spektrum slnečných vlnových dĺžok ako iné materiály.
V tomto prípade však nie je filter schopný odstrániť znečisťujúce látky z vody. Doposiaľ bol taktiež testovaný len v reakcii s tromi druhmi baktérií.
Neexistuje zatiaľ žiaden dôkaz, ktorý by nám umožnil tvrdiť, že prostriedok je schopný zničiť aj baktérie z iných kmeňov, alebo napr. rôzne druhy vírusov. Materiál bol taktiež testovaný len v sterilných laboratórnych podmienkach, nie v skutočnom, zložitom životnom prostredí okolitého sveta.