Štúdia spoločností Kaspersky Lab a B2B International ukázala, že viac ako dve pätiny používateľov internetu v Európe (41%) sa za posledný rok stretli so škodlivým softvérom, pričom vo väčšine prípadov (78%) to malo negatívny dopad na používateľov, ako aj ich zariadenia.
Malvér bol najčastejšou príčinou infikovania u používateľov počítačov s OS Windows, 83% z nich, čo neprekvapuje, vzhľadom na rozšírenosť tohto OS. Pri zariadeniach so systémom Android to bolo 13% používateľov a s Mac OS X 6% používateľov.
10 znakov, ako rozpoznať napadnutie malvérom:
1. Nečakané zlyhania aplikácií a operačného systému
2. Spomalenie výkonu počítača a operačného systému
3. Vysoká aktivita pevného disku
4. Okná so zvláštnymi upozorneniami najmä pri štarte
5. Nezvyčajné hlášky systému
6. Chýbajúce alebo nefunkčné programy
7. Zvýšená aktivita na sieti aj pri nečinnosti
8. Chyby emailového klienta a rozposielanie spamových emailov
9. IP adresa na blackliste internetových služieb, či zablokovanie u internetového providera
10. Znefunkčnená ochrana počítača
Za zmienku stoja aj nasledujúce čísla. 10% používateľov totiž uviedlo, že ich zariadenie bolo infikované malvérom potom, čo navštívili podozrivú webovú stránku a 5% používateľov v prípade pripojenia cudzieho USB kľúča. Pritom takmer traja z desiatich používateľov (28%) v dôsledku malvérového útoku zaznamenali finančné straty, či už v podobe „výkupného“, opravy zariadenia, alebo obnovy dát. Po zohľadnení všetkých finančných strát tak malvérový útok vyšiel používateľa priemerne na 125 €. To už nie je málo.
Na ochranu svojich zariadení pred vírusmi, alebo iným škodlivým softvérom preto používajte spoľahlivý antivírusový program. Z dielne Kaspersky to môžu byť riešenia Kaspersky Internet Security – multi-device 2016 alebo Kaspersky Total Security – multi-device, ktoré chránia zariadenia s operačnými systémami Windows, OS X a Android. Keďže opakovanie je matkou múdrosti, i my pripomíname, že účinnejšia a lacnejšia je prevencia, než následná liečba. 🙂