Výhody
- kvalitný zvuk
- výrazné basy
- výdrž batérie
- dizajn a pohodlné nosenie
Nevýhody
- občas menej zreteľné výšky
- nepodporujú Multipoint
V časopise TECHBOX 6/2017 sme vám ponúkli stručný používateľský pohľad na top model medzi štupľovými slúchadlami výrobcu LZR 948 BT. Nášmu redakčnému záujmu však neunikli ani väčšie mostové slúchadlá, model Magnat LZR 568 BT.
Ten svojou cenovou hladinou i dizajnovým vyhotovením patrí k strednému prúdu slúchadiel tohto výrobcu a má osloviť širšiu audiofilskú verejnosť. Mňa osobne tieto slúchadlá zaujali ešte pred vybalením. Obrázky, naznačujúce elegantnú vycibrenosť, nesklamali.
Slúchadlá sú vyrobené s nemeckou precíznosťou a pod ich návrh sa podpísalo nemecké dizajnové štúdio dwx thiele – Helmut Thiele, ktorého rukopis nájdeme nie len na iných produktoch tohto výrobcu, ale aj u renomovanejších audio značiek, ako napríklad Marantz, Denon či Kanton.
Hlavná časť náušníkov slúchadiel LZR 568 BT je plastová. Tá v sebe skrýva kovové uchytenie, umožňujúce posun a teda aj výškové nastavenie každého z náušníkov. Kĺbové uchytenie s hlavovým mostom zase dáva možnosť sklopenia náušníkov dovnútra smerom k mostu, vďaka čomu sa slúchadlá ľahšie skladujú a prenášajú.
Navyše je v balení aj praktické cestovné vrecúško, do ktorého slúchadlá schováte, aby sa vám pri cestovaní nepoškodili.
Hlavový most má pružnú kovovú konštrukciu, takže pri nasadzovaní slúchadiel na hlavu sa nemusíte báť o ich labilnosť. Most je obalený mäkkým polstrovaním, schovaným v jemnej čiernej koži s veľmi efektným a elegantným modrým prešívaním.
V tomto odtieni je na slúchadlách viacero prvkov. Nápisy Magnat aj LZR, kábliky medzi náušníkmi a mostom, kryt Micro USB konektora, ale aj audio kábel s 3,5 mm koncovkami má látkový povrch v modrej farbe.
Podobne, ako hlavový most, aj náušníky majú polstrovanie z pamäťovej peny obšitej mäkkou kožou. Vďaka tomu, ako aj tvarovaniu a rozmerom náušníkov, je nosenie týchto slúchadiel, s hmotnosťou na hranici 160 g, pohodlné. Dokázal som ich pri aktívnom používaní mať na hlave niekoľko hodín denne.
Náušníky v sebe skrývajú meniče veľkosti 40 mm, vyrobené laserovou technológiou s optimalizáciou Klippel. Ich frekvenčný rozsah je 16 Hz – 23 kHz a impedancia 32 Ω. Zvukovým prejavom slúchadiel Magnat LZR 568 BT som bol veľmi príjemne prekvapený.
Mohutné basové tóny sa prejavovali aj bez toho, aby som hlasitosť musel tlačiť k maximu. Popri nich sa však rovnomerne prejavoval celý frekvenčný rozsah. Len občas som pri niektorých skladbách s vysokými tónmi sláčikových nástrojov mal pocit, že výšky mohli byť o niečo výraznejšie.
Avšak napriek cene slúchadlá Magnat LZR 568 BT zanechali vo mne veľmi dobrý hudobný zážitok.
Tieto slúchadlá majú možnosť dvoch spôsobov prepojenia so zdrojom zvuku. Na klasické spojenie pomocou audio jacku slúži spomenutý takmer 130 cm kábel s 3,5 mm pozlátenými koncovkami. Tá, ktorá sa zasúva do mobilu či MP3 prehrávača má pravouhlý tvar F.
Asi 10 cm od rovnej koncovky, určenej na zasunutie do ľavého náušníka, je jednotlačidlový multifunkčný ovládač s mikrofónom. Týmto ovládačom spustíte alebo zapauzujete prehrávanú skladbu a taktiež prijmete a ukončíte hovor. Dvojitým, resp. trojitým stlačením ovládača sa posuniete o skladbu vpred, resp. naspäť.
Predpokladám, že tak, ako ja počas testovania, aj vy počas používania slúchadiel LZR 568 BT, budete väčšinou využívať ich bezdrôtovú funkčnosť. Tú im zabezpečuje Bluetooth 4.0 s profilmi stereofónneho prenosu zvuku i bezdrôtového telefonovania.
Škoda, že slúchadlá nepodporujú tzv. Multipoint, teda súčasné pripojenie dvoch zariadení.
Na ovládanie slúchadiel v tomto režime sú určené tri tlačidlá na ľavom náušníku, kde je umiestnený aj mikrofón a dióda na signalizáciu Bluetooth pripojenia a párovania slúchadiel.
Tlačidlami ovládate prehrávenie a posun skladieb. Podržaním stredného tlačidla na cca 3 s slúchadlá zapnete alebo vypnete. Pre spárovanie so zdrojom zvuku ho podržte na približne 6 sekúnd.
Ak by ste rýchlo potrebovali zavolať poslednému volanému kontaktu, stlačte ho dvakrát. Ušetrí vám to listovanie v kontaktoch alebo v zozname hovorov. Krajnými tlačidlami môžete tiež ovládať hlasitosť, stačí ich podržať aspoň na 2 sekundy.
Zabudovaná nabíjateľná batéria, ktorej kapacitu výrobca neprezradil, má vydržať 24 hodín nepretržitého prehrávania hudby. Toto síce neviem potvrdiť ani vyvrátiť, keďže sa mi nepodarilo vydržať so slúchadlami na ušiach taký dlhý čas. Veď nie len z počúvania hudby je človek živý. 🙂
No pri denno-dennom aktívnom používaní približne 5-6 hodín denne som slúchadlá nenabíjal skôr, ako po 3,5-4 dňoch. Navyše, ak sú slúchadlá s telefónom či iným zdrojom zvuku spojené káblom, je bezdrôtové pripojenie neaktívne, čím sa šetrí batéria. Alebo ak by sa vám počas prechádzky či cestovania vybila, ďalej môžete slúchadlá používať cez kábel.
Slúchadlá Magnat LZR 568 BT majú veľmi priaznivú cenu 89 €. Svojím vyhotovením, dizajnom, možnosťou pripojenia káblom i cez Bluetooth, pohodlným nosením a jednoduchým ovládaním, ale predovšetkým dlhou výdržou batérie a zvukovým prejavom túto cenu prekračujú. Pokiaľ teda nie ste audiofil z ríše high-end, nevynechajte ich pri zostavovaní adeptov na kúpu. Zaslúžia si vašu pozornosť.