Reklama

Má sa Apple čoho báť? Už aj AMD aj NVIDIA údajne chystajú ARM čipy

Zdroj | AMD
Stanislav Vinc
Zdroj | AMD
Zdroj | AMD

Spoločnosť Qualcomm napokon nebude jediná, ktorá sa postaví do priameho súboja s Apple v oblasti prenosných počítačov za stranu operačného systému Windows.

Podľa agentúry Reuters aktuálne vyvíjajú vlastné ARM čipy pre výrobcov PC aj spoločnosti AMD a NVIDIA, ktoré tak nechávajú Intel ako hlavného zástupcu x86 architektúry v náročnej pozícii.

V polovici októbra spoločnosť Qualcomm oznámila, že je konečne pripravená oficiálne predstaviť úplne novú generáciu vlastného čipu postaveného na architektúre ARM. Do priameho súboja proti ARM čipom od Apple sa stavia nielen metaforicky, ale aj priamo. Svoj vývoj totiž postavila na akvizícii spoločnosti Nuvia, ktorú založili odídenci z oddelenia vývoja čipov v Apple.

Obsah pokračuje pod reklamou

Konferencia Snapdragon Summit 2023, na ktorej má Qualcomm nový ARM čip oficiálne predstaviť, sa začína už dnes. Napokon sa však zdá, že v tomto súboji s Apple nebude jediná. Podľa agentúry Reuters ARM čipy pripravujú aj spoločnosti AMD a NVIDIA. Na trh by ich mali priniesť už v roku 2025.

Pozrite si

Čo už len môže byť drahé na USB-C kábli? Neuveríte čo všetko tam je!

Záujem konkurovať Apple aj v tejto sfére je logický. Nové prenosné počítače Mac postavené na ARM čipoch ponúkajú výborný pomer medzi výkonom a výdržou batérie, ktorý sa Apple s predtým využívanými procesormi Intel nedarilo dosiahnuť. Doposiaľ vydarená séria čipov M sa len v posledných troch rokoch postarala o zdvojnásobenie trhového podielu spoločnosti Apple v predajoch počítačov.

Podobne ako Qualcomm, ani NVIDIA nie je vo sfére ARM úplným nováčikom. Už v roku 2008 predstavila prvú generáciu čipsetu Tegra s ARM procesorom, ktorý sa postupne v ďalších generáciách objavil v niekoľkých smartfónoch, tabletoch, neslávne známej hernej konzole Ouya ale aj vydarenej konzole Nintendo Switch a dokonca aj v infotainment systémoch vozidiel Tesla a Mercedes-Benz (MBUX).

Microsoft má po skúsenostiach z 90. rokov v záujme zabezpečiť, aby nebol závislý iba od jedného výrobcu čipov (Intel) a zároveň verí, že svoje miesto priamo v hardvéri, by mala mať aj umelá inteligencia. Či už AMD, NVIDIA alebo Qualcomm, by tak mali do svojich ARM čipov zabudovať aj dedikované jadrá určené práve na akceleráciu výpočtov AI.

Aby bol pokus o reštart ARM čipov vo svete Windows počítačov úspešný, potrebné tiež bude, aby preklad x86 programov na ARM architektúru fungoval aspoň tak dobre, ako je to v prípade počítačov Mac. Ak sa to podarí, prechodu na ARM sa chytia aj zákazníci a následne aj vývojári, ktorí už budú viac naklonení vyvíjať nový softvér aj priamo pre novú architektúru. Či sa to podarí, však napokon ukáže až čas.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.