Reklama

Má Musk odstúpiť z postu CEO? Rozhodnúť o tom môžete aj vy, len pozor na odkazy

Zdroj | Trevor Cockley/Brett Jordan
Stanislav Vinc
Zdroj | Trevor Cockley/Brett Jordan
Zdroj | Trevor Cockley/Brett Jordan

Po kúpe sociálnej siete Twitter stratil Elon Musk titul najbohatšieho človeka na svete a po kritike nielen zo strany niekoľkých novinárov, ktorým zablokoval účty, zjavne začína pochybovať o svojom kúpenom mandáte aj on.

Po tom, čo sa akcie jeho automobilky Tesla medziročne prepadli o necelých 50 %, zrejme nechce podobný osud dopriať aj svojej obľúbenej sociálnej sieti, ktorej majiteľom sa stal len pred dvomi mesiacmi. Verejnosti sa pýta, či má odstúpiť.

„Budem sa riadiť výsledkom hlasovania“, dodáva Musk k ankete, ktorú na svojom účte spustil v priebehu nedele. Hlasovanie končí dnes na obed nášho času, pričom v čase písania tohto článku „za“ hlasovalo 56,8 % zúčastnených.

Obsah pokračuje pod reklamou

Samotný fakt, že by Musk skončil v roli generálneho riaditeľa spoločnosti Twitter, by nebol až tak prekvapivý. Ešte pred akvizíciou spoločnosti v máji tohto roku kolovali médiami neoficiálne informácie o tom, že Musk bude v čele spoločnosti iba dočasne. Pred mesiacom dokonca pod prísahou uviedol, že do kresla CEO plánuje nájsť za seba veľmi rýchlo adekvátnu náhradu, informuje The Verge.

Za jeho skončenie v Twitteri nie sú iba tí, podľa ktorých Musk sociálnej sieti škodí, ale aj fanúšikovia a investori jeho druhej spoločnosti, automobilky Tesla. Jej tretí najväčší investor KoGuan Leo mal podľa agentúry Reuters vyhlásiť, že „Elon opustil Teslu a Tesla aktuálne nemá žiadneho riaditeľa“.

Kým Musk rieši svoje osobné postavenie vo firme, Twitter pod jeho vedením v priebehu víkendu pristúpil k ďalšiemu kontroverznému kroku. Používateľom najnovšie zakázal publikovať odkazy a príspevky propagujúce iné sociálne siete.

Stalo sa tak po tom, čo mnoho používateľov vrátane niekoľkých známych osôb svojim fanúšikov odkázalo, aby ich „pre istotu, že Twitter skončí“, sledovali na iných sociálnych sieťach. Týkať sa to má najmä sociálnych sietí Facebook, Instagram, Mastodon, Truth Social, Tribel, Nostr a Post. Twitter však pravidlá, v ktorých boli názvy dotknutých sietí uvedené, medzičasom zmazal.

Nové pravidlá nie je možné obísť ani vynechaním odkazu s tým, že by používateľ do príspevku uviedol iba svoju prezývku či meno na inej sociálnej sieti. Twitter oba spôsoby propagácie konkurencie potresce zablokovaním účtu.

Musk, ktorý za novým pravidlom pravdepodobne osobne stojí, následne na svojom profile uviedol, že „príležitostné zdieľanie odkazov je fajn, ale už žiadne neúnavné propagovanie konkurentov zadarmo“.

Okrem odkazov na iné sociálne siete Twitter zakazuje aj používanie agregátorov odkazov ako sú Linkin.bio, Linktree a ďalších. Tieto pravidlá sa nebudú vzťahovať iba na platenú reklamu a odkazy na Telegram, TikTok, YouTube, Weibo a OnlyFans. Prečo sú odkazy na tieto platformy v poriadku a iné nie, Twitter ani Musk nevysvetlili.

Tomuto rozhodnutiu nerozumie ani bývalý generálny riaditeľ Twitteru Jack Dorsey, ktorý na vývoj konkurenčnej platformy Nostr prispel sumou 245-tisíc dolárov. Po jednoduchej otázke „Prečo?“ na pravidlá zareagoval iba krátkym príspevkom „nedáva to zmysel“, na čo následne do svojo profilu umiestnil odkaz na túto platformu s rizikom, že mu za to Twitter zablokuje účet.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.