Hi-Fi už dávno nie je len o stereo zostavách. Domáce kino pridalo do reprodukcie doslova nové rozmery – najskôr 2D a dnes aj 3D priestor, čím sa domáce audio priblížilo nielen ku zvuku vo veľkých kinosálach, ale aj k samotnej prírode. Mnohokanálové systémy, napríklad Dolby Atmos, však exponenciálne zvýšili nároky na kvalitu, ale tiež na počet komponentov, a tým aj na potrebný rozpočet.
Aj preto mnohí výrobcovia hľadajú cesty, ako ponúknuť kvalitné reproduktory za prijateľnú cenu tak, aby túto bariéru čo najviac eliminovali. Dobrým príkladom je séria Lumina od Sonus faber.
Keď taliansky výrobca reproduktorov Sonus faber v septembri 2020 uviedol novú minimalistickú a zároveň luxusnú kolekciu Lumina, písali sme toto:
„Tri modely Sonus faber Lumina – trojpásmové stĺpy, dvojpásmové regálovky a centrálny reproduktor – sú minimalistickou kolekciou, z ktorej však poskladáte všetko, čo potrebujete. K domácemu kinu môžete pridať subwoofer a máte dokonalú zostavu.“
Pôvodne séria Lumina zahŕňala podlahové stĺpy Lumina III, regálovky Lumina I a centrálny reproduktor Lumina Center I. Regálovky sa hodia pre malé stereo, stĺpy aj pre väčšie a zo všetkých troch modelov môžete jednoducho postaviť domáce kino v konfigurácii 5.1, alebo 7.1 kanálov – s podporou vhodného subwoofera (Sf Gravis I, Gravis II, alebo Gravis III). V kombinácii s modelmi Palladio Level 5 pre zákaznícke inštalácie je možné vytvoriť variácie aj pre viackanálové systémy domáceho kina, vrátane 3D verzií s Dolby Atmos.
Hoci je Lumina na trhu len čosi vyše pol roka, Sonus faber k nej práve pridáva dva nové modely – Lumina II a Lumina V. Sila a variabilitu celej rady sa tak zvyšuje, pretože v oboch prípadoch ide o výkonnejšie modely s viacerými vylepšeniami.
Väčšie regálovky, všestranné použitie
Regálovky Lumina II sú väčšími sestrami pôvodných dvojpásmových boxov Lumina I. Majú rovnakú konštrukciu s ventilovaným boxom, ale novinka má väčšie rozmery (304 x 180 x 263 mm).
Do veľkej miery je to vďaka väčšiemu a zároveň výkonnejšiemu stredo-basovému meniču s priemerom 150 mm (5“), namiesto 120 mm (4“) v Lumine I. Aj v tomto prípade ide o menič prevzatý z rady Sonus faber Sonetto s membránou zo zmesi tradičnej celulózovej buničiny a ďalších prírodných vlákien, vyvinutou pre prirodzený zvuk s dynamickým výkonom s vysokou linearitou.
Väčší menič zároveň rozšíril frekvenčnú odozvu oproti menším regálovkám z pôvodnej trojice zo 65 Hz – 24 kHz na 55 Hz -24 kHz a zvýšil citlivosť o 2 dB na 86 dB SPL.
Tweeter, 29 mm D.A.D. (Damped Apex Dome) menič s visko-elastickou ozvučnicou, zdedili oba modely z pôvodnej trojice. Zmenil sa však deliaci kmitočet výhybky z 2 000 Hz na 1 800 Hz, čo presunulo väčšiu záťaž stredných a nízkych tónov práve na stredo-basy.
Vďaka tomu, že je silnejšia, zvládne Lumina II bez orezania odporúčaný výkon 30 až 150 W, čo je v špičke o 30 W viac, ako u Luminy I, ale vďaka vyššej citlivosti vyrobí vyššiu hladinu hlasitosti aj pri rovnakom výkone. Nový model roztvára škálu možností dvojpásmových reproduktorov série Lumina a ponúka zaujímavé riešenia pre stereo systém, či domáce kino, a to nielen v menších miestnostiach.
Vlajková loď kolekcie dvíha latku
Druhou novinkou sú veľké podlahové stĺpy Lumina V, ktoré prekonávajú doterajšieho lídra kolekcie Lumina III nielen rozmerovo (1049 x 280 x 372,6 mm), ale hlavne v prezentácii zvuku.
Nové trojpásmové stĺpy Lumina V používajú rovnaký 29 mm výškový menič ako Lumina III a ostatné modely, spoločný majú s modelom III aj 150 mm stredotónový reproduktor s ultra bezkompresným košom zo série Sonetto, s patentovanou kužeľovou membránou z prírodných vlákien s papierom.
Ale dvojicou basových meničov sa nový model líši. V novej vlajkovej lodi nasadil Sonus faber dva 165 mm basáky, ktoré zdvihli hranicu maximálneho výkonu z 250 na 300 W a frekvenčnú charakteristiku vylepšili na 38 Hz až 24 kHz (oproti 40 Hz až 24 kHz). Citlivosť 89 dB SPL zostala rovnaká ako u Luminy III, ale „päťka“ dokáže podľa môjho názoru perfektne interpretovať hlboké tóny aj bez subwoofera. Milovníci akcie však môžu aj v tomto prípade nasadiť do domáceho kina niektorý z adekvátnych subwooferov od Sonus faber.
Reproduktory sú vybavené dvoma pármi poniklovaných terminálov, umožňujúcich aj bi-wiring a bi-amp zapojenie.
To súvisí aj s výhybkami, ktoré sú ďalšou inováciou v Lumina V. Nové výhybky pre basy a stredy s deliacimi kmitočtami 260 Hz a 2600 Hz používajú konštrukciu Hybrid IFF – Paracross TopologyTM . Tá kombinuje interaktívne fúzne filtrovanie, prvýkrát predstavené v produkte Maxima Amator v decembri 2020, s topológiou Paracross TopologyTM, kde sú kondenzátory a cievky umiestnené na negatívnych zberniciach obvodov.
Výsledné výhody zahŕňajú zníženie zadnej EMF (Electro Motive Force) sily meničov, čo im umožňuje pracovať maximálne prepojeným a organickým spôsobom. Znižuje sa tým aj citlivosť výhybky na RF rušenie, čo ďalej zlepšuje definíciu a presnosť zvuku.
Hranatý vonkajší tvar reproduktorov môže evokovať dojem, že Sonus faber v tomto prípade opustil koncepciu ozvučnice v tvare lutny, ktorú poznáme z vyšších modelov, a ktorá sa stala ikonickým dizajnom značky.
Koncepcia tvaru lutny maximalizuje akustický výkon stredného pásma a znižuje stojaté vlny v priestore akustického zaťaženia. Ale, hoci to tak nevyzerá, aj Lumina V využíva výhody takejto ozvučnice. Je ukrytá v kabinete, v sekcii stredov a výšok.
Vnútorná štruktúra lutnového tvaru zvyšuje štrukturálnu tuhosť vnútorného krytu stredovej a vysokotónovej sekcie a robí frekvenčnú charakteristiku stredného pásma prirodzenejšou, najmä v oblasti typickej pre ľudské hlasy.
Spárovaním reproduktorov Lumina V so subwoofermi Gravis I, II, alebo III, alebo modelmi Palladio Level 5 pre zákaznícke inštalácie, je možné vytvoriť ďalšie variácie viackanálových systémov.
Za rozumnú cenu veľa muziky
Aj nové modely Lumina sú k dispozícii v matných úpravách orech, alebo wengé, alebo v lesklom prevedení s čiernym klavírnym lakom. Boky a vrchná časť kabinetov je potiahnutá typickou čiernou kožou, ikonickým prvkom dizajnu Sonus faber. Ďalšie estetické detaily, ako chrómové krúžky okolo meničov, zvýrazňujúce tvary membrán, alebo logo „Sf“ v strede membrán stredobasového, stredového a basového meniča, sú takisto prebraté z predošlých modelov.
Reproduktory Lumina vyzerajú dobre a ešte lepšie hrajú, ako sme sa mohli presvedčiť u slovenského distribútora značky Sonus faber, v spoločnosti BIS audio krátko po uvedení kolekcie pri testovaní stĺpov Lumina III a regáloviek Lumina I. Ich väčší súrodenci majú potenciál ponúknuť jeden z najlepších zvukov vo svojej triede a to za veľmi zaujímavú cenu.
Odporúčaná cena pre Sonus faber Lumina II je 1 100 € za pár a vlajková loď Lumina V sa bude predávať za 2 600 € za pár.