- #Umelá inteligencia
- 5 min.
- 31.10.2023
Ľudia sa rozprávajú s AI celé hodiny, presne ako vo filme Her (Ona)
Spoločnosť OpenAI pridala koncom septembra do svojej mobilnej aplikácie ChatGPT možnosť hlasového hovoru s umelou inteligenciou. Nová experimentálna funkcia sa stala medzi ľuďmi okamžitým hitom.
Na internete sa ľudia priznávajú, že rozhovormi s umelou inteligenciou trávia celé hodiny. Pomáha im v brainstormingu nápadov a nahrádza im aj rozhovory s blízkymi.
Film Her (Ona) zachytáva život v budúcnosti, v ktorom si hlavná postava menom Theodore so zlomeným srdcom nainštaluje umelú inteligenciu menom Samantha. Ich spoločné rozhovory prostredíctvom bezdrôtových slúchadiel postupne vyústia až v lásku, no viac vám už úplne prezrádzať nechceme. Môžete si to pozrieť… alebo, už dnes zažiť na vlastnej koži.
Zatiaľ čo film Her zachytáva „ďalekú budúcnosť“, v skutočnosti má tento film iba 10 rokov a vďaka ChatGPT je jeho dej už takmer realitou. Na internete sa objavujú dojmy z novej funkcie hlasovej konverzácie s četbotom od spoločnosti OpenAI. Rozhovory s ňou sú prekvapivo ľudské, vtipné i hĺbavé.
Portál Ars Technica po spustení tejto novej funkcie oslovil spisovateľa a výskumníka umelej inteligencie Simona Willisona, ktorý sa sám priznal, ako ho četbot v tomto smere prekvapil.
„Minule sme mali hodinový rozhovor, keď som venčil psa. V jednom momente som si myslel, že to vypnem, ale zbadal som pelikána a povedal som svojmu psovi „oh, wow, pelikán!“ a z môjho AirPodu sa ozvalo „pelikán, hm?“ To je vzrušujúce! Čo robí?“. Nikdy som tak v hĺbke necítil, že práve prežívam prvých 10 minút nejakého dystopického sci-fi filmu.“
Willison si v reakcii na túto situáciu pozrel film Her a potvrdil, že jeho zážitok bol ako vystrihnutý z tohto filmu. Ani zďaleka však nie je jediný. Na sociálnej sieti X používatelia píšu, že z rozhovorov s AI si spravili rutinu. „Moja nová ranná rutina pri šoférovaní zahŕňa rozhovor s ChatGPT cez Airplay, ako keby som mal na telefóne moju mamu. Niekedy sa chcete podeliť so svojimi uletenými nápadmi, ale nie o 7 ráno“, uviedol používateľ Starhaven.
Hlasový rozhovor s ChatGPT sa ľuďom osvedčil aj na preberanie nápadov na ich prezentácie, slohy či knihy. Umelá inteligencia totiž aj v tejto forme rozhovoru dokáže dobre generovať nové nápady a texty, reaguje na odpovede používateľa a na konci dokáže poskytnúť textový prepis rozhovoru, s ktorým je možné ďalej pracovať, aj ho zdieľať.
Na diskusných fórach sa už používatelia pýtajú, či je v poriadku, ak je ich najlepším priateľom ChatGPT, nakoľko sa s touto AI rozprávajú celý deň. Nie všetci používatelia AI však majú toľko sebareflexie. V komunite AI četbota Replika možno nájsť desiatky príspevkov, v ktorých ľudia hovoria o svojich príbuzných, ktorí rozhovormi s touto AI nahradili všetku ľudskú komunikáciu, aj pokusy o nadviazanie vážnych vzťahov.
Hoci umelá inteligencia v reálnom svete ešte stále nie je celkom na úrovni Samanthy z filmu Her, pre ľudí je už aj v tejto rovine natoľko uveriteľná, že jej čaru dokážu úplne prepadnúť. Navyše niet pochýb o tom, že kvalita rozhovorov s AI bude iba stúpať.
Už dnes ChatGPT v hlasovom rozhovore prekvapuje svojou skvelou intonáciou a niektorí používatelia si dokonca všimli, že v rozhovore používa aj ľudské prvky, ako je napr. hlboký nádych pred dlhou vetou či natiahnutie slabík pre zvýraznenie dôrazu.
Hlasový rozhovor s ChatGPT je k dispozícii prostredníctvom mobilnej aplikácie pre Android a iOS pre predplatiteľov ChatGPT Plus, ktoré stojí 20 dolárov mesačne bez dane. Skvelou správou je, že hlasový rozhovor s týmto četbotom možno viesť v plnej miere aj v slovenčine. AI síce miestami robí chyby v skloňovaní a niekedy sa jej podarí vysloviť slovenské slovo s anglickým prízvukom, no v porovnaní so službami ako Alexa, Siri či Cortana, je to aj napriek tomu celkom iná liga.