Reklama

Longship – Nóri vyhlásili vojnu CO2 s názvom podľa vikingskej lode

Zdroj | Smart Energy International
Juraj Procházka
Zdroj | Smart Energy International
Zdroj | Smart Energy International

Aby sme zlepšili stav atmosféry z hľadiska skleníkového efektu, bolo by potrebné podiel CO2 (prípadne metánu) čo najrýchlejšie znižovať. Myslí si to viacero vedcov a spoločnosti ako Climeworks, či Carbon Engeneering už na odčerpávaní oxidu uhličitého z atmosféry v rámci pilotných projektov pracujú.

Pozrite si

Stroje nasávajúce oxid uhličitý majú byť záchranou pred zmenou klímy

Nórsko sa teraz ale rozhodlo podporiť zámer omnoho väčších rozmerov. Tamojšia vláda hodlá investovať 16,8 miliárd nórskych korún (1,8 miliárd USD) z odhadovanej celkovej investície 25,1 miliárd korún do projektu Longship, pomenovaného podľa vikingských lodí.

Ide o prvý projekt úplného zachytávania a ukladania uhlíka (carbon capture and storage, CCS) na svete. Nórsko v rámci projektu Longship podporí zachytávania uhlíka v cementárni Norcem AS v južnom Nórsku, ktorú prevádzkuje nemecká spoločnosť Heidelberg Cement a projekt v spaľovni odpadov v Osle, ktorý prevádzkuje fínska štátna energetická spoločnosť Fortum.

Zdroj | Bioenergy International

Fortum na svojej webovej stránke uvádza, že projekt dokáže ročne odstrániť toľko emisií, koľko vyprodukuje 60 000 automobilov. Spolu plánujú obe zariadenia zachytiť okolo 400 000 ton emisií CO2 ročne.

Súčasťou projektu Longship bude aj Northern Lights, spoločný podnik medzi ropnými gigantmi Equinor, Shell a Total. Ten hodlá prepravovať kvapalný CO2 lodnou dopravou zo zachytávacích závodov do pobrežného zariadenia na západnom pobreží Nórska v Øygardene na dočasné uskladnenie. Odtiaľ ho Northern Lights potom presunie potrubím do podmorskej nádrže v Severnom mori. Tam tieto tri ropné koncerny plánujú výstavbu skladovacieho zariadenia na oxid uhličitý.

Zdroj | BUSINESSEUROPE

Ak sa zamýšľate, či má takéto spracovanie oxidu uhličitého z atmosféry zmysel, odpoveďou je áno. Samotné znižovanie emisií nás totiž pred klimatickou zmenou neochráni. Prečo? Pretože klíma je okrem iného vo veľkej miere závislá od energie naakumulovanej v oceánoch a objem skleníkových plynov v atmosfére je vysoký už dnes. Naše znižovanie emisií proces otepľovania môže len spomaliť, no nezastaví ho. Proces beží zotrvačnosťou ako rozbehnutý zaoceánsky tanker, ktorý sa nedá otočiť ako auto na parkovisku.

Zdroj | The Norwegian Standard

 

Pomôcť by mohol aktívny prístup, ktorý CO2 dokáže  z atmosféry odčerpávať a viazať ho v určitých chemických zlúčeninách na ďalšie využitie, alebo ho bezpečne uskladňovať v podzemí. Keďže oxid uhličitý je ťažší ako vzduch, dali by sa na tento účel využívať napríklad opustené bane a útvary geologického podložia.

Pozrite si

Betón proti klimatickej zmene? Možno áno

Ak vás napadlo, že dobrý mechanizmus na „odčerpávanie CO2“ z atmosféry vymyslela príroda už dávno, tiež máte pravdu. Les je efektívnym ekosystémom, schopným zachytávať a viazať uhlík z atmosféry. Len nesmie byť vyrúbaný, alebo vypálený kvôli zakladaniu plantáží, ako môžeme pozorovať už roky.

Nachádzame sa však v kritickej situácii a v núdzi je každá pomoc dobrá, tým skôr, keď ide rozsiahlu pomoc. Longship je najväčší klimatický projekt v nórskom priemysle vôbec a mohol by byť inšpiráciou aj pre ďalšie krajiny.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.