Výhody
- Cena
- Dobrá ergonómia
Nevýhody
- Určená pre pravákov
- Skôr na kratšie herné sedenia
G203-ka nie je niečo nové, čo by ste ešte vo svete herných myší nevideli. Podobá sa na mnohé modely Logitech-u. Najväčšiu podobnosť však nájdete s modelom G pro.
Nie je to náhoda, G203 je v podstate ochudobnená G Pro s priaznivejšou cenou. Pôvodne bol tento model určený pre východný trh a jeho biely variant je známy ako G102.
Logitech sa nakoniec rozhodol vytvoriť aj čierny variant pre svetový trh a tak prišla na svet G203-ka. Oproti G pro má gumený kábel miesto pleteného a senzor, ktorý dosahuje citlivosti iba 6000 DPI. Inak sú obe myši v podstate identické.
Viem že niekomu vadí gumený kábel ako zdroj istej tuhosti ktorá prináša „ťah“ a šklbanie myši pri hraní. G203-ka však má svoj kábel pomerne tenký a poddajný, takže sa mi po stole nezachytával a nemal som pocit, že by mi výrazne obmedzoval pohyb.
Na druhej strane pohybujem z myšou po podložke iba minimálne nakoľko som naučený pracovať s vysokou citlivosťou. Pri väčšom pohybe po podložke som kábel registroval, nebolo to však nič neobvyklé a pokiaľ sa nepremávate s rukou na vzdialenosti väčšie ako 20 centimetrov, nemali by ste mať s káblom problémy.
Po ergonomickej stránke sa výrobca rozhodol zachovať klasický symetrický tvar. Myš by tak bola vhodná aj pre ľavákov nebyť dvojice tlačidiel, ktoré sú umiestnené iba na ľavej strane.
To trocha degraduje potenciál. Jediným výstredným prvkom na inak čiernom tele je svetelné logo a pásik, ktorý sa tiahne po zadnom okraji myši.
Ako je už dnes zvykom, tak podsvietenie disponuje celou RGB paletou, pričom nastavenie podsvietenia, alebo jeho vypnutie je vykonávané v softvéri výrobcu. Po pripojení myši sa podsvietenie zapne a bez nainštalovaného ovládača je ponechané v cykle rotujúcich farieb dúhy.
To Vám v podstate núti nainštalovať si ovládač výrobcu, aj keď myš v podstate funguje dobre aj bez neho.
Tlačidiel máme na myške celkovo šesť a ich umiestnenie aj dostupnosť sú logické. Práve tu nachádzame ďalší detail ktorý G203 odlišuje od G Pro a to fakt, že u nami testovaného modelu výrobca deklaruje výdrž iba 10 miliónov kliknutí, oproti 20-tim u G Pro.
Úprimne som sa nikdy nezamýšľal nad tým koľko s myšou klikám, ale desať miliónov je obrovské číslo, ktoré rozhodne „nevyklikám“ ani počas dvojročnej záruky myši, ani počas jej morálneho a praktického života. Koliesko myši má iba jeden mód a posúvanie hore a dole je tak vykonávané po krokoch.
Jeho tuhosť mu taktiež zabraňuje aby ste ho dokázali prstom rozkrútiť a nemá tak žiadnu zotrvačnosť. Na druhej strane pokiaľ potrebujete precízny posun o dva či tri kroky, tak práve s G203-kou som sa naučil bezchybne pracovať do niekoľkých hodín.
Senzor musím pochváliť aj napriek rozlíšeniu „iba“ 6 000 DPI. Aj táto citlivosť bola nad limity bežného používania. Zmeny citlivosti sa pritom vykonávajú tlačidlom pod stredovým kolieskom. Toto umiestnenie je u mnohých výrobcov štandardom a aj tu bolo pre moje prsty trocha nízko.
Pokiaľ potrebujete myš, na ktorej sa zahráte, no súčasne by ste s ňou chceli vykonávať aj klasické kancelárske činnosti, tak je G203-ka zaujímavým riešením. Logitech tu vsadil na overenú kartu po stránke dizajnu aj funkčnosti. Ergonómia je dobrá, vďaka čomu sa myš dobre drží aj dobre kĺže po podložke.
Tlačidiel je dosť a sú rozumne umiestnené. Aj ľaváci ju môžu používať, pokiaľ sú ochotní prežiť dvojicu tlačidiel na ľavej hrane.
Zmeny oproti G Pro sú z môjho pohľadu kozmetické, no cenový rozdiel je dvojnásobný. V danej cenovej kategórii tak zastáva zaujímavú funkciu konzervatívnejšej hernej myši, ktorá vytvára protipól extravagantným modelom menej známych značiek.