Reklama

Logitech MX Master 3 - takmer dokonalá myš pre náročných

Števo Porubský
96 %
Logitech počas IFA 2019 prekvapil novinkami zo série MX. Okrem novej klávesnice ukázal aj tretiu generáciu počítačovej myšky pre najnáročnejších. Ja takmer dokonalá.

Výhody

  • perfektná ergonómia
  • nové nerezové koliesko MagSpeed
  • USB-C porty pre pripojenie zariadení
  • obrovské možnosti nastavení

Nevýhody

  • vysoká hlučnosť
  • iba pre pravákov
  • vyššia cena
  • chýba info o kapacite batérie

Logitech prekvapil hlavne novou klávesnicou MX Keys, no tej sa povenujeme inokedy. Teraz mám na stole už nejaký ten týždeň najnovšiu myšku MX Master 3, ktorá sa síce podobá na predchodcu, no ponúka viacero noviniek.

Pozrite si

EXKLUZÍVNE! Vyskúšali sme najnovšiu a najvyspelejšiu myšku od Logitechu

Dizajn je veľmi podobný s predošlou verziou, MX Master 2, resp. 2S. Stále je tu masívna podložka na palec, pomocou ktorého je možné ovládať viacero tlačidiel. Na rozdiel od predošlých modelov, časť pod palcom je z jedného materiálu, ktorý plynulo prechádza na dlaňovú časť. Je príjemne pogumovaný s jemnou horizontálnou štruktúrou.

Samotné hlavné tlačidlá sú z podobného materiálu, ktorý je ale podstatne klzkejší a tak sa ňom prsty pohodlne kĺžu v akejkoľvek polohe. Osobne mi prekáža ale zvýšený hluk klikania. Akosi som si už zvykol na extrémne tiché myšky Logitechu zo série Silent. MX Master 4 by mohla byť vybavená týmto systémom. Koliesko MagSpeed je pritom tiché.

Inak ako pozitívne sa nedá nazvať ani veľkosť myšky. Je taká akurát, presne sadne do dlane. Logitech si na ergonómiu top modelov dáva záležať a je to vidieť. Rovnako si ale dáva záležať na tom, aby používateľom uľahčoval prácu. Na myške je tak 8 tlačidiel, resp. 6 a dve kolieska. Všetky, okrem tých hlavných, je možné programovať, dokonca pre viaceré aplikácie samostatne. Bez programu Logi Options si ale neporadíte. V ňom je však možné nastaviť prakticky všetko. K nemu sa však ešte dostaneme.

Myška má na prvý pohľad veľmi elegantný dizajn, ktorý ukrýva rafinované detaily. Napríklad pod palcom je nenápadné tlačidlo, ktoré má dve funkcie – stlačenie a podržanie. Podržaním sa spúšťajú 4-smerné gestá, stlačením vybraná funkcia. Praktické je aj koliesko ovládané palcom na horizontálne scrollovanie, alebo na prechod medzi tabmi v prehliadači. Funkcií je preň ale požehnane.

Trošku mi ale na myške chýba informácia o stave batérie v štýle modelu MX Master 2S. Nový model má už len jednu diódu (pri bočnom koliesku), ktorá buď zasvieti na zeleno, alebo na červeno, keď sa batéria už vybíja. Batériu nie je možné vymeniť, ako pri iných myškách. Je zabudovaná v tele a nabíja sa pomocou USB-C portu v prednej časti. Počas nabíjania je s myškou možné naďalej pracovať. 500 mAh Li-Pol batéria má na jedno nabitie zvládnuť 70 dní. Toľko myšku ešte nepoužívam, no doteraz si šťavu aj tak ešte nepýtala.

Úplne nové je aj rolovacie koliesko MagSpeed na hornej strane. Je celé z nerez ocele s magnetickým jadrom, čím sa zvýšila jeho hmotnosť a bude sa určite ľahšie i čistiť. Koliesko má nový mechanizmus vo vnútri, čím sa stalo podstatne presnejšie, no zároveň je i rýchlejšie. Má tri stupne rýchlosti – základný, pomalý s presným a tichým scrollovaním, rýchlejší, s pomerne rýchlym scrollovaním a vyššou hlučnosťou až po najrýchlejší, úplne tichý.

Zdroj | Bolt

Pre tento režim koliesko stačí poriadne „posunúť“ a text či stránka na webe pred očami letí. Výrobca hovorí, že dokáže za sekundu prescrollovať 1 000 riadkov. Nepočítal som to, akosi sa to nedá. Je však extrémne rýchle. Na prepínanie medzi jemným a rýchlym scrollovaním nechýba ani tlačidlo pri koliesku. V praxi ho ale potrebovať veľmi nebudete, stačí kolieskom poriadne zatočiť aj v jemnom režime a roztočí sa plnou rýchlosťou.

V spodnej časti sú prvky ako u predchodcu. Okrem ON/OFF tlačidla je tu i tlačidlo na spustenie párovania, 4 000 DPI Darkfield Tracking snímač a prepínač medzi zariadeniami. Myška MX Master 3 môže byť súčasne pripojená k 3 zariadeniam cez Bluetooth, no medzi každým je nutné prepínať tlačidlom na spodnej časti.

K zariadeniam sa pripája buď cez Bluetooth, alebo pomocou Unifying USB prijímača.

To platí aj pre funkciu Logitech Flow, v ktorej je možné prenášať dáta (text, obrázky, súbory) z jedného počítača do druhého. Logitech Flow dokáže pracovať (tak ako samotná myška) s OS Windows, MacOS a Linux.

Tým sa opäť dostávam k aplikácii Logi Options. Tá je podstatne prepracovanejšia, ako v minulosti. Cez Logi Options je možné pre najpoužívanejšie aplikácie ako Adobe Photoshop, Premiere Pro, Final Cut Pro, Google Chrome, Apple Safari či Microsoft Word, Excel, PowerPoint a Edge, pridávať myške MX Master 3 rôzne funkcie pre jednotlivé tlačidlá.

 

Základom je defaultné nastavenie pre všetky aplikácie, resp. operačný systém, no v každej appke menovanej vyššie je napríklad možné koliesku či bočným tlačidlám pridať iné funkcie, praktickejšie, ktoré zrýchlia prácu s daným programom. Aby toho nebolo málo, prednastavené funkcie je možné meniť podľa svojich potrieb. Za toto si Logitech zaslúži veľkú pochvalu.

Logitech si za celú myšku zaslúži pochvalu. Stojí síce takmer 117 €, je len pre pravákov a je pomerne hlučná (voči Silent radu), no má perfektnú ergonómiu, špičkové materiály, výbornú výdrž a hlavne perfektné možnosti personalizácie tlačidiel pre rýchlejšiu a efektívnejšiu prácu. Logitech MX Master 3 je teda takmer dokonalá počítačová myš pre tých najnáročnejších.

Aj preto si od nás odnáša ocenenie Tip redakcie…

Myš Logitech MX Master 3 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ju nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.