Nie je veľa výrobcov top produktov z oblasti audio-video techniky, ktorí viac ako deväť desaťročí udávajú trendy a stále sú špičkou v obore. Nemecká firma Loewe Technologies je jednou z nich. Širokej verejnosti v našich končinách možno menej známa značka má za sebou slávnu históriu a patrí k legendám high-endu.
Spoločnosť založili v Berlíne v roku 1923 bratia Siegmund a David Ludwig Loewe, takže o sedem rokov oslávi storočnicu. Dnes sídli jediná fabrika s vlastným tímom vývojárov v nemeckom Kronachu.
Portfólio Loewe je rozsiahle a zahŕňa širokú škálu elektronických a elektro-mechanických produktov z oblasti multimédií a komunikácie.
Loewe je dlhoročným výrobcom špičkových televízorov, rekordérov a prehrávačov, dnes vyrába aj Blu-ray prehrávače, DVD rekordéry, rekordéry s pevným diskom, multiroom systémy, reproduktory a stojany.
Pokrýva tak celú oblasť domácej zábavy. Úspech produktov Loewe sa zakladá na kvalite, jedinečnosti a atraktívnom minimalistickom dizajne. Rozhodujúcim faktorom je kombinácia high-tech, dizajnu, kvality a user-friendly používania.
Loewe sa vyznačuje čistými, presnými a elegantnými tvarmi, ktoré si zachovávajú kvalitu počas celej životnosti. Okrem priazne spotrebiteľov to dokazuje aj vyše 200 medzinárodných ocenení za dizajn.
Búrlivé roky
Firma má na konte viacero historických prvenstiev, napríklad prvé predstavenie elektronickej televízie v roku 1931, prvý kazetový magnetofón (1950), prvý európsky videorekordér (1961) a ďalšie.
Ťažko si predstaviť kompetentnejšieho výrobcu televízorov, ako firmu, čo stála pri zrode televízie. V rokoch 1925 až 1931 vlastnila Loewe po celom svete väčšinu televíznych patentov. Mala teda vynikajúce východiskové podmienky stať sa elektronickým gigantom. Lenže do vývoja zasiahla politika.
Kvôli svojmu židovskému pôvodu bol David L. Loewe po nástupe nacizmu v Nemecku v roku 1933 nútený odstúpiť z predstavenstva spoločnosti. Emigroval a o rok neskôr predal svoj podiel vo firme bratovi Siegmundovi Loewemu, ktorý zostal v Nemecku.
Po arizácii firmy Radio AG v roku 1938 však emigroval do USA aj S. Loewe. Od roku 1939 bola firma Loewe hlavným dodávateľom spojovacích prostriedkov pre Luftwaffe, ale aby sa „odstrihla“ od židovského mena svojich zakladateľov, v roku 1940 ju premenovali na Löwe Radio AG a v roku 1942 na Opta Radio AG.
Dynamickým zákrutám osudu sa firma nevyhla ani po skončení 2. svetovej vojny. V roku 1946 sa bratia Loeweovci vrátili do Nemecka a závody Loewe Opta v Küpse, v Berlíne a v Lipsku sa stali prvými povojnovými výrobcami elektróniek v Nemecku.
V roku 1949 boli podniky a obchodné jednotky firmy reštituované v prospech Siegmunda Loeweho. Názov firmy sa opäť zmenil na Loewe Opta AG. Po smrti Siegmunda Loeweho v roku 1962 končí éra firmy ako rodinného podniku a väčšinu akcií získal koncern Philips.
Technické inovácie však pokračujú. V roku 1963 bol vyvinutý prvý plne tranzistorový prenosný televízor Loewe Optaport s 25 cm uhlopriečkou obrazovky a so zabudovaným FM tunerom.
Farba, ekológia, smart TV
Loewe sa naďalej angažovala v prvej línii vývoja TV prijímačov a stála aj pri spustení farebného vysielania v Nemecku. V roku 1979 predstavila Loewe prvý televízor s obvodmi integrovanými na jednej doske a v roku 1981 si pripísala primát za prvý európsky stereofónny televízor.
V roku 1985 Philips predal svoje akcie manažmentu firmy a Loewe prináša novú generáciu TV prijímačov zameranú na dizajn. Jej prvým reprezentantom je Loewe Art 1. Firma vyniká aj v používaní ekologických a recyklovateľných materiálov pri výrobe elektroniky.
Ako prvá na svete vyrobila v roku 1995 prvý plne recyklovateľný televízor. Ďalšie dva významné medzníky priniesol rok 1998, kedy začala výroba prvého televízora s možnosťou pripojenia k internetu.
TV Xelos @ media sa stal predchodcom dnešných smart TV, k internetu sa pripájal cez ISDN. Kým Xelos @ media bol ešte vybavený CRT obrazovkou, v roku 1998 prináša Loewe aj svoj prvý model televízora s plochou obrazovkou Spheros.
Loewe sa však napriek tomu angažovala vo výrobe a vývoji špičkových CRT televízorov. Táto technológia mala v tom čase výhody pred LCD aj plazmovými obrazovkami, ale ignorovanie trendu plochých panelov priviedlo Loewe do problémov.
Medzitým sa Loewe a ďalšie firmy snažili presadiť TV štandard D2MAC pre HDTV. Pomocou tejto technológie bolo možné vysielať digitálny zvuk v niekoľkých jazykoch súčasne, alebo stereo a obraz bol takmer štúdiovej kvality v dôsledku prenosu komponentov RGB.
Štandard sa však nepresadil a nahradil ho digitálny štandard satelitnej TV DVB-S (neskôr DVB-S2). V roku 1999 Loewe vstúpila na burzu a v krízovom roku 2004 získala predajom 29% akcií firme Sharp potrebnú finančnú injekciu. Zároveň sa naplno sústredila na prémiové ploché TV panely.
Desať rokov po Xelos @ media prichádza v roku 2008 Loewe Connect, prvý skutočný smart TV na svete. Loewe Connect disponoval bezdrôtovou konektivitou na prenos multimédií a aj možnosťou pripojenia externého harddisku a PC.
V roku 2010 adaptovala Loewe LCD panely s LED podsvietením a o rok neskôr aj panely s 3D zobrazením. Dnes ponúka špičkové televízory v radoch Reference, Connect, One a Art vrátane panelov s UHD rozlíšením.
Ani v aktuálnej historickej epoche sa Loewe nevyhla turbulentnému vývoju. Keď sa po finančných stratách v roku 2013 dostala do problémov, požiadala súd o ochranu pred veriteľmi a podstúpila reštrukturalizáciu.
V hre bolo aj odkúpenie aktív investičnou skupinou zloženou z bývalých manažérov Apple a Bang & Olufsen, ku ktorému však nedošlo. V apríli 2014 prevzal aktíva firiem Loewe a Loewe Opta mníchovský investor Stargate Capital a došlo k revitalizácii značky.
Firma tak naďalej zostáva nemeckým podnikom, ktorý pod modifikovaným názvom Loewe Technologies GmbH produkuje prémiovú techniku nielen z oblasti TV.
Loewe má zastúpenie v 50 krajinách po celom svete a prevádzkuje mnoho exkluzívnych Loewe Galleries v podobe značkových showroomov. Na Slovensku je distribútorom produktov značky Loewe spoločnosť BIS audio.