Reklama

Linus Torvalds - muž, ktorý stojí za Linuxom od jeho počiatku až dodnes

Zdroj | World Economic Forum/Wikimedia
Stanislav Vinc
Zdroj | World Economic Forum/Wikimedia
Zdroj | World Economic Forum/Wikimedia

Linux poháňa takmer celý svet informačných technológií. Okrem počítačov ho využívajú smartfóny, servery, smart zariadenia, autonómne vozidlá, lietadlá a stovky miliónov ďalších zariadení z rôznych oblastí. Málokto však vie, že za Linuxom stojí Linus Torvalds, ktorý vydal jeho prvú verziu pred 27 rokmi a na jeho vývoji sa podieľa dodnes.

Narodený v Helsinkách v roku 1969, ako syn novinárky a politika, vyrástol Linus Benedict Torvalds vo švédsky hovoriacej menšine vo Fínsku. Jeho štúdium počítačovej vedy na Helsinskej univerzite prerušil povinný vojenský výcvik, kde bol súčasťou jednotky pre balistické výpočty.

Po návrate k štúdiu sa po prvý krát stretol s operačným systémom UNIX, ktorý ho inšpiroval k písaniu záverečnej práce na tému “Linux: Prenosný operačný systém”.

Prvý prototyp Linuxu, ktorého názov spája meno Linus s názvom Unix, zverejnil Linus v roku 1991 na verejnom FTP serveri. Príspevok z 25.8.1991, v ktorom Linus prvý krát verejne hovorí o svojom “voľnočasovom projekte”, je do dnešného dňa dostupný v archíve služby Skupiny Google.

Zdroj | Krd/Wikimedia

Linux sa mal pôvodne nazývať Freax ako kombinácia slov free (bezplatný) a freak (čudák), pretože názov Linux sa zdal Linusovi príliš egoistický. Arimu Lemmkemu, ktorý zložku so systémom nahral na svoj FTP server, sa názov Freax nepáčil a tak zložku premenoval na Linux.

Linus nikdy nechcel na Linuxe pracovať naplno a dlho ho považoval iba za svoj vedľajší projekt. Od toho sa odvíja filozofia slobodného softvéru, ktorý umožňuje komukoľvek nahliadnuť do jeho jadra a podieľať sa na jeho vývoji. Dnes obsahuje linuxové jadro len 2 % kódu, ktorý napísal samotný Linus.

Pozrite si

Jony Ive – génius, ktorého dizajn si zamiloval celý svet

Napriek tomu je však považovaný za najväčšiu autoritu, i keď súčasťou Linux Foundation sú dnes spoločnosti ako Google, Huawei, IBM, Intel, Microsoft, Samsung a mnoho ďalších. Jeho vývoj sa drží Linusovho zákona “pokiaľ je dosť očí, všetky chyby sú malé”. Čím viac ľudí teda hľadí na zdrojový kód softvéru, tým rýchlejšie v ňom budú nájdené a opravené všetky chyby.

Linus sa po ukončení vysokoškolského štúdia presťahoval do Spojených štátov, kde žije so svojou manželkou Tove Torvalds, šesťnásobnou fínskou majsterkou v karate, a tromi dcérami do dnešného dňa. Za svoj prínos získal niekoľko prestížnych ocenení ako aj zadosťučinenie v podobe pomenovania dvoch planét po ňom a po jeho “voľnočasovom projekte Linux.

Zdroj | Notsoimp2012

Linux ako jadro umožňuje vývojárom prispôsobovať si jeho súčasti a doplnky podľa vlastných potrieb a potrieb hardvéru, na ktorý ho chcú nasadiť. Oficiálne teda neexistuje operačný systém Linux, ale stovky rôznych linuxových distribúcií s linuxovým jadrom, na ktorom stojí ďalší softvér.

Pozrite si

Larry Page začal budovať Google ako dizertačnú prácu

Aj vďaka tomu môže byť Linux s väčšinou jeho distribúcií dostupný bezplatne, kým sa o jeho vývoj stará obrovská komunita na čele s jeho tvorcom, Linusom Torvaldsom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.