Reklama

Lilium získalo ďalší balík peňazí, vývoj lietajúcich taxíkov úspešne pokračuje

Zdroj | Lilium
Juraj Procházka
Zdroj | Lilium
Zdroj | Lilium

V čase, keď je mnoho spoločností v oblasti leteckého priemyslu a dopravy na pokraji kolapsu, nemecký startup Lilium, vyvíjajúci pilotované elektrické lietajúce prostriedky Lilium  Jet s kolmým štartom a pristávaním (VTOL),  uviedol, že sa mu počas celej pandémie COVID-19 podarilo zostať plne funkčným.

Zamestnanci spoločnosti zväčša pracujú na diaľku a väčšina jej kľúčových dlhodobých časových harmonogramov zostáva nezmenená.

Pozrite si

Najnovší prototyp lietajúceho taxíka Lilium sa úspešne vzniesol

Hoci tohtoročná epidémia COVID-19 bude mať určitý vplyv na časový harmonogram, hlavný cieľ sa nemení a v roku 2025 by sa mali spustiť komerčné lety tak, ako bolo  pôvodne plánované. Výhodou je aj to, že firma má k dispozícii značné finančné rezervy, vzhľadom na výzvy, ktorým v súčasnosti čelí letecký priemysel, aj aerolínie.

Zdroj | Lilium

Tieto prostriedky teraz posilní injekcia ďalších 35 miliónov dolárov, ktorú v hotovosti poskytla škótska investičná spoločnosť Baillie Gifford. Tá predtým podporila firmy ako Tesla, SpaceX, Amazon a Airbnb. Investícia prichádza v turbulentnom čase, keď investori leteckým spoločnostiam veľmi nedôverujú.

Konkurenčný Uber, taktiež vyvíjajúci lietajúce taxíky, sa kvôli epidémii COVID-19 dostal do ťažkej situácie a svoju rozsiahlu dopravnú sieť pozemnej taxislužby musel použiť na iné účely.

Zdroj | Lilium

Okrem toho mestá vytvárajú podmienky na znižovanie množstva automobilov na cestách, aby vytvorili väčší priestor pre chodcov a čistejšiu osobnú dopravu. To podporuje investície do skútrov a bicyklov. Konkurenciou pre Lilium bude aj klasická medzimestská doprava, ako sú vlaky a autobusy, napriek tomu je doba priaznivá na rozvoj elektrickej leteckej taxislužby.

Zdroj | lilium

Zameraním nemeckého startupu nie je ponúkať cesty v rámci jedného mesta, ale skôr spájať mestá a obce medzi sebou. S doletom 300 km a maximálnou rýchlosťou 300 km/h bude Lilium Jet schopný prepojiť celé regióny a priniesť vysokorýchlostné dopravné spojenie na miesta, ktoré ho dnes nemajú, bez potreby budovania nákladnej infraštruktúry, uviedol pre magazín VentureBeat hovorca spoločnosti Lilium.

Pozrite si

Lilium Jet zvládne kolmý vzlet a plynulý prechod do horizontálneho letu

Spoločnosť, založená v roku 2015 v Mníchove, vyvíja kompaktné elektrické VTOL lietajúce stroje  s priestorom pre pilota a štyroch cestujúcich, ktoré nepotrebujú drahé, priestorovo náročné pristávacie dráhy. Naopak, VTOL lietadlá môžu pristávať a štartovať v akomkoľvek mestskom prostredí, vrátane striech budov.

Na podobných projektoch pracuje aj spomínaný Uber, ďalší nemecký startup Volocopter, Airbus, alebo slovenský AeroMobil.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.