Účinné látky z liečiv by mohli byť v ľudskom tele zásobované pomocou tzv. „nanorybiečiek“ – robotov malej veľkosti ovládaných externým magnetom.
Vedci na UC San Diego vytvorili spôsob, akým by mohli byť účinné látky distribuované v rôznych, konkrétnych častiach ľudského organizmu. Vynález je inšpirovaný tvarom, ale najmä pohybom malých rýb.
Jedná sa o robota s veľkosťou asi 800 nano metrov, ktorého konštrukcia je vytvorená z kombinácie kovov. Vedúcim výskumného tímu je Jinxing Li.
https://www.youtube.com/watch?v=8mDoH-06ayA
Existuje viacero vynálezov s podobným cieľom, avšak väčšina z nich je skôr ponorným objektom. Konštrukcia robotov podobným malým rybám je podľa vedcov z kalifornskej univerzity účinnejšia.
Rybička zo zlata, niklu a striebra
Hlavová časť a chvostová plutva je vyrobená zo zlata, telo je z niklu a jeho jednotlivé časti sú prepojené striebornými časticami.
Kmitavý pohyb robota je zabezpečený pomocou využitia oscilujúceho magnetického pola. Vzhľadom na jeho veľkosť, je možné, aby účinné látky boli aplikované rýchlejšie a efektívnejšie.
Sme presvedčení o tom, že by vynález mohol byť užitočný napr. pri podávaní liečiv, neinvazívnych chirurgických zákrokoch a manipulácii s jednotlivými bunkami,
vyjadril sa Li, vedúci výskumného tímu.
Pomocou externých magnetov by mohla byť robot v tvare ryby so zásobou liekov distribuovaný do určitých častí tela,
pokračoval.
Zopár nevýhod „nanorybičky“
Daný spôsob má však aj niekoľko nevýhod. Jednou z nich je napr. aj neschopnosť biologického rozkladu, aj keď vedci na bio degradovateľnej forme robota pracujú. Druhou závažnou nevýhodou je výber materiálov – zlata a striebra – s vyššou finančnou hodnotou.
Ak by sa vedcom podarilo vytvoriť biologicky rozložiteľnú formu plávajúceho robota, taktiež by mohlo vzniknúť aj viacero spôsobov využitia.
Roboty by sa mohli používať napr. na ovládanie jednotlivých buniek alebo pri vykonávaní určitých spôsobov neinvazívnych chirurgických zákrokov.