O technológii LiDAR často píšeme v súvislosti s autonómnymi vozidlami, ktoré ju využívajú na skenovanie okolia. Využívajú ju ale aj archeológovia, ktorí vďaka nej našli mayské mesto bez toho, aby vyrúbali jediný strom v džungli.
LiDAR je technológia, ktorá slúži na meranie vzdialenosti pomocou laserov a využitie si našla v mnohých oblastiach. Najnovšie pomohla nadácii pre mayské kultúrne a prírodné dedičstvo (PUCUNAM) prehľadať 2 100 kilometrov štvorcových a nájsť tak ruiny mayskej civilizácie, ktoré by boli inak zrejme navždy stratené v guatemalskej džungli.
Skenovaním džungle bolo objavených zhruba 60 000 budov, palácov a ciest, ktorými boli prepojené samostatné obydlia. Tieto ruiny boli ukryté v džungli a ich nájdenie zrejme prepíše učebnice. Do teraz sa totiž historici domnievali, že mayská populácia dosahovala zhruba 5 miliónov obyvateľov, no najnovší nález toto číslo môže zmeniť na 10 až 15 miliónov.
„LiDAR spôsobuje revolúciu v archeológii rovnako, ako Hubblov teleskop spôsobil revolúciu v astronómii,“ povedal Franncesco Estrada-Belli, archeológ univerzity Tulane. „Potrebujeme ďalších 100 rokov na preskúmanie všetkých dát, aby sme pochopili, čo vlastne vidíme.“
Ide len o začiatok veľkého projektu, v ktorom sa v najbližších troch rokoch pokúsi nadácia PACUNAM pokúsi preskúmať zhruba 14 000 kilometrov štvorcových. V minulosti museli takéto veľké oblasti archeológovia prečesávať pešo, no LiDAR posúva archeológiu na úplne inú úroveň a hľadanie nových ruín je vďaka nemu oveľa rýchlejšie.