Výhody
- Do bodky prepracovaný dizajn
- Odolná konštrukcia aj s 3,5-mm portom
- Výkonný čipset aj s podporou 5G sietí
Nevýhody
- Fotoaparáty zaostávajú za konkurenciou
- Nadstavba a bloatware
Série G, V, K, Q…Velvet? Do rúk sme na testovanie dostali úplne nový model, ktorý by ste mohli zaradiť do niektorej z ustálených sérií smartfónov od LG len ťažko. LG Velvet má odštartovať novú éru elegancie, symetrie, uhladených detailov dizajnom, ktorý má ponúknuť aj niečo viac, ako len ďalší kus zlepeného skla, ocele a plastov. Teda, niečo také hlása tím dizajnérov LG. Aká je realita?
LG Velvet je skutočne celkom odlišný od všetkých ostatných smartfónov spoločnosti, čo si všimnete od momentu, kedy ho chytíte do ruky. Smartfón má totiž hrúbku iba 7,9 milimetra, pričom je po stranách vrátane obrazovky ešte aj zaoblený a tým pocitovo i opticky ešte viac zúžený. Pocitovo tak v rukách pôsobí ako kus tenkého ľadu, ktorý by ste mohli čo i len zlým pohľadom zlomiť.
Opak je však pravdou a LG sa podarilo toto telo obohatiť nielen o odolnosť voči vode a prachu pod záštitou certifikácie IP68, ale aj voči extrémnym podmienkam a pádom, za čo ručí vojenská certifikácia MIL-STD 810G. Ostatní výrobcovia prémiových smartfónov sa majú čo učiť, LG Velvet má na svojom tele dokonca aj 3,5-milimetrový jack pre pripojenie slúchadiel.
Biela verzia Aurora White, ktorú sme mali možnosť testovať, navyše po dizajnovej stránke možno aj nechcene vyniká vďaka zaujímavému kontrastu medzi čierno-čiernou prednou stranou a bielou zadnou stranou s perleťovými odleskmi. Tieto farebne protichodné strany dokonale spája kovový rámček, ktorý pokrýva celý obvod smartfónu. Jednoducho krása.
Takmer celú prednú stranu smartfónu pokrýva 6,8“ P-OLED Cinematic FullVision displej s pomerom strán 20,5:9, a rozlíšením Full HD+ a podporou HDR10, ktorý je po bokoch čiastočne zahnutý. Nie som si istý, či je to len očný klam, no čierny rámček obklopujúci túto obrazovku z každej strany pôsobí na propagačných materiáloch o niečo tenšie, ako je tomu v skutočnosti.
O to viac napokon naživo prekvapí pomerne veľký výrez pre predný fotoaparát, ktorým Velvet pripomína dnes už prekonaný dizajn zhruba rok starých smartfónov. Pri tejto uhlopriečke sa však aj tento výrez stratí a displej vás pohltí kvalitnými farbami a vysokým jasom. K dokonalosti mu chýba už len 90 Hz frekvencia obnovovania obrazu.
LG pod povrch P-OLED obrazovky, ktorá mimochodom podporuje aj režim Always-on, integrovalo aj snímač odtlačkov prstov. Ten sa rýchlosťou radí medzi štandard, zatiaľ čo pri presnosti patrí do tej kvalitnejšej polovice. Pri rozpoznávaní odtlačku na rozdiel od iných (aj drahších) smartfónov takmer nikdy nezaváhal. Klasické povrchové snímače odtlačkov majú síce stále navrch, no ani tento podpovrchový vás nebude príliš zdržiavať a už vôbec nie hnevať.
To, že LG Velvet v skutočnosti nepatrí medzi „top-end“ modely, prezrádza okrem jeho ceny aj fakt, že v jeho útrobách nájdeme čipset Qualcomm Snapdragon 765G. Pravým dôvodom, prečo sa LG rozhodlo siahnuť po tomto nižšie postavenom a z časti menej výkonnom čipsete však nie je úplne cena, ale úspora miesta a energie.
Pri spomínanej hrúbke mohlo LG do smartfónu vložiť batériu s kapacitou 4 300 mAh a keďže je dnes podpora 5G pre nové modely prakticky povinnosťou, LG muselo siahnuť po tomto čipsete, do ktorého je 5G modem priamo integrovaný, hoci bez podpory Wi-Fi 6 sietí. Nebolo to teda bez kompromisov, no LG sa napokon podaril husársky kúsok a Velvet nesklame výkonom, ani výdržou.
Velvet samozrejme netrhá svojimi špecifikáciami či hrubým výkonom pomyselný asfalt, no Snapdragon 765G mu dáva dostatok opory na to, aby ste s ním bez problémov obslúžili všetko, čo môžete v súčasnosti potrebovať. Hráči by sa samozrejme mali poobzerať skôr po iných modeloch, ktoré disponujú výkonnejšou grafickou jednotkou. Čo sa týka batérie, spoľahnúť sa na ňu môžete s prehľadom počas celého dňa intenzívneho používania.
Operačný systém Android 10 s nadstavbou od LG má k dispozícii 6 GB operačnej pamäte. V základe ponúka Velvet internú pamäť s kapacitou 128 GB, ktorú je možné rozšíriť pomocou microSD karty až do 2 TB. S miestom tak rozhodne nebudete mať problém. Osobne mi však v nadstavbe systému prekážali výrazné a podľa môjho názoru nie až tak podarené grafické prvky, ako aj množstvo nadbytočných aplikácií od LG a platených partnerov. Nie je to však nič, čo by ste nemohli dodatočne s trochou trpezlivosti napraviť.
Zadná strana smartfónu je elegantne čistá a nájdeme na nej iba trojicu fotoaparátov, z ktorej fyzicky z tela vystupuje iba hlavný fotoaparát s rozlíšením 48 MPx. Ten ponúka clonu na úrovni f/1.8 pri 0.8μm pixeloch. Pri širokouhlých záberoch (0,5x zoom) mu pomáha 8 MPx snímač so 120-stupňovým záberom, clonou f/2.2 a 1,12μm pixelmi, zatiaľ čo o snímanie hĺbky sa stará 5 MPx snímač uložený medzi nimi.
Hlavný fotoaparát sa ako mnoho ďalších aspektov tohto smartfónu radí skôr medzi priemer. Rozhodne neurazí, no ak hľadáte čo najschopnejší smartfón na fotenie, Velvet to bez ďalších softvérových aktualizácií nebude. Samotný hlavný snímač dokáže vytvárať kvalitné zábery, no akoby mu to občas kazil nespratný softvér, ktorý na fotografie z času na čas nasadí prehnaný post-processing alebo nezmyselne prestrelí niektoré farby. Fotoaparát si skrátka pýta opravnú aktualizáciu, ktorej sme sa počas testovania zatiaľ nedočkali.
Fotografie môžete zobraziť v plnom rozlíšení ich otvorením v novom tabe.
Čím ma však osobne hlavný fotoaparát prekvapil, boli jeho schopnosti v oblasti nočnej fotografie. Samozrejme, ani tu nejde o lídra na trhu, no LG Velvet dokáže pri bežných nočných fotografiách i troche umeleckých záberoch vytiahnuť pomocou predĺženej uzávierky aj z úplnej tmy jasné a ostré zábery. Ak však budete mať tú možnosť, nočné fotografie by ste mali určite fotiť so statívom. Bez neho si totiž Velvet trúfa iba na zhruba 3-sekundovú uzávierku.
Velvet príjemne prekvapil aj pri nahrávaní videa, kde mu v získaní plusových bodov výrazne pomohla optická stabilizácia obrazu. Vstavený režim Steady Cam, ktorý funguje iba do rozlíšenia Full HD, ani zapínať nemusíte. Natívna stabilizácia obrazu je aj pri nahrávaní videa v rozlíšení 4K UHD (pri 30 snímkach za sekundu) skutočne vydarená, najmä kým video sledujete spätne na displeji Velvetu. Pri jeho prehrávaní na väčších obrazovkách už možné badať chvenie, ktoré sa však vo videách vyskytuje len pri otrasoch z chôdze.
LG navyše obohatilo možnosti nahrávania videa o režim intervalového snímania, ktorý vám umožní počas nahrávania meniť rýchlosť zachytávania snímkov, teda v už počas nahrávania niektoré scény zrýchliť 2 až 60-násobne. Zaujímavé sú aj režimy pre rôzne spôsoby nahrávania zvuku popri videu, kde nájdete okrem základného režimu aj režim ASMR so zvýšenou citlivosťou mikrofónu a režim Hlasový Bokeh, ktorý zameria pozornosť mikrofónu na hovorené slovo. Doplnkové režimy fungujú v praxi bezchybne a ušetria vám prácu, ktorú by ste museli inak venovať dodatočnému spracovaniu zvuku pri úprave videa.
Hoci LG Velvet ponúka v prostredí fotoaparátu aj 2-násobné priblíženie, v skutočnosti ide čisto o digitálny zoom a hĺbkový snímač skutočne slúži iba na tvorbu portrétových fotografií s rozmazaným pozadím. Aj v oblasti bokeh efektu je už konkurencia niekde inde a LG aj v tomto prípade zaostáva. Inak to nie je ani s ultraširokouhlým fotoaparátom, čo je obrovská škoda, pretože práve tento druh fotografie v smartfónoch spopularizovalo práve LG.
Pochvalu si zaslúži aj predný fotoaparát s rozlíšením 16 MPx, ktorý odvádza skvelú prácu a to aj v režime profilovej fotografie s rozmazaným pozadím, kde si v sólo zostave s bokeh efektom poradí snáď ešte lepšie, než zadná zostava, ktorá má na to aj špeciálny snímač. Predný fotoaparát zvláda nahrávať video vo Full HD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu, čo síce nie je žiadne terno, no na tvorbu osobných vlogov bohate postačí. Aj pri nahrávaní videa predným fotoaparátom pritom môžete použiť vyššie spomínané zvukové režimy.
Nabíjanie smartfónu samozrejme prebieha primárne cez USB-C (USB 3.1) port na spodnej strane, kde vám Velvet ponúkne podporu rýchleho nabíjania Qualcomm Quick Charge 4+ s výkonom 25 W. Nabitie z nuly doplna mu trvá zhruba dve hodiny, čo je zhruba dnešný priemer. K dispozícii budete mať aj bezdrôtové nabíjanie s výkonom 9 W, čo je opäť zlatý stred výkonu Qi.
Napravo od USB-C portu na spodnej strane nájdeme trojicu prieduchov pre hlasný reproduktor, ktorému v stereo zostave robí spoločnosť druhý reproduktor umiestnený v pomerne širokej škáre nad displejom. Kvalitou tu máme opäť ďalší priemer, ktorému vo zvukovom prejave chýbajú hĺbky a čistota. Vyzdvihnúť sa tak dá snáď iba jeho hlasitosť aj napriek štíhlosti zariadenia. Audiofilov nepoteší ani chýbajúci Quad DAC, teda digitálno-analógový prevodník zvuku, ktorým vynikali doterajšie smartfóny od LG.
Testovanie smartfónu LG Velvet mi pripomenulo návrat do éry telefónov LG Chocolate a tak trochu tuším, že s týmto kúskom nostalgie bol nový dizajnový model aj pôvodne navrhovaný. Zámer na dizajn sa vydaril, LG Velvet vyzerá perfektne a zahanbiť sa nedá ani kvalitou spracovania. Iste, svedčal by mu výkonnejší hardvér a miestami lepšia výbava, no to by už jeho cena mohla vyskočiť aj na dvojnásobok. LG namiesto toho dokázalo ponúknuť dizajnový skvost aj v oblasti vyššej-strednej triedy, čo sa len tak často nevidí a za to patrí kórejskemu gigantu uznanie.