Výhody
- dizajn
- kvalitný DAC
- zadný fotoaparát
Nevýhody
- kvalita predného fotoaparátu
- zvuk reproduktora
- vyššia cena
- snímač odtlačkov prstov je zároveň tlačidlo
Po zvláštnych experimentoch s dvoma displejmi v prípade LG V20 a koženým zadným krytom v prípade LG V10 sa tento juhokórejský konglomerát rozhodol vytvoriť vlajkovú loď, ktorá sa nesnaží zaujať ničím nezvyčajným, práve naopak. LG V30 na prvý pohľad zaujme svojou jednoduchosťou, jemnými líniami a ničím nerušeným zážitkom z používania.
Telefón je vytvorený z kombinácie skla a kovových rámčekov. Tieto dva materiály do seba zapadajú perfektne a telefón sa výborne drží v ruke, a to aj napriek veľkému 6-palcovému displeju.
Snímač odtlačkov prstov sa samozrejme musel presunúť na zadnú stranu, no tam je umiestnený v správnej výške a nahmatáte ho automaticky vždy, keď chytíte telefón do ruky. Snímač zároveň slúži ako tlačidlo na vypínanie, čo nie je najpraktickejšie, najmä keď telefón leží na stole.
Na boku telefónu, kde sa zvyčajne nachádza tlačidlo na vypínanie, je v tomto prípade slot na SIM kartu a microSD kartu. Okrem toho kovový rámček prerušujú tlačidlá hlasitosti, USB-C port a nezvyčajne aj 3,5 mm jack. Jeho prítomnosť neprekáža ani tomu, aby mal telefón certifikát odolnosti IP68.
LG V30 je dokonca vybavený 32-bitovým Hi-Fi Quad DAC, teda digitálnym prevodníkom zvuku, ktorý vykresľuje zvuk do slúchadiel v ohromujúcej kvalite. Ak skombinujete LG V30, kvalitné slúchadlá a dobrý zdroj hudby, už nikdy nebudete chcieť počúvať hudbu z iného zdroja.
Škoda len, že sa kvalita zvuku nepreniesla aj na reproduktor, a tiež priložené B&O PLAY slúchadlá. Reproduktor má nevýrazný mono zvuk a slúchadlá znejú skrátka priemerne.
Ako displej LG osadilo 6-palcový OLED panel s rozlíšením 1 440 x 2 880 pixlov, podporou HDR10 a pomerom strán 18:9. Kým nedávno ešte niektoré aplikácie mali problém s týmto pomerom strán, dnes si už ani nevšimnete, že to nie je štandardný pomer 16:9.
Prispôsobil sa už aj YouTube, ktorý umožňuje video roztiahnuť na celú obrazovku. Systém umožňuje roztiahnuť na celú obrazovku aj aplikácie. Navigačné tlačidlá sa tak schovajú a znova sa k ním dostanete potiahnutím od spodku displeja smerom nahor.
Displej podporuje aj funkciu Always-on, teda aj vypnutý displej môže zobrazovať čas, percentá batérie, prehrávač médií či tlačidlá na rýchle zapnutie Wi-Fi, Bluetooth, fotoaparátu a ďalších funkcií. Always-on displej príliš nezaťažuje ani batériu.
S batériou s kapacitou 3 300 mAh nemá problém LG V30 vydržať jeden a pol dňa, pri miernejšom používaní aj dva dni. Keby sa aj telefón vybil, k dispozícii je bezdrôtové nabíjanie a tiež rýchle nabíjanie.
Z pribaleného adaptéru sa LG V30 nabije na 50 % zhruba za 35 minút a doplna za 2 hodiny. LG V30 poháňa procesor Snapdragon 835, ktorému sekunduje 4 GB RAM. Systém je plynulý, aplikácie sa zapínajú okamžite a v podstate aktuálne neexistuje aplikácia či hra, ktorou by ste tento hardvér priviedli do rozpakov. Výkon potvrdzuje aj skóre 156 756 v benchmarku AnTuTu a 2 875 v benchmarku 3DMark Sling Shot Extreme.
Je trochu škoda, že sa LG V30 dostáva do predaja so systémom Android 7.1.2. Nie, že by staršia verzia Androidu nejako prekážala v používaní, no patrilo by sa, aby vlajková loď prichádza na trh s najaktuálnejším systémom. Aktualizácia na Oreo by ale mala prísť ešte tento rok.
Samostatnou kapitolou LG V30 je duálny fotoaparát zložený zo 16-megapixlového snímača s clonou f/1,6 a 13-megapixlového snímača s clonou f/1,9 a so 120° uhlom záberu. Táto zostava patrí medzi to najlepšie, čo aktuálne na trhu nájdete. LG V30 dokáže vytvoriť naozaj skvelé zábery, a to aj pri slabom svetle.
LG sa navyše pohralo aj so softvérom, a tak v aplikácii fotoaparátu nájdete množstvo rôznych režimov vrátane manuálneho, ktorý umožňuje zapnúť manuálne zaostrovanie, upravovať ISO či vyváženie bielej.
Fotografie môžete ukladať aj vo formáte RAW a v manuálnom režime natáčania videa aj nahrávať Hi-Fi zvuk. Ak máte pri nahrávaní videa zapojené slúchadlá, môžete v nich počuť okamžitú odozvu nahratého zvuku a na základe toho manuálne upraviť hlasitosť nahrávania, basy či výšky.
Je škoda, že toľko pozitívneho sa nedá povedať o prednom 5-megapixlovom fotoaparáte. Ten síce poteší 90° uhlom záberu, no jeho kvalita je na pomery high-end telefónu podpriemerná. Nižšie si môžete pozrieť galériu fotografií, ktoré boli vytvorené zadným fotoaparátom za dňa a aj v noci. Všetky fotografie sú bez úprav a zachytené v automatickom režime originálnou vstavanou aplikáciou.
Podčiarknuté a zhrnuté, LG V30 je výborný smartfón, ktorý aj napriek drobným nedostatkom nemá ďaleko od dokonalosti. Výborný fotoaparát, krásny dizajn, vodeodolnosť, bezdrôtové nabíjanie, 3,5 mm jack a mnoho ďalšieho. Čo viac si môže človek od smartfónu z roku 2017 priať? Aj preto si LG V30 od našej redakcie zaslúži ocenenie TIP REDAKCIE.