Juhokórejské LG na výstave CES 2018 predstavilo hneď niekoľko nových OLED televízorov. Top modelom je opäť kúsok zo série Signature, no aj nižšie modely sa dočkali vylepšení. Top modely ponúknu podporu HFR (120 Hz obsahu), ale aj nový procesor A9.
Top modelom na tento rok bude LG W8 s dvojicou uhlopriečok – 65 a 77 palcov. Podobne, ako v prípade minuloročného modelu, W8 sa zaradí do série Signature a taktiež sa bude lepiť na stenu na špeciálny podklad.
Na stene tak bude iba ultratenký OLED displej, ktorý bude „živiť“ elektronika v soundbare. S displejom ho bude spájať iba tenký takmer neviditeľný kábel.
Soundbar, ale i samotný televízor podporujú špičkový zvuk Dolby Atmos. Medzi podporovanými štandardami sú ale aj tie obrazové a to prakticky všetky, ktoré poznáme: HDR10, Dolby Vision, Advanced HDR, HLG, HDR10 Pro. Chýba iba HDR10+, ktorý zas vyvíja konkurencia.
Hoci je obrazového materiálu v HDR či Ultra HD stále málo, LG W8, ale aj nižší model E8 to chcú zmeniť vďaka novému procesoru Alpha 9. Ten sa má okrem iného starať o čo najlepší upscaling obrazu s nižším rozlíšením. Zároveň má znižovať šum obrazu, zlepšovať ostrosť a detaily. LG nazvalo technológiu vylepšovania obrazu True Color Accuracy Pro.
„LG však plánuje posunúť zážitok z domácej zábavy na novú úroveň. Poslúži na to systém umelej inteligencie (UI) ThinQ. ThinQ umožňuje realizáciu stoviek hlasových povelov využívajúcich vlastnú otvorenú inteligentnú platformu spoločnosti LG, ako aj služby tretích strán z oblasti UI. LG ThinQ (firma ho použije aj v iných elektronických zariadeniach okrem TV) ponúka pre najnovšie televízory rozšírenú interaktívnu skúsenosť. Používa technológiu prirodzeného jazykového spracovania (Natural Language Processing, NLP), ktorá umožňuje inteligentné hlasové ovládanie a konektivitu založenú na vlastnej technológii hĺbkového učenia DeepThinQ,“ napísal pred pár dňami kolega Juraj Procházka.
Integrovaná bude hlasová asistentka od Amazonu, ale i Google. Na rozdiel od smart reprodukotorov, na jej spustenie je nutné stlačiť tlačidlo na diaľkovom ovládači. To zabezpečí, že televízor nebude neustále nahrávať zvuky z domácnosti.
V prípade LG W8 má potešiť aj vyšší jas displeja, ktorý má mať zhruba 700 nitov čo je okolo 10% viac, ako u minuloročných modelov. Na top-end LCD panely sa stále nechytá, no z roka na rok sú OLEDky jasnejšie a jasnejšie. Lepší obraz s kvalitnejším podaním odtieňov čiernej má zabezpečovať nová LUT 3D Look-up Table, ktorá sa stáva v tohtoročných top modeloch celkom bežná. LUT vylepšil napríklad aj Panasonic.
Lahôdkou v top modeli (zatiaľ iba na papieri) je HFR, teda podpora 120 fps 4K UHD obrazu. Keďže ale novinka nemá HDMI 2.1, ale iba klasické HDMI 2.0, z BD disku či konzoly 120 fps obraz nikdy nedostanete. Ani v budúcnosti. Naopak a našťastie pre LG, zdrojom 120 fps obrazu môžu byť VoD služby ako Netflix, Amazon či HBO.
Model LG E8 bude v predaji v dvoch veľkostiach – 55 a 65 palcov. Na rozdiel od top modelu W8 ponúkne iný, no stále zaujímavý dizajn so sklenenou nohou. Televízor bude však taktiež bežať vďaka procesoru Alpha 9. Ten bude aj v sérii C8. Všetky tri série vďaka novému procesoru podporujú aj HFR.
Nižšie modely série B8 zo série OLED televízorov budú pracovať na procesore Alpha 7. Operačným systémom vo všetkých prípadoch bude webOS. Kedy a za aké ceny prídu novinky na trh nie je zatiaľ známe.