Výhody
- Nízka cena
- Relatívne dobrá výdrž batérie
- Elegantný dizajn
Nevýhody
- Málo funkcií a vychytávok
- Padanie systému
- Nízka kvalita fotoaparátu
LG K4 je pokračovaním minuloročného rovnomenného smartfónu, ktorý ponúkol základné funkcie za nízku cenu. Tohtoročný model K4 má o niečo väčšiu batériu a tiež mu pribudlo tlačidlo na zadnej strane.
Ak by sme mali zhodnotiť obsah balenia, žiaľ nevieme presne, čo k telefónu dostanete, keďže nám prišiel bez obalu. Veríme, že minimálne tú nabíjačku a slúchadlá k telefónu dostanete.
Po dizajnovej stránke smartfón nevyzerá najhoršie. Zadnú plastovú časť zdobí kruhový objektív fotoaparátu a tlačidlo, ktoré na prvý pohľad pripomína snímač odtlačku prstu. Jedná sa však o netradične umiestnené tlačidlo spustenia/vypnutia smartfónu.
V zadnej spodnej časti smartfónu nájdete malý otvor, ktorý slúži ako reproduktor. Podanie zvuku je čisté a nemám k nemu výraznejšiu kritiku.
Smartfón sa v ruke pohodlne drží aj ovláda. Zadné tlačidlo spustenia nie je prekážkou a povedal by som, že sa jedná o príjemnú inováciu, keďže okrem bočných tlačidiel hlasitosti vám po bokoch nič neprekáža.
LG K4 po dizajnovej stránke pôsobí jednoducho, no za to elegantne. Prednú časť tvorí 5″ LCD displej a charakteristický nápis LG. Samotná plocha displeja mohla pokrývať aj väčšiu časť displeju, no čo narobím. Smartfónu tiež chýba notifikačná dióda, čo mi však až tak neprekáža, keďže na väčšine Androidových smartfónoch mi táto funkcia skôr vadí, než prináša osoh.
Po spustení vás privíta Android 6.0.1. Marshmallow, ktorý patrí medzi najčastejšie používaný systém. Prvotná inštalácia programov prebehla dobre, no hneď na úvod je citeľné, že sa jedná o telefón nižšej triedy. Aplikácie zo začiatku padali a niektoré sa nedali ani spustiť. Celkovo má smartfón pomalšie reakcie a kým sa napríklad otvorí prehliadač Google Chrome, prejde aj viac ako jedna sekunda.
Z nastavení systému, smartfón ponúka na výber okrem základnej obrazovky aj zjednodušené menu EasyHome pre začiatočníkov.
Poďme k fotoaparátu, ktorý tvorí 5 Mpx snímač a 5 Mpx webkamera. Ide o skutočný priemer, ktorý vám spraví síce bežné fotky, no nejaký zázrak samozrejme nečakajte.
Fotenie scenérií či objektov sa ešte dá zvládnuť, no na fotenie detailov a makra je to už o poznanie horšie. Natáčanie videa sa nezaobíde bez sekania a nekvalitného nahrávania zvuku, no pripomeniem, že na to ani telefón nie je primárne určený. Na príležitostné fotenie či nahrávanie však LG K4 bohato postačí.
Smartfón podporuje miesto pre dve SIM karty. Mimochodom, keď už spomíname tie SIM karty, do LG smartfónu sa karta vkladá tak, že musíte otvoriť zadný kryt, vybrať batériu a tak SIM kartu vložíte. Závan menšej nostalgie je na mieste. Neviem však, kde „udelali soudruzi chybu“, keďže samotná SIM karta sa bez použitia pinzety nedala vybrať.
Vo vnútri nájdete vymeniteľnú 2 500 mAh batériu, ktorá vám umožní telefón používať tie dva dni na jedno nabitie. Na druhý deň však už určite rátajte s nabíjaním.
Z aplikácií LG K4 disponuje predinštalovanými Google aplikáciami, čo je určite výhodou. Okrem tých, nájdete v smartfóne aplikáciu na pripomienky QuickMemo+, aplikáciu LG SmartWorld, ktorá ponúka originálne témy či možnosť sťahovania LG aplikácii a Hi-Fi hudby či aplikácie týkajúce sa úspory batérie a ovládania na diaľku.
Čo sa týka konektivity, okrem klasického 3,5 mm portu, má LG K4 Bluetooth 4.1 a podporu pre LTE. NFC by ste v ňom však hľadali márne. Okrem GPS smartfón podporuje aj ruský GLONASS.
Benchmark AnTuTu udelil smartfónu LG K4 hodnotenie 18 947 bodov. Nepomohol mu ani čip Snapdragon 210 či 1 GB RAM. Smartfón má problémy už pri činnosti niekoľkých aplikácii súčasne. To žiaľ nemôžeme ospravedlniť ani nízkou cenou.
Smartfón sa u nás predáva vo verzii 8 GB, čo je skutočne pamäťový základ, z ktorého vám hneď 4 GB zoberie samotný systém. Ak by ste túžili inštalovať množstvo aplikácii, sťahovať hudbu či nebodaj fotiť veľa fotiek, riešením je rozšírenie o pamäťovú kartu. LG K4 je však skôr vhodný ako druhý telefón určený vyslovene na telefonovanie či písanie správ.
Tu sa aj dostávam k samotnému využitiu smartfónu. Osobne som z neho nebol príliš nadšený, keďže sa jedná o typický low-cost smartfón, ktorý neponúka žiadne zaujímavejšie funkcie a technológie. Väčšina čínskych firiem nám však dokazuje, že za málo peňazí môžete mať aj veľa muziky. LG pravdepodobne na túto filozofiu nechce nadviazať a tak prináša nemastný, neslaný, no za to elegantný a lacný smartfón pre nenáročných so základnými funkciami a solídnou batériou. To, či je to na dnešné pomery málo alebo je to hodné ceny cca 119 eur však necháme na vás.
Ja by som si osobne priplatil ešte pár desiatok eur a mal by som za to odolný ARCHOS 50 Saphir alebo niektorý z Xiaomi smartfónov s lepším fotoaparátom či s HD rozlíšením displeja.
Napriek tomu sa však jedná o šikovný smartfón, ktorý nikoho neurazí a ako jednoduchý telefón pre syna či pre dcéru alebo ako služobný smartfón je ideálny.