Škola volá, ale mať vo vrecku pár euríčiek tiež nie je na zahodenie. Ak ste sa ešte nezačali zaujímať o letnú brigádu, je naozaj najvyšší čas, inak vám ostatne to najhoršie – či už z hľadiska odmeny, alebo typu práce. Ako na to?
Odpoveď sa nachádza na internete. Nájdete tu viacero portálov, ktoré sa venujú pracovným príležitostiam, či už na celom Slovensku, alebo v regiónoch. Zákonník práce umožňuje zamestnávateľom zamestnávať študentov na základe dohôd o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, čo je pre vás výhodné kvôli výške odvodov.
Čo by ste mali vedieť?
Pred uzavretím zmluvy si skontrolujte niekoľko náležitosti. V prvom rade musí byť zmluva uzavorená písomne, inak nie je platná. V dohode musí byť uvedený druh práce, odmena za vykonanú prácu, stanovený rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa uzatvára. Dohoda sa uzatvára na dobu určitú, najdlhšie však na 12 mesiacov.
Dôležité je, že študentom strednej, resp. vysokej školy denného štúdia počas brigády nevznikajú žiadne povinnosti voči Sociálnej poisťovni. Do Sociálnej poisťovne vás prihlási / odhlási zamestnávateľ, ktorý zároveň za vás zaplatí sociálne odvody.
Súčasťou dohody o brigádnickej práci študenta je potvrdenie štatútu študenta strednej / vysokej školy na základe overeného potvrdenia o návšteve školy. Zamestnávateľ je povinný odovzdať študentovi jedno vyhotovenie podpísanej dohody.
Veľkou výhodou je oslobodenie príjmu študenta z dohôd o brigádnickej práci do 200 eur od odvodov. Výnimka z neplatenia poistného sa uplatňuje písomne u zamestnávateľa prostredníctvom Oznámenia a čestného vyhlásenia k dohode o brigádnickej práci študenta. Ak príjem presiahne 200 eur, z výplaty sa vám stiahne odvod na dôchodkové poistenie z rozdielu medzi reálnym príjmom a 200 eurami. Do Sociálnej poisťovne odvádzate starobné poistenie vo výške 4 % z hrubej odmeny a invalidné poistenie 3 % z hrubej odmeny.
Pozor: Nezabudnite, že ak máte viacero dohôd o brigádnickej práci študenta, výnimku si môžete uplatniť iba na jednu dohodu, t. j. u jediného zamestnávateľa.
Podmienky pre používanie dohôd o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru sú upravené v § 223 až § 228a Zákonníka práce.
Kde hľadať brigádu?
Zrejme najznámejší expert na pracovné miesta a brigády je portál profesia.sk. Práci na dohodu majú venovaný samostatný priestor. Dizajn stránky je jednoduchý a prehľadný. Môžete zadať kľúčové slová (napr. čašník, vodič), obec / okres, kde hľadáte brigádu, alebo si priamo pozrieť ponúkané miesta. Nechýba tip ako vytvoriť životopis. Ponuky si môžete nechať posielať e-mailom a pozrieť ich vtedy, keď vám to vyhovuje.
Najväčšou databázou na brigády sa pýši portál brigada.sk. Dizajnu by sa síce zišiel upgrade, ale dôležité je, čo ponúka. Môžete si zadať lokalitu, kategóriu (napr. absolventská prax, distribúcia, rozvoz, informačné technológie, modeling, stavebné práce a pod.), dátum brigády, mzdu. Brigada.sk je aj vo forme aplikácie pre Android.
Zaujímavú brigádu môžete nájsť na jooble.sk. Má minimalistické rozhranie, do ľavého okna napíšete aký druh práce hľadáte (v našom prípade brigády pre študentov na leto), do pravého okna lokalitu a kliknite na Hľadať. Z ďalších portálov môžeme spomenúť superbrigády či eduworld.
Kto má záujem o brigádu v zahraničí, môže si načítať portál Prostaff. Agentúra sa venuje sprostredkovaniu práce a brigád od roku 2002. Letnú brigádu v zahraničí pomôže nájsť aj Pracavonku.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny sa síce viac „špecializuje“ na pracovné miesta na plný úväzok, ale za pokus určite stojí posurfovať aj na týchto stránkach.
Okrem internetu nie je vôbec od veci „zdvihúť zadok“ a mať oči otvorené. Mnohé prevádzky hľadajú výpomoc jednoduchým vyvesením oznamu na dvere. Tiež môžete osobne navštíviť Úrad práce a tam si nájsť na nástenke aktuálne príležitosti. Šikovným patrí svet a vždy je lepšie vyberať si z viacerých možností, ako zobrať to, čo odmietli záujemcovia pred vami. Lovu pracovnej brigády zdar!