Výhody
- konštrukcia
- integrovaný projektor
- moderný hardvér
Nevýhody
- nízke rozlíšenie projektora
- vyššia hmotnosť
- drobné nedokonalosti
Najnovší tablet s projektorom Yoga Tab 3 Pro je zariadenie zaujímavé zo všetkých strán. K bežným tabletom má tento kúsok po konštrukčnej stránke dosť ďaleko. Na prvý pohľad samozrejme upúta stojan a valček, známe to identifikátory rodiny tabletov Yoga Tab.
Musím priznať, že sa mi takýto nápad páči. Osobne nie som fanúšikom tabletov nad 8 palcov, 10“ tablety mi už prídu nepohodlné až nelogické. Stojanček však dáva väčšiemu displeju zmysel, navyše umožňuje niekoľko režimov.
Najpraktickejšie je asi položenie tabletu na stôl s displejom do takého uhla, pod akým zvykneme používať notebook.
Samozrejme bude tu chýbať klávesnica, na písanie musíte vziať tablet do rúk. Ďalší režim sa môže hodiť pri kreslení, keď tablet ležiaci na stole vďaka stojanu zdvihnete do mierneho uhla.
Navyše dotyková vrstva displeja má zvýšenú citlivosť, takže na kreslenie môžete použiť aj iné predmety okrem drahého stylusu. Niekoho možno poteší, že displej plnohodnotne reaguje aj na dotyk nechtom.
V treťom režime môžete tablet zavesiť vďaka dierke v stojane. Tu už sa využitie predstavuje ťažšie. Žeby niekto zatĺkol do steny klinec a používal Yoga Tab ako fotorámik?
Ako som však spomínal, podľa môjho názoru sú už 10“ tablety veľmi nepohodlné, Lenovo má navyše v tomto režime nevýhodu kvôli hrubšej asymetrickej konštrukcii a zvýšenej hmotnosti.
Treba sa naň skrátka pozerať inak, ako na štandardný tablet. Tento stroj totiž veľa štandardného na sebe nemá. Kde začať? Napríklad pod displejom, kde je malý soundbar JBL.
Marketingová hláška by mohla znieť „zabudnite na predné stereo reproduktory, Yoga Tab 3 Pro ich má hneď štyri!“. Musím uznať, že pri bežnom tabletovom využití dokážu skutočne slušne revať.
Ak však tablet budete používať ako projektor, budete si hovoriť, že repráky mohli byť ešte o čosi silnejšie, aby aspoň ako-tak ozvučili menšiu miestnosť. Čo sa týka kvality, tá je relatívna.
Máme tu totiž ďalšie zariadenie s Dolby Atmos, takže bez pohratia sa s nastaveniami ekvalizéra získate skôr podpriemerný zvuk.
Tablet integruje v bočných stenách valčeka dve veľké tlačidlá, ktoré som si stále mýlil – zvlášť, keď tablet nemá primárnu polohu danú tak jednoznačne, ako smartfón a človek ho používa stále v inej orientácii displeja.
Ľavá strana (pri polohe so stojanom naspodu) obsahuje veľký zámok displeja, ktorý pôsobivo pulzuje pri nabíjaní. Opačná strana má zasa vypínač projektora. Áno, Yoga Tab 3 Pro je ďalším tabletom výrobcu, ktorý túto vymoženosť integruje. Je to v prvom rade super vec na machrovanie, ale má aj iné výhody.
Nad umiestnením projektora výrobca určite dlho rozmýšľal a výsledok je viac-menej úspešný. Integrácia do spodnej strany stojančeka dáva možnosť ľubovoľne nastaviť uhol projekcie vrátane krajnej polohy, v ktorej položíte tablet ležato na stôl a projekcia smeruje priamo na strop.
Na druhej strane umiestnenie projektora naspodu ho vystavuje častejšiemu špineniu krycieho sklíčka, aj väčšiemu riziku jeho poškriabania. Pri teste predchádzajúceho tabletu Lenovo s projektorom asi pred rokom som žiaľ musel konštatovať, že pomerne nízka kvalita obrazu, najmä nízke rozlíšenie, mu nedávajú veľmi zmysel.
Nízka svietivosť použiteľná prinajlepšom v zamračený podvečer sa dá ľahko odpustiť, ale keď sa po rozmaznávaní nevyužiteľne jemnými displejmi pozriete na rozmazanú projekciu, nie je to nič príjemné.
Zvlášť veľký rozpor je práve na testovanom tablete, keďže jeho 10,1“ displej s rozlíšením 2 560 x 1 600 pixlov (299 PPI) môžeme bez obáv označiť ako dokonalý. Avšak menší text, ktorý na displeji jasne vidíte, z projektora nemáte šancu prečítať.
70“ obraz teda využijete len na videá a fotografie. Aby som však hodnotenie pikoprojektora nekončil negatívne, tieto obdivuhodné miniatúrne komponenty stále robia pokroky.
Pri priamom porovnaní so starším Samsungom Galaxy Beam vytvorilo Lenovo z rovnakej vzdialenosti citeľne väčší a asi o tretinu jasnejší obraz. Chválim aj nastavenie projektora, napr. citlivé zaostrovanie, automatickú i manuálnu korekciu lichobežníkového skreslenia či správanie, keď displej pri projekcii po štandardnom intervale zhasne, ale môžete ho kedykoľvek znova rozsvietiť tlačidlom zámku.
Niekoho poteší obdoba režimu „Rozšírená obrazovka“ z Windowsu. Na projektore sa po jeho aktivácii zobrazuje iba obsah aplikácie Projekcia, teda napríklad prehrávané videá či fotky. Na tablete vidíte malé okno tejto aplikácie a popritom môžete pracovať na niečom inom.
Hliníkový tablet s „koženým“ chrbtom z umelej kože skrýva aj ďalšie zaujímavosti, napríklad 13 Mpx fotoaparát, čo je na pomery tabletov dosť pokročilý snímač. Napriek množstvu nastavení a režimov však Yoga Tab 3 Pro nie je ani zďaleka ideálnym zariadením na fotenie.
Okrem štandardného argumentu nepraktickosti 10“ stroja sú tu ďalšie dva – zvýšená hmotnosť kvôli špeciálnej konštrukcii a príliš jemný displej. Áno, veľký kvalitný zobrazovač vás môže od fotenia ľahko odradiť.
Za horších svetelných podmienok totiž všetok šum vidíte už pri fotografovaní. Veď samotný displej má rozlíšenie 4,1 Mpx. Ako vidno, konštrukciu so stojanom a valčekom nemôžeme jednoducho označiť ako dobrú alebo zlú, v každej situácii pôsobí inak.
Napríklad pri písaní na obrovskej virtuálnej klávesnici skôr prekáža. Naopak, vo výkonovej záťaži v kombinácii s kovovým telom výrazne pomáha. Najlepšie sa to prejavilo na teste stability v AnTuTu.
V menej vykurovanej miestnosti sa tablet za celý test nezohrial ani o celý stupeň, držal sa okolo 19°C. Iné prístroje pritom dosahujú niekedy cez 40 stupňov.
A pritom Lenovo sa výkonom radí k vyššej triede vďaka novému 14 nm procesoru Intel Atom x5. Jeho štyri vysoko taktované x86 jadrá spolu so solídnou grafikou a ostatnými komponentmi vybojovali v AnTuTu 48 300 bodov a v 3DMarku Ice Storm Unlimited krásnych 25 900 bodov.
Konečne som po dlhom čase testoval stroj, ktorý si to dal v 3DMarku v režime Extreme na Maxed out. Tablet je teda skvelý aj na hry.
Úložisko má 22,4 GB voľného priestoru, navyše podporuje pamäťové karty a nemá problém pracovať s USB kľúčmi. 2 GB RAM-ka môže vo vlajkovej lodi prekvapiť, ale 1 100 voľných MB máte k dispozícii s prehľadom.
Operačná pamäť by nemala byť úzkym hrdlom, hodnota o polovicu väčšia by veľký prínos nepridala. Celý systém postavený na Androide 5.1 beží dokonale svižne. Nadstavba výrobcu je už dobre známa, oproti minulosti sa však niektoré veci zmenili.
Aplikácie nemusia byť všetky vysypané na ploche, existuje totiž ich zoznam, podobne ako v čistom OS Android, aj keď toto bude možno iba špecifikum tabletov Lenovo. Pomerne zaujímavý je režim viacerých obrazoviek, i keď je ešte pomerne obmedzený.
Podľa všetkého totiž dokáže pracovať iba s dvomi veľkosťami okien – resp. malé okno maximalizovať, nie však plynule meniť veľkosť okna, ako to robí konkurencia.
Aplikácie tretích strán vyzerali byť celkom funkčné, aspoň teda pokiaľ mali responzívny dizajn a dokázali pracovať v malom okienku. K softvéru mám dve výhrady – klávesnica by na takto veľkej ploche mohla mať číselný rad a nastavenie zobrazenia percenta nabitia batérie by nemuselo byť zahrabané tak hlboko v systéme, kdesi pri nastavení notifikačnej lišty, keď už dlhé roky vždy bolo v detailoch spotreby energie batérie.
Nabíjanie a vybíjanie je pre Yoga Tab 3 Pro tiež zaujímavá disciplína. Pri nabíjaní sa na zamknutej obrazovke zobrazuje odhadovaný čas do plného nabitia, pokiaľ si teda jeho štandardné drobné písmo na štandardnom pestrofarebnom pozadí všimnete.
Hodnoty však potešia – napríklad z 37% na 100% odhadoval tablet na 52 minút a približne to aj dodržal. To samozrejme platí za predpokladu použitia dodávanej nabíjačky s výkonom až 24 W. S nejakou 8 W nabíjačkou zo smartfónu by ste sa načakali, na nabíjanie z USB portu počítača ani nepomyslite.
Dočerpať 10 200 mAh totiž nie je úplne triviálna vec. Odmenou je vám však sľubovaná výdrž až 18 hodín. A reálna? Samozrejme nižšia. Pri webovom teste s 50% jasom mi vyšla na 10 hodín.
Nie je to málo, no mohlo to byť aj viac. Tu by som za hlavného podozrivého označil QHD displej. Projektor som testoval pri zhasnutom displeji a prehrávaní Full HD 30 fps videa natočeného smartfónom, s reproduktormi a samozrejme aj jasom projektora naplno. 6 hodín a 15 minút nie je zlý výsledok.
Po teste stále považujem tablet Lenovo Yoga Tab 3 Pro za veľmi zaujímavú kombináciu hardvéru a softvéru. Stojan, valec s väčšou batériou, reproduktory vyžadujúce zvláštnu starostlivosť i miniatúrny projektor sú však veci, ktoré nie sú univerzálnou výhodou pre každého zákazníka. Kto sa v nich však nájde, môžem mu tento tablet srdečne odporučiť, je vymyslený naozaj dobre.
A práve za to si nový tablet od nás zaslúžil ocenenie TIP Redakcie v časopise TECHBOX 11-12/2015.