Reklama

Lenovo Yoga Book - hybrid s extrémnou výdržou

Erik Birčák
92 %
Lenovu sa podaril skutočne husársky kúsok. Má tablet, ktorý dokáže nahradiť notebook a ponúkne extrémnu výdrž batérie.

Výhody

  • kvalita konštrukcie
  • vysoká výdrž
  • nízka hmotnosť
  • Wacom technológia

Nevýhody

  • málo portov
  • nižší výkon
  • horšie písanie na klávesnici
  • optimalizácia Androidu

Ak ste očakávali, že podobne, ako po minulé roky, bude hlavný prúd inovácií prúdiť z Ameriky, alebo vás zaujímavými konceptmi očarí Južná Kórea, tak ste si tento rok nemuseli prísť na svoje.

U mňa bolo milým prekvapením to, že množstvo zaujímavých kúskov a nápadov prišlo práve z Číny. A nie je to iba v podobe recenzovaného modelu Yoga Book, ktorý sa rozhodol ignorovať zaužívané a vytvoriť si vlastné pieskovisko, na ktorom sa bude hrať.

Yoga Book nie je klasický tablet. Nie je to ani klasický Ultrabook, netbook, alebo niečo, na čo by ste boli normálne navyknutí.

Pozrite si

Lenovo Yoga Book a Yoga 910 kúpite už aj na Slovensku! Poznáme detaily a ceny

Preto musím už na začiatku tohto textu varovať, že ak patríte medzi klasických používateľov systému Windows, u ktorého základom vašej práce sú klasické lokálne nainštalované aplikácie, tak tento model rozhodne nie je určený pre vás.

Yoga Book totiž predstavuje víziu. Víziu tenkého klienta internetovej doby, kde potrebujete jednoduchosť, rýchlosť, výdrž a neustále pripojenie k internetu. A to bez ohľadu na to, či to beriete ako požehnanie, alebo ako hrozbu.

Yoga Book zaujme už praktickým balením, ktoré veľkosťou pripomína skôr tablet, ako malý notebook. Po otvorení sa vám naskytne pohľad na niečo, čo pripomína netbook z budúcnosti. Yoga Book ním v podstate aj je.

Ponúka základné výhody netbookov, ktorými boli vždy malé rozmery a nízka cena. Lenovo však zašlo ďalej a vytvorilo produkt tak tenký, že je možné zmýliť si ho s klasickým poznámkovým blokom.

A nie je to iba o veľkosti, ale aj o hmotnosti celého zariadenia. Počas testovania som nemal pocit, že v ruke nosím notebook, alebo iný ťažký kus elektroniky.

Celé telo je z horčíkovo-hliníkovej zliatiny a podobne, ako u iných modelov radu Yoga, aj tu je prítomný „watchband“ typ kĺbu.

Celé zariadenie tak pôsobí solídne, nič sa neprehýba, nepraská, ani inak neznižuje pocit z dobre odvedenej konštrukčnej práce.

Asi najväčšie prekvapenie zažijete po otvorení zariadenia. Nie, nie je to 10“ IPS displej, ktorý by ste tak nejak očakávali. Klasická klávesnica je totiž preč. Nahradilo ju niečo, čo pripomína dotykové panely zo science-fiction.

Človek by si povedal, že výrobca v dizajnovom ošiali úplne zabudol na bežných ľudí, ktorí sa na notebooky nechcú iba pozerať, ale chcú na nich aj niečo napísať. Opak je ale pravdou.

Lenovo si v tomto prípade dobre premyslelo, prečo nahradí spodnú časť notebooku niečím, čo nazvali Halo klávesnica. Ide o spojenie virtuálnej klávesnice s vibračnou spätnou väzbou a tabletu Wacom.

V podstate je tak jedno, či chcete na podložke písať, alebo kresliť. Zariadenie zvláda oboje. Či je to praktické? Áno, aj nie.

Yoga Book nie je stolný počítač s mechanickou klávesnicou a kvalita či rýchlosť písaného textu na Halo klávesnici nikdy nebude tak vysoká, ako na modernej mechanickej klávesnici.

To však nie je zámerom tohto zariadenia. Yoga Book slúži na výdobytky dnešnej internetovej doby. Na občasné písanie poznámok, pridávanie statusov, chatovanie či prezeranie internetu.

Na to vám osadená klávesnica bohato postačí a úprimne, je to asi jediná virtuálna klávesnica v mojom živote, na ktorú som si dokázal po týždni testovania zvyknúť.

Navyše k nej máte automaticky aj jeden z lepších tabletov a dotykové pero priamo v balení. Dotykové pero pridáva Yoga Book-u úplne nové funkcie. Nemusíte ho používať iba na bezduché kreslenie.

Umelecky nadaní používatelia si môžu robiť rýchle náčrty, ktorých kvalita nie je na zahodenie. Jedným zo zaujímavých využití je možnosť kreslenia na klasický papier, ktorý priložíte na dotykovú plochu.

Yoga Book tak digitálne kopíruje to, čo kreslíte perom na klasický papier. Dokonca priamo v balení nájdete klasický poznámkový blok!

Lenovo písaniu na papier prispôsobilo aj samotný stylus Real Pen (mimochodom s 2 048 úrovňami citlivosti), hrot ktorého si môžete meniť na guličkové pero.

Treba si len dávať pozor, aby ste si omylom nepopísali klávesnicu. Už teraz vidím potenciálne využitie v študentských kruhoch a u mnohých začínajúcich umelcov, architektov či stavebných inžinierov.

Osadením procesoru Intel Atom je možné využiť ako operačné systémy Windows aj Android. Nami testovaná verzia mala v sebe starší Android 6.0.1, Lenovo však prisľúbilo v budúcnosti aktualizáciu na Android Nougat.

Osobne by som sa vzhľadom k výkonu hardvéru priklonil skôr ku kúpe Android verzie Yoga Book. Tam totiž nebudete pociťovať nedostatok výkonu.

Lenovo takisto upravilo prostredie a prispôsobilo ho viac k „notebookovému“ vzhľadu vrátane multitaskingu a aplikačnej lišty. Android sa tam v mnohom podobá na prostredie z Windowsu.

Negatívom je však kompatibilita aplikácií, pričom mnohé nevedia pochopiť, akým smerom a v akej veľkosti by sa mali otvárať. Nemôžem pochváliť ani rôznorodosť portov.

Pri jednom 3,5 mm jacku a micro HDMI porte budete odkázaní iba na bezdrôtovú komunikáciu. MicroUSB port vám poslúži iba na nabíjanie, prípadný prenos súborov tak môže v krajnom prípade zabezpečiť microSD karta.

Zariadenie však zaujme po zvukovej stránke. Dvojica osadených reproduktorov je rozmerovo miniatúrna a výkonnostne by som ich zaradil k lepším smartfónom.

Kvalitou však prekvapia, a to vďaka Dolby Atmos technológii. Zvuk je v tomto prípade vylepšovaný dosť agresívne, ale ak si odmyslíte neexistujúce basy, tak je aj znesiteľný.

Úžas však u mňa vyvolali jednoznačne prevádzkové vlastnosti zariadenia. Menej výkonný hardvér umožňuje podobne ako u tabletov úplne pasívne chladenie. Ani pri väčšej záťaži som nepociťoval zbytočné prehrievanie.

Teplá bola iba spodná časť klávesnice, kde je osadený procesor. Veľkým lákadlom určite bude 8 500 mAh batéria. Zabudnite na výdrž zariadení, ktoré poznáte doteraz.

Ak ste túžili po zariadení, ktoré vám vydrží celý deň používania, tak Yoga Book je tu na vaše prianie. Pri niekoľko hodinovom používaní denne som ho musel nabíjať každý druhý deň.

Áno, Yoga Book vydrží 2 dni na nabitú batériu. A to som ho rozhodne nešetril, počúval som rádio, pozeral videá na YouTube, písal v Google docs, hral rôzne android hry, prezeral internet a podobne.

Pri konštantnom zaťažení bola jeho výdrž niekde na úrovni 15 až 20 hodín. Je preto vysoko pravdepodobné, že nech už budete robiť čokoľvek, Yoga Book vám vydrží minimálne od rána do večera.

Netreba zabúdať, že stále hovoríme o zariadení s hmotnosťou 690 gramov.

Yoga Book jednoducho vytvoril vlastnú kategóriu zariadení, pričom si zobral to pozitívne z netbookov, Ultrabookov, aj tabletov. Pevne verím, že sa tento štýl zariadení medzi užívateľmi ujme.

Je samozrejmé, že Yoga Book nie je pre každého. Ťažšie písanie na klávesnici, nedostatok výkonu či portov odradí mnohých, no ak hľadáte ľahké, jednoduché zariadenie s veľkou výdržou a dobrým dizajnom, tak ste práve našli to pravé.

Iba čas ukáže, ako veľmi potrebuje svet takéto Yoga Book-y. Naša redakcia udelila tomuto unikátnemu hybridu ocenenie TIP INOVÁCIA.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.