Reklama

Lenovo Moto G5 - dobrá cena a unikátna čítačka odtlačkov prstov

Imrich Maťo
88 %
Rad smartfónov Moto G, ktoré vlastní čínsky gigant Lenovo, je natoľko úspešný, že sme sa dočkali nových modelov s označením G5. Nadviažu na úspech svojich predchodcov?

Výhody

  • čítačka odtlačkov prstov podporuje gestá
  • samostatné sloty SIM a microSD
  • výkonný procesor a plynulý chod
  • pomer cena/výkon

Nevýhody

  • chýba notifikačná dióda
  • málo foto režimov
  • nemá USB-C

Novými modelmi radu G sú smartfóny Moto G5 a G5 Plus. Boli sme pri ich celosvetovom predstavení na výstave MWC 2017 v Barcelone, ako aj na uvedení smartfónov na Slovensko. Vieme teda, že väčší G5 Plus má 5,2” Full HD displej v kovovom tele, poháňa ho 8-jadrový procesor Snapdragon 625 s 3 GB RAM a energiu mu dodáva 3 000 mAh batéria.

Pozrite si

Lenovo Moto G5 Plus uteká konkurencii na míle

Aký je však menší z dvojice, nie po teoretickej, ale hlavne praktickej stránke? Lenovo Moto G5 sme podrobili testu a tu sú naše poznatky.

Hoci z predošlej generácie som testoval práve väčší model G4 Plus, nebudem G5-ku s ním priamo porovnávať. A taktiež ani so spomenutým väčším súrodencom G5 Plus. Predsa len ide o zariadenia z odlišných stupienkov tried cieľovej zákazníckej skupiny. Ku cti však novinke slúži, že dizajnovo si od predchodcov zachovala nie len eleganciu, ale aj praktickosť.

Vďaka jemným zaobleniam na bočných stranách i prechodoch na zadnú stranu, ktorá je taktiež mierne prehnutá, sa smartfón dobre drží v ruke. Navyše tomu prospievajú aj celkové rozmery s hodnotami 144,3 x 73 x 9,5 mm. Taktiež hmotnosť nie je premrštená, váha ukázala 151 g s batériou i SIM kartami.

Pokiaľ som ešte pri dizajne a parametroch spomeniem, že zadný kryt smartfónu je odnímateľný. Pod ním je nie len vyberateľná batéria, ale aj sloty SIM a microSD kariet. K týmto položkám sa ale dostanem neskôr a jednotlivo. Predtým sa ešte budem venovať displeju.

Ten má pri rozmeroch 62 x 111 mm uhlopriečku 5 palcov. Je technológie IPS, čo mu zaručuje solídnu vernosť farieb (môžete to čiastočne ovplyvniť aj v Nastaveniach) a dobrú viditeľnosť pod väčšími uhlami. Na priamom slnku dokáže aj automatická regulácia jasu displej dostatočne podsvietiť, no lesklý povrch krycieho skla vás i tak bude nútiť k tomu, aby ste si displej zaclonili.

Otvor nad displejom, určený pre slúchadlo telefónu, ukrýva zároveň hlasitý reproduktor. Jeho hlasitosť pri počúvaní hudby alebo telefonickom hovore je dostatočná. Nikdy som ju nemal na maximum. Jeden z mikrofónov smartfónu Moto G5 je na prednej strane pod displejom. Druhý, slúžiaci na potlačenie okolitého hluku, je vo vrchnej časti zadnej strany.

Počas telefonátov sme sa obe strany dobre počuli, po tejto stránke som nezaznamenal žiadny problém. Moto G5, ako asi predpokladáte, pojme dve SIM karty a na oboch ste online pripravení prijať hovor. Ak som na na hlavnej SIM 1 telefonoval, pri prichádzajúcom hovore na druhú SIM sa telefón „netváril“, že je nedostupný. Po presmerovaní na SIM 1 ma naň upozornil.

Pozrite si

Lenovo prinieslo na Slovensko Moto G5 aj G5 Plus. Budú to bestsellery?

V opačnom prípade, teda ak som volal cez vedľajšiu SIM 2 a prichádzal mi hovor na hlavnú SIM 1, telefón druhej strane hlásil, že je nedostupný. V tomto prípade k presmerovaniu nedošlo…

Pochopiteľne, môžete si zvoliť prioritnú kartu pre hovory, SMS, alebo sa vás telefón bude pred volaním či poslaním správy pýtať, z ktorej karty má danú akciu uskutočniť. So SIM kartou v slote 1 sa môžete pripojiť aj do siete LTE. Druhá karta permanentne zostávala v režime GSM.

Vravel som, že nebudem porovnávať Moto G4 Plus a Moto G5, ale musím spomenúť, že riešenie s redukciami pre SIM karty v prípade G4-ky bolo veľmi praktické. O čom hovorím?

Ak si nespomínate a nechce sa vám preklikávať na recenziu Moto G4 Plus (hoci vám jej prečítanie odporúčam 😉 ), tak v G4-ke sú sloty pre SIM veľkosti mikro a redukcie, priložené k telefónu, umožňujú použitie menších Nano SIM kariet.

V modeli Moto G5 sú sloty kariet veľkosti Nano, takže si ich budete musieť dať operátorovi orezať, alebo si vyžiadať nové. Ak ich už nemáte.

No dobre, a ako je to s microSD pamäťovou kartou? Rovnako skvele, ako v G4-ke. Má samostatný slot, čo znamená, že nezaberá jeden zo slotov SIM kariet. Ideálne riešenie, na ktoré by okamžite mali prejsť všetci výrobcovia. Aj Lenovo na vlastných (nie Moto) modeloch…

Všetky tri „šuplíky“ pre karty sú pod zadným krytom, ako som spomenul. Jeho odnímanie je ľahké, bez väčších problémov ho snímete zo smartfónu. Nedajte sa však pomýliť predelom na zadnej strane. Kryt totiž prekrýva ako zadnú, tak aj všetky štyri boky telefónu. Ryhu na uľahčenie odstránenia krytu tak hľadajte v spodnej časti.

Tam, kde je umiestnený aj Micro USB konektor. Netreba pripomínať, že ho využijete v prvom rade (a asi najčastejšie) na nabíjanie batérie a tiež na pripojenie k PC. K smartfónu ním vďaka OTG pripojíte aj periférie, napríklad USB kľúč.

Jedna z vecí, za ktorú G5 nepochválim, je umiestnenie konektorov Micro USB a 3,5 mm jack. Druhý menovaný je totiž na náprotivnej, teda vrchnej strane. Ja viem, že sa v tomto opakujem, ale skúste mať k smartfónu naraz pripojenú nabíjačku a slúchadlá (alebo AUX kábel v aute) a verím, že mi dáte za pravdu v tom, že umiestňovať tieto konektory na protiľahlé strany je nepraktické.

Veľkú pochvalu pri tomto smartfóne však musím vysloviť čítačke odtlačkov prstov. Umiestnenie na prednú stranu pod displej považujem za najlepšie možné. Stačí na ňu položiť prst bez toho, aby ste museli telefón vziať do ruky.

Naprogramovať ju môžete na 5 prstov. Odblokovanie smartfónu či snímanie fotografií ale nie je jediné, čo ňou môžete uskutočňovať. Ľubovoľným prstom smartfón aj zablokujete, stačí prst na čítačke chvíľku, asi sekundu podržať, kým telefón nezavibruje.

No čo je ešte lepšie, plocha čítačky reaguje na gestá. To má praktické využitie v tom, že týmito gestami môžete nahradiť softvérové tlačidlá Späť, Domov a Multitasking, ktoré sú inak súčasťou displeja.

Ako na to? Vojdite do funkcie Moto a v položke Akcie si zvoľte Ovládanie jedným dotykom. Ak ju zapnete, môžete si vybrať ovládanie jednotlivých akcií. Napríklad, prejdením ktoréhokoľvek prsta sprava doľava vykonáte krok naspäť. Opačným smerom vyvoláte posledné otvorené aplikácie a dotknutím sa čítačky prejdete na hlavnú obrazovku.

Čo je výborné, môžete si sami nastaviť ktorým smerom aká akcia sa má vykonať, a to podľa toho, čo vám najlepšie vyhovuje. Pozorne si všimnite jeden z nasledujúcich screenshotov.

Je to veľmi praktické riešenie ovládania smartfónu. Hoci vyžaduje trochu cviku, ktorým smerom akú akciu uskutočniť, no po čase je až návykové. A najmä, na displeji neprekážajú ovládacie tlačidlá.

Čo sa týka výkonových parametrov je na tom smartfón Moto G5 veľmi dobre. Na danú triedu dokonca nadpriemerne. Pripísať to môžem jednak solídnemu procesoru Snapdragon 430, čo je 1,4 GHz osemjadro (8x ARM Cortex A53) s grafikou Adreno 505.

Ďalej pamäti RAM, ktorá bola v testovanej vzorke veľkosti 3 GB, no a taktiež výborne vyladenému operačnému systému Android 7.0 bez ďalšej nadstavby.

Chod smartfónu bol skutočne veľmi plynulý, bez najmenších zaváhaní a spúšťanie aplikácií bolo primerané zložitosti tej-ktorej z nich. Napríklad spustenie hry Real Racing 3 i načítavanie jednotlivých pretekov bolo veľmi rýchle. Taktiež plynulosť hry bola ukážková.

Tieto viac-menej subjektívne zistenia potvrdili aj benchmarky. V AnTuTu 6.2.7 získal solídnych 45 037 bodov a v 3DMARK, v teste Ice Storm Unlimited 9 391 bodov a Ice Storm Extreme 5 636 bodov. Na smartfón v cene 200 eur (presne 209 €) sú to veľmi slušné výsledky.

S vnútornou 16 GB pamäťou síce veľa vody nenamútite, doplniť ju však môžete pamäťovou kartou do 128 GB.

Než prejdem k fotoaparátom, spomeniem ešte možnosť pripojenia smartfónu Lenovo Moto G5 k internetu cez Wi-Fi 802.11n, na prenos súborov a pripojenie bezdrôtových periférií (wearables) využijete Bluetooth 4.2 a pri navigácii alebo určovaní presnej polohy poslúžia pozičné systémy GPS a GLONASS. A teraz už ukojím zvedavosť fotografov či selfie maniakov.

Hlavný fotoaparát má snímací senzor, zaznamenávajúci 13 Mpx fotografie v pomere strán 4:3 a 9,7 Mpx v pomere 16:9. Zaostrovaniu napomáha fázová detekcie PDAF. Pri snímaní blízkych predmetov (5-10 cm) by však mohla byť presnejšia. V šere či tme si zase prisvietite LED diódou.

Okrem bežnej fotky a videa vo Full HD pri 30 fps môžete nasnímať panorámu i spomalené video video v qHD 540p pri 120 fps. K dispozícii je aj Profesionálny režim, v ktorom manuálne nastavíte zaostrenie, čas expozície, EV, WB aj ISO. Takže sa s nastaveniami aspoň trochu pohráte.

Prijal by som však viac nastavení i režimov fotografovania, ale aj manuálne nastavenie času uzávierky. V postprodukcii toho na samotnej fotke už veľa nespravíte. Na druhej strane však pri zapnutom HDR sú na fotkách tmavé miesta primerane zosvetlené a svetlé nie sú prepálené.

Čo sa teda týka výsledných fotografií, tie sú vcelku solídnej kvality. Pri dobrom svetle a správnom uhle pohľadu vytvoríte pekné zábery. Tu je zatiaľ jeden z nich, vyhotovený za slnečného dňa. Ostatné nájdete pod recenziou. Ak si ktorúkoľvek zo vzorových fotografií otvoríte na novej karte (Tab), alebo v novom okne, načíta sa vám v plnej veľkosti.

Selfisti si na svoje prídu s prednou 5 Mpx kamerou. Tá tiež nahrá bežné video vo Full HD, alebo spomalené vo VGA rozlíšení pri 120 fps. Predný fotoaparát taktiež ponúka profi režim, i keď bez manuálneho zaostrenia.

Využijete tu aj HDR a hlavne režim Krása, ktorý vás na fotke trošku prikrášli. Je pochopiteľné že so „selfinkami“ na výstavu nepôjdete. Svojich známych či priateľov na sociálnych sieťach však istotne potešíte. Pozitívom fotoaparátu oproti minuloročnej G4-ke je, že nespôsobuje prehrievanie smartfónu, čo bolo jedným z jej negatív.

Pomaly, ale isto sa dostávam do finále, a tak je načase sa zmieniť aj o najdôležitejšej súčiastke, bez ktorej by žiadny smartfón, ale aj mnoho iných dôležitejších zariadení nemohlo fungovať. Batéria.

V smartfóne Moto G5 má kapacitu 2 800 mAh. Jej výdrž, pravdu povediac, nenadchne, ale ani výrazne nesklame. Pri intenzívnom používaní, mám na mysli hranie hier, fotografovanie a snímanie videí, alebo pozeranie filmov cez stream dokáže batériu vyšťaviť v priemere za 4-5 hodín.

Bez hrania hier, ale s niekoľkými telefonátmi, SMS, synchronizáciou na pozadí a nasnímaním niekoľkých fotografií počas dňa som po rannom nabíjaní smartfón opäť pripojil k nabíjačke už večer. Počas víkendu, pri nižšej prevádzke telefónu sa výdrž batérie dokázala prehupnúť cez 24 hodín.

Maximum som zaznamenal cca 36-40 hodín. Predsa len nie som z tých, ktorí vedia dať mobilu pokoj od rána do večera… 🙂

Takmer by som zabudol. Smartfón Moto G5, ako aj predchodcovia, má užitočnú funkciu Moto, ktorá umožňuje nastavenie viacerých gest. Napríklad dvojitým otočením zápästia spustíte fotoaparát, potrasením zapnete LED a využijete ju ako baterku, potiahnutím prstom po displeji zmenšíte obrazovku na jednoduchšie používanie jednou rukou alebo zodvihnutím smartfónu stíšite zvonenie.

Väčšinu z týchto gest som aktívne využíval. Je to praktické a v mnohých prípadoch to nielen uľahčuje, ale najmä urýchľuje používanie smartfónu.

Ako teda na záver zhodnotiť nový smartfón Lenovo Moto G5? Na trhu sú k dispozícii dve verzie, s 2 GB pamäťou RAM za 199 € a s 3 GB RAM za 209 €. Dá sa teda povedať, že ide o smartfón na hranici dvoch stoviek eur. Z tohto pohľadu je Moto G5 vydareným zariadením. Jeho veľkým plusom je multifunkčná čítačka odtlačkov prstov, ktorou odomknete i zamknete smartfón, nasnímate fotografie, ale hlavne ňou pomocou gest dokážete nahradiť funkčné tlačidlá a získať tak viac priestoru na displeji.

Pochvalu si Moto G5 zaslúži aj za samostatné sloty pre dve SIM karty a pamäťovú kartu. Procesor, čistý Android 7.0 a 3 GB RAM (v testovanej vzorke), to je kombinácia zaručujúca veľmi dobrý a plynulý chod a rýchle spúšťanie aplikácií. Čo mi na tomto smartfóne chýba je notifikačná LED dióda a viac režimov a nastavení hlavného fotoaparátu. Škoda tiež, že výrobca nepoužil už novší USB-C konektor. Smartfón Lenovo Moto G5 získal od našej redakcie ocenenie DOBRÁ CENA.

Pozrite si aj ukážkové fotografie, vyhotovené smatfónom Lenovo Moto G5:

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.