- #Herné konzoly
- 11 min.
- 4.1.2024
Lenovo Legion Go - prerastený handheld, na ktorom si zahráte skutočne čokoľvek
Na náš pomyselný redakčný stôl sa dostala ďalšia chuťovka, ktorá bude zaujímať najmä hráčov. Ide totižto o hernú konzolu Lenovo Legion Go, ale slovo vrecková by sme v tomto prípade už nepoužívali.
Spomedzi svojich konkurentov je najväčšia, pričom ponúka takmer totožný výkon ako jeho hlavný konkurent, no v tomto prípade Lenovo prináša aj podarené príslušenstvo v podobe okuliarov Legion Glasses, ktoré slúžia ako súkromný displej pri hraní.
Výhody
- podarený QHD displej so 144 Hz
- vysoký výkon
- premyslené využitie ovládača ako myši
- rýchle nabíjanie
- príslušenstvo v podobe Legion Glasses
Nevýhody
- Windows 11 ako taký
- menej kvalitné reproduktory
- pri náročnejších hrách nižšia výdrž
Herná konzola Lenovo Legion Go prichádza v čiernej škatuli, kde sa nachádza 65-wattový adaptér zakončený USB-C konektorom a manuály. Samotná konzola dorazí v tvrdom puzdre na zips, takže riziko poškodenia pri cestovaní je tu minimálne.
Páči sa mi aj detail, kde je na puzdre otvor s magnetickým vekom na mieste, kde sa na konzole nachádza spodný USB-C konektor, tým pádom môžete konzolu nabíjať bez toho, aby ste ju museli z puzdra vyťahovať. Veľmi šikovné!
Samotná konzola Lenovo Legion Go je veľká a s rozmermi 40,7 x 210 x 131 mm prekonáva Steam Deck aj ASUS ROG Ally, ktorého recenziu sme vám priniesli pár mesiacov dozadu. Niekomu môže robiť problém aj hmotnosť 854 gramov, takže vhodné je si ruky pri hraní niekde radšej oprieť.
Len pre porovnanie som si dal vedľa legendárne PlayStation Portable (PSP), aby som videl, že nové handheldy už nemožno označovať ako vreckové herné konzoly.
Spredu sa na zariadení nachádza displej, štyri ovládacie tlačidlá, dva gamepady, ktoré sú v štýle Xboxu, teda nenachádzajú sa na rovnakej úrovni, D-Pad, tlačidlá X, Y, A, B a touchpad, ktorým môžete ovládať pomyselný kurzor myši. Po obvode sú to ďalšie herné tlačidlá ako LB, LT, RB, RT, M1, M2, M3, Y1, Y2 a Y3. Treba povedať, že odpor aj rozloženie tlačidiel je skvelo navrhnuté a do rúk taktiež padne zariadenie ako uliate.
Na hornej strane je to ovládanie hlasitosti a zapínacie tlačidlo. Veľkou výhodou je aj to, že USB-C máte aj na hornej aj na spodnej strane, pričom konkurencia ponúka iba jeden USB-C konektor. Na zadnej strane sa nachádza vysúvateľný stojan, ktorý je poriadne tuhý a má množstvo uhlov.
To pravdepodobne súvisí s ďalšou vychytávkou, ktorú Lenovo zrejme odpozeralo od Nintenda Switch, a tou sú vyberateľné ovládače. Stačí na každej strane potlačiť spodné tlačidlo a pohybom dole ich od zariadenia oddeliť, pričom každé obsahuje batériu. Tam to však nekončí.
V puzdre sa totiž nachádza tajomný čierny plastový kruh. Ten keď vyberiete a magneticky ho spojíte k pravému ovládaču, pričom na jeho spodnej strane presuniete posuvník z polohy OFF do FPS, tak zrazu z tohto ovládača máte myš! Na ovládanie slúžia tlačidlá M1, M2 a M3 spolu s otočným kolieskom na rolovanie.
Môžete to využiť v rôznych FPS hrách na lepšie mierenie. Len pozor, vtedy si konzola myslí, že máte k dispozícii aj klávesnicu a niektoré zvyšné ovládacie prvky nemusia fungovať správne. Vtedy sa treba trochu viac pohrať s nastaveniami hry.
Všetky hry budete primárne hrať na dotykovom 8,8-palcovom QHD (2 560 x 1 600 pixelov) IPS displeji s obnovovacou frekvenciou až 144 Hz, ktorý má po okrajoch príjemne úzke rámčeky. Taktiež môžem spomenúť maximálny jas 500 nitov a krycie sklo Corning Gorilla Glass. K displeju nemám výhrady, prináša podarené farby aj dotyková vrstva je dostatočne citlivá. Avšak dosť na ňom vidno odtlačky prstov.
V nastaveniach si môžete vybrať aj z rozlíšení 1 920 x 1 200 alebo 1 280 x 800 pixelov alebo si znížiť obnovovaciu frekvenciu na 60 Hz. Všetko dopomôže k tomu, aby ste z Lenovo Legion Go dostali lepšiu výdrž.
O výkon sa stará špeciálny procesor AMD Ryzen Z1 Extreme. Tomu sekunduje 16 GB RAM typu DDR5X a 512-gigabajtové SSD úložisko, ktoré ale nie je problém rozšíriť o ďalšie 2 TB pomocou slotu na microSD kartu. Výkonu je skutočne dosť na to, aby ste na tomto zariadení spustili prakticky akúkoľvek hru. Samozrejme, tie najlepšie AAA tituly budú zrejme vyžadovať zníženie rozlíšenia, ale zahráte si ich aj na tomto zariadení.
Dostávame sa k ventilátoru, keďže vysoký výkon treba nejako aktívne chladiť. Ten sa nachádza na hornej strane, tým pádom teplý vzduch fúka smerom od vás. Čo sa týka jeho hlučnosti, je v rozumných medziach. V nastaveniach si viete manuálne zapnúť jeho plný výkon a vtedy je to už skutočne ako fén.
Počas hrania som sa ale k tomuto maximálnemu výkonu nedostal. Teplo však pri hraní necítite, možno viac v ľavej časti displeja, kde sa nachádza predpokladám procesor, ale to si všimnete len v prípade, keď tam budete niečo stláčať dotykom.
Vedľa displeja sa nachádzajú ešte dve špeciálne tlačidlá. To na ľavej strane slúži na vyvolanie služby LegionSpace. Na jednom mieste tak máte všetky populárne herné platformy aj s odkazmi na ich rýchle stiahnutie a taktiež aj všetky na zariadení nainštalované hry spolu s logom konkrétnej hernej platformy, takže Lenovo myslelo hlavne na prehľadnosť. Okrem toho sú tu k dispozícii aj bohaté nastavenia samotnej konzoly.
Druhé tlačidlo slúži na vyvolanie herných nastavení. Myslím tým nastavenie jasu, hlasitosti, Wi-Fi, Bluetooth, rozlíšenia, obnovovacej frekvencie, výkonu spolu s percentami, čo a koľko sa aktuálne využíva, nastavenie vibrácií, ktoré sú, mimochodom, veľmi podarené aj presné. V neposlednom rade si cez túto ponuku môžete vyvolať klávesnicu, spraviť screenshot, vyvolať správcu úloh alebo prieskumníka, resp. simulovať skratky Win+D alebo Alt+F4.
Niekomu by mohlo prekážať, že zatiaľ čo je Windows 11 Home v slovenčine, tieto dve vyššie spomenuté nastavenia sú v anglickom jazyku.
Celý Legion Go beží na operačnom systéme Microsoft Windows 11 Home, čo je jeho najväčšia výhoda aj nevýhoda. Pozitívna stránka je v tom, že je to v podstate počítač v tele tabletu s odpojiteľnými ovládačmi, tým pádom ho viete využívať nielen na hranie, ale aj na úpravu fotografií, strih videa alebo kancelársku prácu, stačí ho len pripojiť z väčšiemu monitoru. Hráči zase ocenia, že majú jednoduchý prístup ku všetkým herným službám ako Steam, Epic Games, Xbox Game Pass, EA Play a ďalším.
A nevýhoda? Windows jednoducho nie je prispôsobený na ovládanie na skoro 9-palcovom dotykovom displeji. Ikony sú malé, niekedy je problém sa niekde trafiť. Dokým nebude mať Windows nejaký režim handheldu alebo tabletu, tak ovládanie systému nebude vždy dvakrát príjemné.
A potom sú tu muchy samotného Windowsu. Niekedy sa softvérová klávesnica nezobrazí, niekedy zase nechce zmiznúť. Keď sa chcem prihlásiť do systému a mám nastavený PIN, tak aby sa mi zobrazil číselník, musím sa daného poľa dotknúť prstom, nefunguje žiadne iné tlačidlo a ani poklepanie na touchpad. Nad niektorými vecami jednoducho ostáva rozum stáť. Ak sa cez to všetko prenesiete, tak si budete hry užívať skutočne naplno.
Bezdrôtovú konektivitu má na starosti dvojica Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.1. K tomuto nemám čo vytknúť, obe pripojenia fungovali vždy spoľahlivo a bez výpadkov. Plynulo tak môžeme prejsť k vstavanej dvojici 2-wattových reproduktorov. Zvuk pôsobí podľa mňa až plechovým dojmom a so zvyšujúcou sa hlasitosťou je to len horšie. Ako zvuk v hrách to postačí, ale na pozeranie filmov/seriálov alebo počúvanie hudby by som to veľmi neodporúčal. Za nevýhodu považujem aj to, že reproduktory smerujú smerom hore, teda od vás.
Poslednou položkou je výdrž na jedno nabitie. Začnem teda nabíjaním, ktoré zabezpečuje 65-wattový adaptér a Lenovo deklaruje, že na 70 % sa dostanete za 30 minút, čo je naozaj skvelé a môžem to potvrdiť. Vo vnútri sa nachádza batéria s kapacitou 49,2 Wh a veľmi záleží od danej hry ako dlho samotná konzola vydrží.
Pri menej náročných tituloch sa môžete pokojne dostať aj na 5 hodín, no ak si zapnete niečo náročnejšie, budete radi za maximálne dve a pol až tri hodiny. Ak si však chcete výdrž o pár minút predĺžiť, poradím vám znížiť si rozlíšenie aj obnovovaciu frekvenciu. Ani to HD rozlíšenie v hrách nevyzerá až tak tragicky, ako by sa mohlo zdať.
Tak, konzolu sme si úspešne prešli, ale ešte nesmiem zabudnúť na jednu špecialitu v podobe Legion Glasses, ktoré majú v balení vlastný tvrdý obal. Ide o okuliare, ktoré zapojíte do USB-C konektora cez pomerne dlhý kábel a nasadíte si ich na oči. To systém rozpozná, vypne dotykový displej a zapne displej v okuliaroch. Lenovo tvrdí, že by malo ísť o ekvivalent 27-palcového monitora. Konkrétne ide o Full HD rozlíšenie pre každé oko v spojení s micro-OLED technológiou.
Hranie s týmito okuliarmi je skutočne zábavné, no sklá úplne nedoľahnú, tým pádom vidíte aj reálne okolie, čo môže byť pre niekoho rušivé. Pochváliť ale musím kvalitnejšie vstavané reproduktory aj tlačidlá na ovládanie zvuku a jasu. Len si dajte pozor na to, aby vám správne sedeli. S prednastaveným držiakom na nos som mal hornú časť rozmazanú, ale v balení sú ďalšie násadky, potom to už bolo v poriadku.
Lenovo Legion Go je vo svojej podstate aktuálne najväčší a, v mojich očiach, aj najlepší handheld na trhu. Vďačí za to takmer 9-palcovému displeju s QHD rozlíšením a 144 Hz, vysokému výkonu, možnosti odpojenia herných ovládačov a aj premenu jedného z nich na funkčnú myš.
Aj cena 799 eur je adekvátna, ak si zoberiete, že za túto sumu dostanete herný počítač v tele tabletu s odpojiteľnými ovládačmi. Pre niekoho môže byť aj výhodné kombo za 1 199 eur, kde vám pribalia aj zaujímavé okuliare Legion Glasses, ktoré môžu povýšiť hranie ešte o level vyššie.
Produkt Lenovo Legion Go preto od nás získava aj ocenenie Tip redakcie.
Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk: